Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Андижон вилоятида 5,3 млрд сўмлик табиий газдан ноқонуний фойдаланган цех аниқланди
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Хўжаобод тумани бўлими, ИИБ ва “Ўзэнергоинспекция” Андижон вилояти бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда “B.B.” МЧЖ раҳбари С.А. “Бешқовоқ” МФЙ ҳудудидаги туз ишлаб чиқариш цехида ўрнатилган электрон газ ҳисоблагич муҳрини бузиб, газ тармоғидан оҳак ишлаб чиқариш учун фойдаланиб, жами 5,3 млрд сўмлик табиий газдан ноқонуний фойдаланганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 169-моддаси (ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Чирчиқ шаҳрида кучли таъсир қилувчи дори воситалари савдоси билан шуғулланиб келган шахс ушланди
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментининг Чирчиқ шаҳри бўлими, ДХХ ва ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро А.П. фуқаро Б.Р.га таркибида кучли таъсир қилувчи моддаси мавжуд 18 турдаги 7 129 дона дори воситаларини 5 050 АҚШ долларига сотган вақтида ушланиб, унинг хонадони кўздан кечирилганда, турли номдаги 19 974 дона кучли таъсир қилувчи дори воситаларини сотиш мақсадида сақлаб келаётганлиги аниқланиб, жами 27 103 дона дори воситалари ашёвий далил сифатида олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 251-1-моддаси (гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган кучли таъсир қилувчи моддаларни тарғиб қилувчи маҳсулотни тайёрлаш, тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш ёки бундай моддаларни ёхуд заҳарли моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Вазият 24 | Қашқадарё вилоятида акциз маркасиз тамаки маҳсулотларининг савдоси фош этилди
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти бошлиғининг ўринбосари Ш.Алиризаев Жиззах вилоятида яширин иқтисодиёт кўламини қисқартириш ва тадбиркорлар учун соғлом рақобат муҳити яратилганлиги аҳволи билан танишди.
Хусусан, Жиззах шаҳридаги кичик саноат зонасида фаолият юритаётган "JANNATI BIBIXONIM" ХК, "KEYS LUCK" МЧЖ, "HAQIQAT-OTABEK" КТИЧК ва "ISKANDARNING ORZULARI" МЧЖларга ташриф буюриб, корхона раҳбарларига норасмий бандликни бартараф этиш, савдо тушумларини яширмаслик ва солиқ маданиятини шакллантириш борасида кўрсатмалар берилди.
Бунинг натижасида тадбиркорлик субъектлари фаолиятида бюджетга 720 млн сўмлик қўшимча солиқлар ҳисобланди, 74 нафар ишчиларнинг фаолияти қонунийлаштирилиб иш ҳақи фонди 50,5 млн сўмдан 148,5 млн сўмга оширилди.
Шунингдек, вилоят солиқ бошқармаси биносида хуфиёна иқтисодиётни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилиниб, масъул ходимларга тегишли кўрсатмалар берилди.