Taklif va Murojaatlar uchun: @Azizbek_Akramovich_21
Forwarded from Sport vazirligi
Tantanali tadbirda so‘z olganlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi Shavkat Mirziyoyev boshchiligida olimpiya va paralimpiya harakati, ixtisoslashtirilgan va ommaviy sportni yangi bosqichga olib chiqish hamda aholi jismoniy faolligini oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha o‘tkazilgan tarixiy yig‘ilish hamda Prezident va yoshlar uchrashuvida ommaviy sportni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratilganligi, yanada katta marralar belgilab berilganligi ta’kidlab o‘tildi.
Jumladan, 2025 yilda aholining ommaviy sportdagi qamrovini 15 million nafarga yetkaziladi. “Besh tashabbus olimpiadasi” imkoniyatlari yanada kengaytiriladi va ommaviy sport musobaqalari 6 ta yo‘nalishda o‘tkaziladi.
Xususan, mahalla yoshlari o‘rtasida – sportning 13 ta turi bo‘yicha 5 bosqichda, nogironligi bo‘lgan yoshlar o‘rtasida – adaptiv sport turlari bo‘yicha 3 bosqichda, umumta’lim maktab o‘quvchilari o‘rtasida – 9 ta sport turi 3 bosqichda, professional ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida – 5 ta sport turi bo‘yicha 3 bosqichda, talabalar o‘rtasida – 5 ta turi bo‘yicha 4 bosqichda, umumta’lim maktab o‘qituvchilari o‘rtasida –Kasaba uyushmalari kubogi uchun “Sog‘lom tanda-sifatli ta’lim” shiori ostida 3 bosqichda, idora va tashkilotlar xodimlari o‘rtasida –sportning 5 ta turi bo‘yicha musobaqalar o‘tkaziladi.
Tantanali tadbirda “Besh tashabbus olimpiadasi” 2025-yilgi mavsumiga tantanali start berish uchun sahnaga “Besh tashabbus olimpiadasi tashkilotchilari” jam bo‘lishdi hamda ular ishtirokida start tugmalari bosildi.
Web-Sayt | Telegram | Facebook | Instagram | Youtube
Chet el mamlakatlarida “jismoniy tarbiya” atamasi qanday ifodalanadi?