📱 Facebook 📺 YouTube 🌐 Sayt
💦 Suv – hayot manbai. Usiz inson ham, tabiat ham mavjud bo‘la olmaydi!
🌍 Ammo bugungi kunda suv resurslarining kamayishi, ifloslanishi va beparvolik bilan sarflanishi global muammoga aylanmoqda. Shu bois suvni tejash — har birimizning burchimizdir!
💧 Suv bizga tabiatning bebaho in’omidir. Uni asrash – kelajak avlodlarga toza va barqaror muhitni qoldirishdir!
Prezident iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Unga ko‘ra:
➖ joriy yil sentyabr oyidan O‘zbekistonda xalqaro maktab faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Bunga dastlab 8-sinf bitiruvchilari orasidan eng iqtidorli 60 nafar o‘g‘il-qiz saralab olinadi.
Ta’lim dasturi xalqaro andoza asosida 3 qismdan – asosiy fanlar, ixtisoslik fanlari, yetakchilik va ijtimoiy faollikni o‘rgatuvchi fanlardan iborat bo‘ladi. O‘quv yili 3 davrga bo‘linib, 11 oy davom etadi.
➖ yoshlarni Amerikaning “Pechak ligasi” (The Ivy League) universitetlariga tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun 6 bosqichli Milliy dastur qabul qilinadi.
Bu yil dastlab 3 ming nafar o‘quvchi saralab olinadi. Ularga Prezident va ixtisoslashgan maktablardan 208 nafar maslahatchi biriktiriladi.
O‘quvchilar Renessans oromgohida yil davomida 3 haftalik intensiv o‘quv kurslarda o‘qitiladi. Yaxshi natija ko‘rsatgan 40 nafari “Pechak ligasi” universitetlariga tajriba almashish uchun yuboriladi.
➖ chet elda o‘qigan yoshlardan iborat “Mamlakat oltin fondi hamjamiyati”ni tuzish taklif etilmoqda.
U orqali iqtidorli yoshlar yagona platformada birlashtiriladi. Xorijda ta’lim olib qaytganlar uchun imtiyozlar, grantlar, startap dasturlari va boshqa imkoniyatlar yaratiladi.
Har yili 25-mayda hamjamiyat qurultoyi o‘tkazilib, unda ta’lim islohotlari, iqtidorli yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar, chet el oliygohlari tajribasi kabi mavzularda muloqot yo‘lga qo‘yiladi.
Bugun 28-mart, Juma.
Forwarded from Xayrulla Sattarov
Bugun 29-mart, Shanba.
🕋Qadrli vatandoshlar! “Yoshlar — kelajagimiz” jamg‘armasi sizlarni eng aziz bayram — Ramazon hayiti bilan chin dildan muborakbod etadi!
✨ Mehnatsevar, bunyodkor xalqimizga mustahkam sogʻliq, xonadonlariga tinchlik-xotirjamlik, dasturxonlariga fayz-baraka, ezgu ishlarida omad tilab qolamiz.
☪️ Asrlar davomida el-yurtimizning maʼnaviy hayotida beqiyos oʻrin egallab, jamiyatimizda oʻzaro hurmat, mehr-oqibat va bagʻrikenglik tamoyillarini yanada mustahkamlab kelayotgan ushbu qutlugʻ bayram barchamizga muborak boʻlsin!
Bugun 31-mart, Dushanba.