Dunyoning eng ko‘p tashrif buyuradigan joylaridan biri – "Tayms-skver"dagi ikkita yirik ekranda O‘zbekistondagi qadimiy obidalar, tarixiy shaharlarimiz, mamlakatimiz tabiatining go‘zalligi va madaniy rang-barangligini o‘zida aks ettirgan videolavhalar namoyish etilmoqda.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov Qashqadaryoda
- Viloyat hokimi va bir qancha rasmiylar Qarshi tumani, Mang‘it mahallasiga borishibdi…
Soxta ish o‘rinlari, ommaga sizdirilayotgan shaxsiy ma’lumotlar va yolg‘on hisobotlar: Paxtani qo‘shib yozgan mas’ullar endi bandlik masalasida ham qo‘shib yozyaptimi?
Tasavvur qiling, institutni tamomlab, biror korxonaga ishga joylashmoqchi bo‘ldingiz. Suhbat va sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tib, lavozimga rasmiylashtirilayotgan paytingiz aslida anchadan beri boshqa joyda “ishlayotganingiz” oydinlashdi. Qiziq holat, shunday emasmi?
Toshkent shahrining Chilonzor va Mirobod tumanlarida yashovchi Mohlaroyim Ma’rufxonova hamda Sarvinoz Tojiboyevalar xuddi shunday vaziyatga duch keldi.
Batafsil o‘qish uchun mana bu linkni bosing!
💲Koson tumani kadastr bo’limi muhandisi 17000$ bilan qo’lga tushibdi
Davlat kadastrlar palatasining Qashqadaryo viloyati Koson tumani bo‘limi kadastr muhandisi o‘z xizmat mavqeidan foydalangan holda, mahalliy fermer xo‘jalik rahbari bilan til biriktirib, mansabdor tanishlari orqali mazkur fermer xo‘jalikning 2 gektar suvli yer maydonini 60 million so‘mga hamda tegishli hujjatlari bo‘lmagan 35 sotix yer maydonini turar-joy toifasiga o‘zgartirib, keyinchalik egalik huquqini beruvchi hujjatni rasmiylashtirib berish evaziga 525 million so‘m, jami xaridordan 585 million so‘m talab qilgan.
- oldindan 17 ming AQSH dollari olgan vaqtlarida ushlandi.
Dunyo nigohi Toshkentda!
Ha, to‘g‘ri eshitdingiz – Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley assambleyasi aynan shu yerda bo‘lib o‘tadi.
1889 - yilda Parijda boshlangan bu tarixiy harakat 2025 - yilga kelib O‘zbekiston poytaxtida o‘z davomini topmoqda.
Hozirda tayyorgarlik ishlari avjida. Butun dunyodan kelayotgan siyosatchilar, parlament a’zolari va ekspertlar global muammolarni muhokama qilish uchun Toshkentda jamlanadi.
🙂Avstriyada bo’lib o’tayotgan konferensiyada O’zbekiston bolalar ombudsmani “o’rischa” nutq so’zladi
Avstriyada bo‘lib o‘tayotgan “Odam savdosiga qarshi kurashish Alyansining 25-konferensiyasi”da O‘zbekiston Bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonova chiqish qilgan.
Bolalar huquqlarini ta’minlashga qaratilgan qonunchilikka kiritilgan kompleks o‘zgartirishlar haqida ma’lumot bergan rasmiy, nutqini o’zbek yoki ingiliz tilida emas, rus tilida olib bordi.
Yaqinda “Bolalarni zo’ravonlikning barcha shaklidan himoya qilish to’g’risida”gi Qonun qabul qilingan edi.
————————
Qashqadaryo viloyati sudi raisi Maxkamov Abdukayum Maxkamovich tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olmoqchi
“O‘zbekiston Respublikasi sud tizimidagi islohotlar va sudyalar korpusini shakllantirishdagi davlat siyosati (1991-2022 yillar)” mavzusidagi tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiya ishi himoyasi bo’lib o’tadi.
Qarshi davlat universiteti (QarDU) huzuridagi Ilmiy kengashning 2025 - yil 17 - aprel kuni soat 9:00 dagi majlisida bo‘lib o‘tadi.
📸Kun fotosi: Qarshi tumani hokimi Zoir Aliqulov fermer dalasida, chigit ekish ishlarini o’rganmoqda…
- hokimni ushbu harakati uning qanchalik vakolatiga kirishi yoki kirmasligi boshqa masala, ammo "press xizmati"ga yaxshiroq rasmchi olishsa maqsadga muvofiq bo`lar edi..
🚕Taksilarga qo‘shimcha huquqlar berildi
Hukumat qarori bilan:
- yo‘lovchilarni olish va tushirish uchun “To‘xtash taqiqlangan” yo‘l belgisi hududida, aeroport va vokzallarga tutash hududlarda to‘xtash;
- aeroportlar, temir yo‘l vokzallari, avtovokzallar, ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan qurilish mollari, dehqon va buyum bozorlari hamda savdo majmualarining pulli to‘xtash joylariga yo‘lovchilarni olish va tushirish uchun bepul kirish;
Transport uchun ajratilgan yo‘lakda harakatlanish.
2025 - yil 15 - apreldan 2026 - yil yakunigacha eksperiment tariqasida Toshkent shahrida turlari Transport vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan, haydovchidan tashqari 4 tadan ortiq va 8 tadan ko‘p bo‘lmagan o‘rindiqlarga hamda yuqori qulayliklarga ega avtotransport vositalarida o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar tomonidan yo‘nalishsiz taksi faoliyatini amalga oshirishga ruxsat etiladi.
Bunda o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilarga lisenziya varaqasi berilganligi uchun boj BHMning 3 barobari miqdorida undiriladi.