#qabul2024 #grant #1_foizli
⚡️Mehribonlik uyi va Bolalar shaharchasining bitiruvchilari uchun qo‘shimcha kvota
“Mehribonlik” uyi va Bolalar shaharchasining bitiruvchilari bo‘lgan chin yetimlar, SOS — bolalar mahallalari va oilaviy bolalar uylari bitiruvchilari, shuningdek, yigirma besh yoshgacha bo‘lgan vasiylikka, homiylikka yoki oilaga tarbiyaga olingan (patronat) yetim bolalar (25 yoshga to‘lmagan) uchun qo‘shimcha bir foizli davlat granti asosidagi qabul ko‘rsatkichlarining oliy ta’lim muassasalari va ta’lim shakllari kesimidagi taqsimoti
▪️ Jami: 1 949 ta qo‘shimcha kvota. Shundan:
🔹 kunduzgi – 1 280 ta;
🔸 sirtqi – 521 ta;
🔹 kechki – 92 ta;
🔸 masofaviy – 56 ta.
⚡️Sirtqi ta’lim shaklidagi 5 ta ta’lim yo‘nalishi uchun pedagogik staj talab etiladi
Davlat komissiyasining tegishli bayoni bilan sirtqi ta’lim shakliga maktab ta’limi tizimida pedagogik faoliyatga oid kamida 5 yillik ish stajiga ega bo‘lgan abituriyentlar qabul qilinadigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari ro‘yxati tasdiqlandi. Bular:
🔹 boshlang‘ich ta’lim;
🔸 tasviriy san’at va muhandislik grafikasi;
🔹 musiqa ta’limi;
🔸 jismoniy madaniyat;
🔹 texnologik ta’lim.
Bunda kamida besh yil ish stajiga ega boʻlgan va hozirda faoliyat koʻrsatib kelayotgan pedagog xodimlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligidan olinadi.
Ma’lumot uchun, Prezidentning PQ-289-son (21.06.2022-y.) qarorida pedagogika sohasidagi ta’lim yo‘nalishlariga sirtqi ta’lim shakli bo‘yicha o‘qishga ta’lim tizimida pedagogik faoliyatga oid kamida besh yillik ish stajiga ega bo‘lgan va ro‘yxatdan o‘tish davrida ta’lim tashkilotlarida faoliyat olib boruvchi shaxslar qabul qilinishi belgilangan.
❓Qaysi davlat OTMlari kontraktni mustaqil oshirishi mumkin?
Prezident qarori (24.12.2021-yil, PQ-61-son) bilan 40 ta davlat oliy ta’lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berilgan bo'lib, ular to'lov-kontrakt miqdorini mustaqil oshirishlari mumkin.
Misol uchun moliyaviy mustaqil OTMlardan biri bo'lgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti veb-saytida 2024-2025-oʻquv yili bakalavriat va magistraturada shartnoma asosida oʻqitish toʻlov-shartnoma yangilangan miqdori e'lon qilindi.