Ayni damda zo’ravon o’qituvchi hibsga olingan, tergov ishlari olib borilmoqda. Ayol o’qituvchilar esa shifoxonada vazir ularning holatini o’z nazoratiga oldi.
Dunyo mamlakatlarida oʻqituvchilarga nisbatan zoʻravonliklar qanday jazolanadi?
👉 Kanadada Alberta Oʻqituvchilari Assotsiatsiyasi (ATA) oʻtkazgan soʻrov natijalariga koʻra, oʻqituvchilarning 70 foizi oʻquvchilar, ularning ota-onalari hamda hamkasblari tomonidan jismoniy, ogʻzaki yoki ruhiy zarar koʻrgan.
👉 Buyuk Britaniyada Maktab oʻqituvchilari milliy assotsiatsiyasining Ayollar oʻqituvchilari uyushmasi tomonidan oʻtkazilgan soʻrovga koʻra, oʻqituvchilarning 44 foizi jismoniy, 72 foizi esa ogʻzaki tahqirlangan.
👉 Hindistonda Milliy Taʼlim Tadqiqotlari va Taʼlim Kengashi (NCERT) tomonidan oʻtkazilgan tadqiqotga koʻra, oʻqituvchilarning 53 foizi jismoniy tajovuzlardan tashqari ogʻzaki haqorat va qoʻrqitish kabi psixologik zoʻravonliklarga uchragan.
Xoʻsh, ushbu mamlakatlarda oʻqituvchilarga nisbatan zoʻravonliklarga qanday chora koʻriladi?
🇺🇸 AQSHda zoʻravonlik darajasi va oʻqituvchiga yetkazilgan zararga qarab, jarima, sinov muddati, jamoat ishlari yoki qamoqqa olish kabi bir qator jazolar qoʻllanilishi mumkin.
🇬🇧 Buyuk Britaniyada bir muddat ozodlikdan mahrum qilish yoki katta miqdorda jarimaga tortilishi mumkin.
🇦🇺 Avstraliyada jarima, shartli jazo, jamoat ishlari yoki ozodlikdan mahrum qilish kabi bir qator jazolar qoʻllanilishi mumkin.
🇮🇳 Hindistonda oʻqituvchiga nisbatan jismoniy tajovuz qilish intizomsizlik hisoblanadi va jinoyatchiga nisbatan maktabdan haydalish, hibsga olinish yoki jamoat ishlari kabi jazolar qoʻllanilishi mumkin.
➡️ Eslatib o‘tamiz, Davlat dasturida 2023-aprel oyida “Pedagog xodimning maqomi to‘g‘risida”gi qonun loyihasini Qonunchilik palatasiga kiritish vazifasi belgilangan.
Bugun Boychechaklar kuni va Xalqaro yaproqlardagi moʻjiza bayrami kuni
🗓 19-aprel sanasi bilan bogʻliq bayramlar va muhim hodisalar:
Har yili 19-aprel kunida koʻplab mamlakatlarda Boychechaklar kuni (The Day of Snowdrop) nishonlanadi. Ushbu bayram 1984-yildan boshlab Angliyadan nishonlana boshlangan.
BMT Bosh assambleyasi tomonidan 1988-yil 19-aprel Xalqaro Yaproqlardagi moʻjiza bayrami kuni deya eʼlon qilgan, tabiatshunos olimlar ushbu bayramni keng nishonlaydilar.
1996-yil 19-aprel kuni — Oʻzbekiston Yoshlarining “Kamolot” jamgʻarmasi taʼsis etilgan.
1918-yil Oʻzbekiston Sanʼat muzeyi tashkil etilgan.
Prezidentning 1995-yil 19-aprel farmoniga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi (Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasi) tashkil etilgan
Shoir va tarjimon Shuhrat (Gʻulom Alimov) 1918-yilning 19-aprelda tavallud topgan.
“Xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha eng yaxshi maktab” tanlovining tuman bosqichi o‘tkazilmoqda
Bugun, 19-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenting sovrini uchun “Xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha eng yaxshi maktab” tanlovining tuman (shahar) bosqichi o‘tkazilmoqda.
📊 Tanlovda Respublika bo‘ylab 6885 ta maktab Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining axborot tizimda ro‘yxatdan o‘tgan.
1-bosqichda maktablar 100 ballik tizim bo‘yicha baholanadi: test topshiriqlari uchun 50 ball, asosiy ko‘rsatkichlar uchun50 ball.
➡️ Maktab jamoasining har bir a’zosi sinovlar jarayonida individual baholanib, ishtirokchilarning natijalari umumlashtiriladi va asosiy ko‘rsatkichlarga qo‘yilgan ballar qo‘shilgan holda maktabning umumiy natijasi chiqariladi.
Umumiy natijaga ko‘ra, eng yuqori ball to‘plagan 1-,2- va 3-o‘rinlarni egallagan maktablar g‘olib deb topiladi.
🏆 Tanlov gʻoliblari quyidagi miqdorlarda Prezident sovrini bilan mukofotlanadi:
1-oʻrin100 million soʻm;
2-oʻrin75 million soʻm;
3-oʻrin50 million soʻm.
👉 Tuman bosqichida 1-o‘rinni ko‘lga kiritgan maktab viloyat bosqichida qatnashish huquqini qo‘lga kiritadi.
Xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha maktabning asosiy ko‘rsatkichlarini baholash mezonlari bilan quyida tanishishingiz mumkin:
“Xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha eng yaxshi maktab” tanlovining g‘olib maktablarida Prezident sovrini mablag‘lari qanday yo‘naltiriladi?
Pul mukofotlari tanlovning belgilangan bosqichi yakunlangandan so‘ng 5 ish kuni ichida g‘olib maktabning budjetdan tashqari shaxsiy g‘azna hisobvarag‘iga o‘tkazib beriladi.
➡️ G‘olib maktabning budjetdan tashqari jamg‘armasiga o‘tkazilgan mablag‘lar quyidagicha yo‘naltiriladi:
asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha maktabning yuqori baholanishiga hissa qo‘shgan hamda o‘quvchilarni tanlovga tayyorlagan xorijiy tillar o‘qituvchilarini rag‘batlantirish uchun — mukofot summasining 25 foizigacha;
tanlovda qatnashib yuqori natijalar ko‘rsatgan terma jamoa a’zolari bo‘lgan o‘quvchilarni esdalik sovg‘alar yoki naqd pul shaklida rag‘batlantirish uchun — mukofot summasining 25 foizigacha;
maktabning boshqa ehtiyojlari, jumladan, tanlovning keyingi bosqichiga tayyorgarlik uchun zarur xarajatlar, xorijiy tillarni o‘qitishni yanada yaxshilash uchun shart-sharoitlar yaratish uchun — mukofot summasining qolgan qismi.
🔘 Terma jamoa a’zolariga bir xil qiymatdagi sovg‘alar ajratiladi yoki mukofot summasi jamoa a’zolari o‘rtasida teng taqsimlanadi.
RASMAN: RAMAZON HAYITI 2023-YIL 21-APREL KUNI NISHONLANADI
🌙 Oʻzbekiston musulmonlari idorasi diyorimizda joriy yilda Ramazon hayiti 2023-yil 21-aprel juma kuniga toʻgʻri kelishi haqida qaror qabul qildi.
Eslatma!
Qadrli kuzatuvchilar!
Eksternat tartibidagi imtihonlarda ishtirok etish uchun ariza berish (hujjat topshirish) muddati tugashiga 10 kun qoldi.
Avval xabar berganimizdek, turli sabablarga ko‘ra o‘z vaqtida umumiy o‘rta ta’lim olmagan, ya’ni maktabni tamomlamagan fuqarolar eksternat tartibida yakuniy attestatsiyalarni topshirish uchun ariza berish muddati my.gov.uz portali orqali 1-mayga (shu kuni ham) qadar davom etadi.
➡️ Shu kunga qadar eksternat tartibidagi imtihonlarda ishtirok etish uchun 8990 nafar fuqaro ariza topshirgan.
Aholining Ramazon hayiti bayramini munosib kutib olishi va yuksak saviyada oʻtkazishi uchun qulay shart-sharoit yaratish maqsadida 2023-yil 24-aprel (dushanba) kuni ish haftasining turidan qatʼi nazar barcha xodimlar uchun qoʻshimcha dam olish kuni sifatida belgilandi.