Bugungi kunda nodavlat umumiy o‘rta ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyatini litsenziyalash Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi 80-son qarori bilan tartibga solinadi.
Batafsil: https://telegra.ph/NODAVLAT-TALIM-TASHKILOTLARINI-OCHISH-TARTIBI-YENGILLASHDI-04-14
#Qonunchilikdagi_yangiliklar
Professional taʼlim tashkilotlarining bir qator sohalar bo‘yicha oʻqituvchilari va ishlab chiqarish taʼlim ustalariga imtiyozli shartlarda subsidiya berish tartibi joriy etiladi
“2023-yilda bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan taʼminlash dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident farmoni (PF–51-son, 13.04.2023-y.) qabul qilindi
🔰Farmonga koʻra,2023-yil 1-maydan quyidagi oʻzgartirishlar kiritiladi:
🔹professional taʼlim tashkilotlarining muhandislik, ishlov berish va qurilish sohalaridagi maxsus fanlar boʻyicha dars berayotgan yoki oʻquv amaliyotini oʻtkazayotgan oʻqituvchilari va ishlab chiqarish taʼlim ustalariga imtiyozli shartlarda subsidiya xabarnomalarini berish tartibi joriy etiladi;
🔹uy-joy sotib olish yoki yakka tartibdagi uy-joylarni qurish va rekonstruksiya qilish uchun olinadigan ipoteka kreditlari boʻyicha berilgan subsidiya taqdim etish toʻgʻrisidagi xabarnomalarning amal qilish muddati 4 oy etib belgilanadi;
🔹2023-yil uchun ipoteka kreditlari boʻyicha subsidiyalar ajratishga doir arizalar tasdiqlangan parametrlar doirasida 2023-yil 1-maydan 2023-yil 1-dekabrgacha qabul qilinadi;
🗓 Farmonga koʻra, 2023-yilda:
🔸 kvartiralar sotib olish va yakka tartibdagi uy-joylar qurish hamda rekonstruksiya qilish uchun respublika boʻyicha jami 44 690 ta ipoteka kreditlari ajratiladi.
Mazkur kreditlarning kamida 30 foizi xotin-qizlarga ajratilishi belgilangan.
🔸ipoteka kreditlari boʻyicha 30 ming nafar shaxsga subsidiyalar ajratiladi.
🍀 Bugun, 15-aprel "Ekologik bilimlar kuni"
Har yili 15-aprel dunyoning koʻplab mamlakatlarida "Ekologik bilimlar kuni" sifatida nishonlanadi. Aynan shu kuni 1992-yilda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Rio-de-Janeyro shahrida boʻlib oʻtgan atrof muhit muammolari muhokamasiga bagʻishlangan konferensiyasida dunyoning barcha mamlakatlarida insoniyatning hayot tarzi va barqaror rivojlanishi strategiyasini amalga oshirishda ekologik taʼlimning ulkan ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlangan edi.
🌎 Bugungi bayramning asosiy maqsadi ekologik bilimlarni targʼib qilish va aholining ekologik madaniyatini shakllantirish, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi ishlar holati va atrof-muhit holati toʼgʼrisida jamoatchilikni xabardor qilish, shuningdek, ekologik fikrlaydigan fuqaroni oʼqitish va tarbiyalashdan iborat.
⚡️Maktab direktorlarini lavozimga tayinlash tizimi oʻzgartirilishi kutilmoqda
Bu haqda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi matbuot kotibi Dilfuza Sobirova vazirlikning “Vazirga murojaat” rukni ostida eʼlon qilingan videomurojaatda maʼlum qildi.
💬Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan maktab direktorlarini lavozimga tayinlash va umumtaʼlim muassasalarini zamonaviy va bilimli rahbar kadrlar bilan taʼminlash maqsadida qator amaliy ishlar olib borilmoqda.
Xususan joriy yil davomida maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlari direktorlarini lavozimga lavozimdan ozod etish jarayonini Qoraqalpogʻiston Respublikasi Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi viloyatlar va Toshkent shahar maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmalari tomonidan tanlov asosida tashkil etish boʻyicha tegishli huquqiy hujjat loyihasi tayyorlanmoqda
”, – deyiladi bayonotda.
📌 Ma’lumot uchun Prezidentining tegishli Farmoni (11.05.2022 yil, PF-134-son) bilan maktab direktori lavozimiga nomzodlar menejerlik sertifikatini olishi kerakligi belgilab qo‘yilgan.
Maktabgacha ta’lim tashkilotlarida mehnat qilayotgan tarbiyachilarning sohaga doir ilmiy yoki ijodiy faoliyati uchun qo‘shimcha ustamalar belgilanganmi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 24-dekabrdagi 1030-sonli qarori bilan ilm-fan va ta’lim sohasidagi davlat tashkilotlarida ilmiy, ilmiy-pedagogik va mehnat faoliyati bilan shug‘ullanuvchi ilmiy darajaga ega xodimlarga qo‘shimcha haq to‘lash tartibi belgilangan.
Unga ko‘ra, maktab yoshigacha bo‘lgan bolalarni tarbiyalashga oid har bir ishlab chiqilgan va amaliyotga joriy qilingan ilmiy-metodik qo‘llanma, ilmiy-tahliliy uslub (yondashuv)lar uchun lavozim maoshiga nisbatan 30 foizgacha;
ta’lim va tarbiya sohasida tegishli tashkilot bilan bog‘liq ilmiy maqola (monografiya) nashr qilganligi uchun:
jurnalning darajasi va muhimligidan kelib chiqqan holda milliy ilmiy jurnallardagi nashr uchun lavozim maoshiga nisbatan 15 foizgacha;
xalqaro jurnallarda e’lon qilingan har bir maqola (monografiya) uchun mualliflarga lavozim maoshiga nisbatan 30 foizgacha har oylik qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Tug‘ruq ta’tiliga ketgan bir o‘qituvchining dars soatlari mazkur fandan dars beruvchi boshqa o‘qituvchilar orasida qay tartibda taqsimlanadi? Kimlarga ko‘proq ustuvorlik beriladi?
Amaldagi tartibga ko‘ra, homiladorlik va tugʻish taʼtillariga ketgan oʻqituvchilarning dars soatlari maktab pedagogik kengashi tomonidan tegishli fan oʻqituvchilar oʻrtasida qayta taqsimlanishi mumkin.
Bunda quyidagi koʻrsatkichlar hisobga olinadi:
👉 xalqaro olimpiadalar gʻoliblarini tayyorlagan oʻqituvchilar;
👉 oʻqituvchi boʻlib faoliyat yuritayotgan xalqaro olimpiadalar gʻoliblari;
👉 chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi boʻyicha xalqaro sertifikatlarga ega oʻqituvchilar (TESOL Level 5, CEFR B2, IELTS 6 va undan yuqori, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan belgilanadigan boshqa sertifikatlar);
👉 TOP-1000 universitetlar reytingiga kiradigan dunyoning yetakchi universitetlarini bitirgan oʻqituvchilar;
👉 asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi gʻoliblarini tayyorlagan oʻqituvchilar;
👉 oʻqituvchi boʻlib faoliyat yuritayotgan asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi gʻoliblari;
👉 respublika bosqichidagi koʻrik tanlovlarda (yil oʻqituvchisi) sovrinli oʻrinlarga ega boʻlgan oʻqituvchilar;
👉 oliy malaka toifasiga ega oʻqituvchilar;
👉 birinchi malaka toifasiga ega oʻqituvchilar;
👉 asosiy olimpiadalarning viloyat va tuman bosqichi gʻoliblarining oʻqituvchilari;
👉 ikkinchi malaka toifaga ega oʻqituvchilar;
👉 pedagogik yoʻnalish boʻyicha magistr darajasiga ega oʻqituvchilar;
👉 belgilangan tartibda oʻz fanidan oʻtkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi boʻyicha aʼlo baholarga ega oʻqituvchilar;
👉 oliy maʼlumotli toifasiz oʻqituvchilar;
👉 qayta tayyorlash boʻyicha diplomga ega oʻqituvchilar;
👉 oliy taʼlim muassasalarining pedagogik yoʻnalish boʻyicha bitiruvchi bosqich talabalari;
👉 pedagogik yoʻnalish boʻyicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan oʻqituvchilar;
👉 oliy maʼlumotli oʻqituvchilar bilan taʼminlanguniga qadar oʻrta maxsus, professional maʼlumotga ega oʻqituvchilar;
👉 oliy maʼlumotli oʻqituvchilar bilan taʼminlanguniga qadar umumtaʼlim muassasasining tegishli mutaxassisligi boʻyicha rahbar xodimlari.