Лицензия олмасдан нодавлат университет очиб, ўқишга киритиш ва ўқишни кўчириб беришни ваъда қилган фирибгарлар аниқланди
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Жарқўрғон туман бўлими томонидан вилоят ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган терговга қадар текширувда, фуқаролар А.А. (фирибгарлик жинояти учун сиртдан айб эълон қилиниб, қидирув эълон қилинган) ва Ш.А. ўзаро тил бириктириб, 2022 йилда МЧЖ шаклидаги нодавлат университетини ташкил этишиб, ушбу муассасада ўқиш истагини билдирган 18 нафар фуқаронинг жами 152,9 млн сўмини қўлга киритишиб, ўз эҳтиёжлари учун ишлатиб юборганликлари аниқланган.
Шу каби, Департаментнинг Денов туман бўлими томонидан фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан ўтказилган терговга қадар текширувда, фуқаро Х.М. қўшни Тожикистон Республикасида таҳсил олаётган 21 нафар талабанинг ўқишини юқори лавозимда ишловчи танишлари ёрдамида Ўзбекистон Республикасидаги олий ўқув юртларига кўчириб бериш эвазига жами 15 300 АҚШ долларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Манба: Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти
Uzbekistan Airways talabalar uchun respublika bo’ylab amalga oshiriladigan ichki aviaqatnovlarga 50% chegirma muddatini 2023-yil 23-yanvarga qadar uzaytirdi. 2023-yil 18-yanvarga qadar chegirma asosida xarid qilingan aviachiptalarni 23-yanvargacha rejalashtirilgan aviaqatnovlarga bepul qayta bron qilishga ruxsat etiladi.
******
Uzbekistan Airways продлевает период действия 50% скидки для студентов на тарифы по внутриреспубликанским направлениям до 23 января 2023 года. По авиабилетам, приобретенным на основании скидки на рейсы до 18.01.2023 года, разрешается бесплатное переоформление на рейсы, запланированные до 23 января 2023 года.
#Soʻragan_edingiz
📢 Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ijtimoiy tarmoqlaridagi sahifa izohlarida qoldirilgan savollarga javoblar
❔ SAVOL:
Magistratura qishki qabul natijalari qachon eʼlon qilinadi?
✅ JAVOB:
Magistratura qishki qabuliga topshirilgan sertifikatlarni tekshirish maʼlum vaqt talab etishini inobatga olib, natijalar fevral oyining birinchi 10 kunligida eʼlon qilish rejalashtirilgan.
Kontrakt-shartnomalarini qayerdan olsam boʻladi?
Toʻlov-shartnomalarini kontrakt.edu.uz sayti orqali olish mumkin. Saytdan foydalanish boʻyicha yoʻriqnoma bu yerda.
Oʻqishimni Tojikistondagi universitetdan perevod qilmoqchiman. Hozir hujjatlarimni topshirsam boʻladimi?
Xorijiy oliy taʼlim tashkilotlaridan mamlakatimiz davlat OTMga oʻqishni koʻchirish amaldagi tartibga muvofiq, faqat iyul-avgust oylarida tashkil etiladi.
Qishki davrda esa 2 ta uzrli sababga koʻra oʻqishni koʻchirishga ruxsat beriladi.
Maʼlumot oʻrnida, uzrli sabablarga koʻra oʻqishni koʻchirish boʻyicha arizalar hududiy ishchi guruhlar tomonidan 20-yanvarga qadar qabul qilinadi.
Ushbu ro‘yxatga kiritilgan talabalar o‘zlari hujjat topshirgan oliy ta’lim muassasasining o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha mas’ullariga uchrashishlari so‘raladi.
💾 Avvalgi ro‘yxat bu yerda
2022-yilda oʻtkazilgan pedagog kadrlar attestatsiyasida 330 ming 470 nafar (ishtirok etganlarning 65,8%) pedagoglar ijobiy natija qayd etishgan.
Ijobiy natija qayd etganlardan:
223 ming 745 nafar (44,5%) pedagoglar malaka toifalarini oshirishgan.
106 ming 725 nafar (21,3%) pedagoglar amaldagi malaka toifasini saqlab qolishgan.
Hurmatli o'qituvchilar!
Biz bugungi kun o'qituvchilari kitobga qanchalik darajada yaqinligini, qay darajada ko'p kitob o'qishini bilish maqsadida so'rovnoma tashkil qildik. Sizdan pastdagi "So'rovnomada qatnashish" yozuvini ustiga bosgan holda ushbu so'rovnomada ishtirok etishingizni, undagi savollarga faqat rost va aniq javoblarni belgilashingizni iltimos qilgan bo'lar edik. So'rovnomaning yakuniy natijalari keyinchalik "Ma'rifat" gazetasida e'lon qilinadi.
↪️ So'rovnomada qatnashish
🔵 So'rovnomani boshqa o'qituvchi yaqinlaringizga ham ulashing. Ushbu xabarni ularga yuboring!
2022 йилнинг биринчи ярмида 280 минг нафар педагог аттестацияда иштирок этиш учун ариза юборган бўлса, уларнинг 215 минг нафари навбатдан ташқари ўз ихтиёри билан аттестацияда иштирок этиш учун мурожаат қилган.
Иккинчи ярим йилликда ўтказиладиган аттестация жараёнига 228 минг нафар педагог қамраб олинган бўлиб, уларнинг 212 минг нафари, яъни 90 фоизи навбатдан ташқари ўз ихтиёри билан аттестацияда қатнашди. Якуний натижаларга кўра, ўтган йилда аттестацияда иштирок этган ўқитувчиларнинг 66 фоизи ижобий натижа қайд этган.
📈Халқаро тадқиқотлар талаблари асосида мактаблар рейтингини аниқлаш учун физика ва математика фанлари бўйича бевосита жойига чиққан ҳолда ўтказилган назорат ишларида ҳам мазкур вилоятлардаги мактаб ўқувчилари энг юқори натижа қайд этишган эди.
TOEFL ITP va TOEIC imtihonlari uchun talabgorlarni ro‘yxatga olish boshlandi
👨🏻💻 Davlat test markazi huzuridagi Ilmiy-o‘quv amaliy markazi tomonidan TOEFL ITP va TOEIC imtihonlari uchun talabgorlarni onlayn ro‘yxatga olish boshlandi.
📆 Talabgorlarni ro‘yxatga olish my.dtm.uz sayti (“Ilmiy markaz” bo‘limi) orqali amalga oshirilmoqda va 27-yanvarga qadar davom etadi.
🖥 Imtihonlar esa 31-yanvar kuni Toshkent shahrida Davlat test markazi binosida kompyuterda elektron tarzda o‘tkaziladi.
📌 TOEFL ITP va TOEIC imtihonlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlarga ETS tashkilotining xalqaro sertifikatlari taqdim etiladi.
👩🏫 TOEFL ITP va TOEIC sertifikatlari xalqaro tan olingan sertifikatlar bo‘lib, mazkur sertifikatlarga ega bo‘lgan talabgorlar Prezidentning PQ-5117-son qarorida belgilangan imtiyozlardan foydalanishlari mumkin bo‘ladi.
✅ Imtihonlar bo‘yicha to‘liq ma’lumot va qo‘llanmalar:
🔹 TOEFL ITP — ma’lumot | qo‘llanma;
🔹 TOEIC Listening and Reading Test — ma’lumot | qo‘llanma;
🔹 TOEIC Speaking and Writing Tests — ma’lumot | qo‘llanma.
☎️ Murojaat uchun: