Таълим инспекцияси ушбу масала юзасидан қуйидагиларни маълум қилади:
Батафсил: https://tdi.uz/oz/news/112237
Таълим инспекцияси телеграм канали👇
Биринчидан, Ҳукумат қарори (345-сон, 03.06.2021 й.) билан тасдиқланган умумий ўрта таълим муассасалари рейтингини аниқлаш тартиби тўғрисидаги низомга асосан мактаблар рейтинги аниқлашда қуйида(инфографика) ги 8 та кўрсаткич инобатга олинади.
Иккинчидан, ўтган йили илк маротаба эълон қилинган мактаблар рейтинги Президент топшириғига асосан аввало ҳокимлар ҳамда уларнинг таълим ва тарбия масалалари бўйича маслаҳатчилари фаолиятини баҳолаш мақсадида аниқлаб эълон қилинган.
Учинчидан, ҳеч бир ҳуқуқий меъёрий ҳужжатда мактаблар рейтингида паст натижа кўрсатган мактаб педагогларига чора кўриш бўйича нормалар мавжуд эмас. Яъни ушбу мактабларни жазолаш эмас, балким таълим сифатини ошириш бўйича уларга ёрдам бериш мақсад қилинган.
Тўртинчидан, мактаблар рейтинги жазолаш эмас, аксинча рағбатлантиришни кўзда тутади. Яъни Президент фармони(ПФ-6108-сон, 06.11.2020)га кўра:
туман (шаҳар) кесимида тузилган рейтингда биринчи ўринни эгаллаган умумтаълим муассасалари директорлари маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 10 баравари миқдорида бир марталик рағбатлантирилади;
халқ таълими бўлими мудирлари ва методистларига, умумтаълим муассасалари директорларига ҳамда туман (шаҳар) кесимида тузилган рейтингда биринчи бешта ўринларни эгаллаган умумтаълим муассасаларининг 2 нафар ўқитувчиларига Ўзбекистон Касаба уюшмалари Федерацияси ҳисобидан санаторийларда дам олиш учун бепул йўлланмалар берилади.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, рейтинг натижаларини таҳлил қилиш асосида соғлом рақобат муҳитни шакллантириш, муассасаларда таълим сифатини кўтариш, ўқитувчиларнинг билим даражасини ва педагогик маҳоратини ошириш, умумтаълим муассасалари фаолиятидаги очиқлик ва шаффофлик даражасини таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар ишлаб чиқилади ва камчиликларни бартараф қилиш бўйича барча имкониятлар ишга солинади.
Таълим инспекцияси таълим сифатида мавжуд муаммолар учун педагогларни айблаш ёки беҳурмат қилишни қатъиян қоралайди. Марҳамат туманидаги устозлар билан содир бўлган ҳолат эса, ваколатли органлар томонидан батафсил ўрганиб чиқилиб, айбдорларга қатъий чора кўриш мақсадга мувофиқ деб ҳисоблаймиз.
Марҳамат туманидаги 9-мактаб (ҳозирги 72-ИДУМ) рейтингда республика бўйича 9622 та мактаб ўртасида 5144-ўринни, тумандаги 45 та мактаб ўртасида 23-ўринни эгаллаган. Яъни паст натижа қайд этмаган.
Фурсатдан фойдаланиб, юртимизда таълим сифатини баҳолаш масаласига эътибор қаратиб, фикр билдираётган блогерларга миннатдорчилик билдирамиз ҳамда мактаблар рейтингини такомиллаштириш бўйича кенг жамоатчилик, хусусан халқ таълими фидойилари, таниқли олимлар, тажрибали ўқитувчи ва мураббийлар, журналист ва блогерлар билан учрашиб муҳокама қилишга ва ҳамкорликда ишлашга тайёр эканлигимизни маълум қиламиз.