2020-yilning 30-sentabr kuni Oʻzbekiston Elchisi Abat Fayzullayev Avstriya Respublikasi Federal Prezidenti Aleksandr Van der Bellenga ishonch yorliqlarini topshirdi
Batafsil: https://mfa.uz/uz/press/news/2020/10/24754/
Chexiyaga borishni rejalashtirayotgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
O‘zbekistonning Germaniya Federativ Respublikasidagi Elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra, Chexiya Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining himoya choralari to‘g‘risidagi qarori bilan 2020-yilning 21-sentabrdan chet el fuqarolarining ushbu mamlakatga kirish tartibi o‘zgartirildi.
COVID-19 xavfi past darajada bo‘lgan davlatlar ro‘yxatiga kiritilmagan uchinchi davlatlarning barcha fuqarolariga hamda mazkur davlatlarda vaqtincha yoki doimiy yashovchi uchinchi davlatlarning barcha fuqarolariga Chexiya Respublikasiga kirish ta’qiqlanadi.
COVID-19 xavfi past darajada bo‘lgan davlatlar ro‘yxatiga kiritilmagan uchinchi davlatlarning birida so‘nggi 14 kun ichida 12 soatdan ko‘proq bo‘lgan barcha shaxslarga Chexiya Respublikasining butun hududi bo‘ylab 10 kun davomida yoki tegishli karantin choralari bekor qilingunga qadar erkin harakatlanish ta’qiqlanadi.
2-oktabr holatiga ko‘ra O‘zbekiston COVID-19 xavfi past darajada bo‘lgan davlatlar ro‘yxatiga kiritilmagan.
Amaldagi tartibning to‘liq matni bilan Chexiya Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi (www.mzcr.cz) va Chexiya Respublikasi Ichki ishlar vazirligi (www.mvcr.cz) saytlari orqali tanishish mumkin.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Operativ shtabi Chexiyaga tashrif buyurishni rejalashtirayotgan hamyurtlarimizga Chexiya tomonining ushbu qarorini inobatga olishni tavsiya qiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesining navbatdan tashqari sessiyasida ishtirok etish, hududdagi bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish maqsadida 2020-yil 2-oktabr kuni Nukus shahriga tashrif buyurdi
Batafsil: https://mfa.uz/uz/press/news/2020/10/24761/
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ Президенти Дональд Трампга мактуб йўллади.
"Сиз ва Мелания Трамп Хоним Олияларининг коронавирусга чалингани тўғрисидаги хабарни чуқур безовталик ва катта хавотир билан қабул қилдим", - дейилади, жумладан, мактубда.
Давлатимиз раҳбари Дональд Трамп қисқа фурсатларда мазкур вирусни муваффақиятли енгиб ўтиб, шифо топишига ишонч билдирди, унга ва барча оила аъзоларига мустаҳкам сиҳат-саломатлик, хотиржамлик ва куч-қувват тилади.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил письмо Президенту США Дональду Трампу.
"С большой тревогой и беспокойством воспринял весть о Вашем и госпожи Мелании Трамп заболевании коронавирусной инфекцией", - говорится, в частности, в послании.
Глава нашего государства выразил уверенность, что Президент США в короткие сроки победит болезнь, пожелал ему и всем членам его семьи крепкого здоровья, спокойствия и новых сил.
#Mirziyoyev #maktub #DonaldTramp #MelaniyaTramp
2020-yil 1-oktabr kuni Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti Doimiy kengashining (YXHT DK) yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasining YXHTdagi Doimiy vakili Abat Fayzullayev 2020-yil 28-sentabrda Xalqaro axborotdan umumiy foydalanish kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan yuqori darajadagi onlayn-konferensiya yakunlari to‘g‘risida nutq so‘zladi.
YXHT DK yig‘ilishida Tashkilotning barcha 57 a’zo davlatlari va 11 sherik davlatlari diplomatik vakolatxonalari rahabarlari hamda YXHT Kotibiyati vakillari ishtirok etdi.
Batafsil: https://mfa.uz/uz/press/news/2020/10/24767/
2020-yilning 2-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Buyuk Britaniyaning Toshkent shahridagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Tim Torlot bilan uchrashdi
Batafsil: https://mfa.uz/uz/press/news/2020/10/24769/
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар.
Давлатимиз раҳбари Эмомали Раҳмонни таваллуд айёми билан самимий табриклаб, мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва янги муваффақиятлар тилади.
Президентлар ўтган ойда бўлиб ўтган қатор икки томонлама тадбирларнинг самарали натижаларини юқори баҳоладилар. Халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Состоялся телефонный разговор Президентов Узбекистана и Таджикистана.
Глава нашего государства тепло поздравил Эмомали Рахмона с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов.
Лидеры двух стран высоко оценили плодотворные результаты двусторонних мероприятий, прошедших в минувшем месяце. Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия.
#Mirziyoyev #muloqot #Tojikiston #hamkorlik
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi “Mehr-saxovat” koʻkrak nishoni bilan taqdirlanadiganlar roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, Tashqi ishlar vazirligi markaziy apparati, xorijdagi diplomatik va konsullik muassasalari xodimlari hamda chet elda istiqomat qilayotgan vatandoshlar va xorijiy fuqarolardan bir guruhi mazkur mukofotlar bilan taqdirlandi.