@Tosh_vil_kadastr_murojaat_bot
Bekobod shahrida o‘tkaziladigan xatlov ishlari reja-jadvali taqdim etilmoqda
O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalarini hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarni bosqichma-bosqich xatlovdan o‘tkazishning Bekobod shahri hududi uchun reja-jadval.
⚡️Yangi Qonun yuzasidan huquqiy seminarlar tashkil etilmoqda
Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasining 05.08.2024 yildagi “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni eʼtirof etish to‘g‘risida”gi O‘RQ-937-sonli Qonuni e‘lon qilinganidan so‘ng keng jamoatchilikka targ‘ib qilish ishlari jadallik bilan amalga oshirilib kelinmoqda.
Bu borada mutaxassislar bilimlarini oshirish va tegishli ko‘nikmalar shakllantirish maqsadida boshqarma xodimlari ishtirokida Qonun mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan o‘quv-seminari tashkil etildi.
Seminar davomida, amaliyotda uchrashi mumkin bo‘lgan holatlar muhokama qilinib, mutaxassislarning Qonun bo‘yicha berilgan savollariga tushunchalar berib o‘tildi.
#OʼRQ_937 #seminar
❗️O‘zboshimchalik bilan egallangan yer uchastkasi va undagi bino va inshootga nisbatan egalik huquqi eʼtirof etilishi jarayonida fuqarolardan hech qanday hujjat talab etilmaydi !
Bo‘ka tumanida o‘tkaziladigan xatlov ishlari reja-jadvali taqdim etilmoqda
O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalarini hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarni bosqichma-bosqich xatlovdan o‘tkazishning Bo‘ka tumani hududi uchun reja-jadval.
❗️BUGUNDAN YANGI QONUN RASMAN KUCHGA KIRDI
“O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni eʼtirof etish to‘g‘risida”gi Qonun bugun, 2024-yil 8-noyabrdan kuchga kirdi.
🔖Aholidan bu borada faqatgina rasmiy manbalarni kuzatib borishlarini tavsiya qilamiz !
#OʼRQ_937
Qadrli yurtdoshlar!
Yer, mulk, uy-joy bilan bog‘liq munosabatlar tarixan qadriyatimizga aylangan. 2024-yilning 5-avgust sanasida Davlatimiz rahbari vatandoshlarimiz uchun muhim bo‘lgan yana bir tarixiy Qonunni imzoladilar.
Bugun 8-noyabrdan millionlab yurtdoshlarimiz kutgan “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi qonun kuchga kiradi. 2024–2025-yillar uchun tasdiqlangan reja-garfik asosida mahallalarda kadastr xodimlari tomonidan xatlov ishlari boshlanadi.
Qonun kuchga kirish sanasida sizga murojaat qilishimdan maqsad
“ogohlikka” chaqirishdir!
Uzoq yillar davomida o‘zi yashab kelayotgan uyini rasmiylashtirib olishni niyat qilib yurgan halol insonlar ko‘p ammo, vaziyatdan foydalanib, noqonuniy yo‘llar bilan daromad qilishni reja qilib yurgan “uddaburonlar” ham yo‘q emas.
Sizlarni bunday nopok kimsalarning har qanday so‘zlari va va’dalariga ishonmaslikka chaqiraman!
Birinchidan,
mahallalar aniq tasdiqlangan reja-grafik asosida xatlovdan o‘tkaziladi. Biri qolib ikkinchisiga o‘tilmaydi, ya’ni xalq tili bilan aytganda “tezlashtirib berishning imkoni yo‘q!”.
Ikkinchidan, xatlovdan keyin “E’TIROF” dasturiga kiritilgan har bir holat bo‘yicha 15 dan ortiq vazirlik va idoralar xulosalarini beradi hamda kosmik suratlar yordamida tahlil qilinadi. Xalq tili bilan aytganda “ilojini qilib o‘tkazib bo‘lmaydi!”.
Uchinchidan, xatlov jarayonida qonun bilan aniq belgilab berilgan 8 ta toifaga kiruvchi holatlar o‘rganiladi. Hozirda egallab olib, qurilish qilib qonuniylashtirib olishni reja qilayotganlar javobgarlikka tortiladi va bu ishlar ham axborot tizimlari orqali nazorat qilinadi. Xalq tili bilan aytganda “tanish-bilish o‘tmaydi!”.
‼️Hurmatli yurtdoshlar, har qanday holatda ham firibgarlik, ta’magirlik yoki korrupsiya holatlariga duch kelsangiz huquqni muhofaza qilish organlariga xabar bering.
Mazkur Qonunning adolatli va samarali ijro etilishi barchamizga birdek bog‘liq ekanligini yoddan chiqarmaylik.