🇮🇳На втором месте находится Индия (более 25,772 млн),
🇧🇷на третьем — Бразилия (более 15,732 млн),
🇫🇷на четвертом — Франция (5,820 млн),
🇹🇷:на пятом — Турция (5,151 млн).
🦠По данным ВОЗ, за последние сутки в США было зарегистрировано 29 792, Индии — 276 110, Бразилии — 75 445, Франции — 18 780 и Турции — 11 553 новых случаев заболевания.
💉 Согласно актуальным данным Университета Джонса Хопкинса, в мире введено более 1 млрд 569 млн доз вакцин против коронавируса.
Пресс-служба
Министерства здравоохранения.
Америкалик эпидемиолог Ўзбекистон ва АҚШдаги ҳамширалар тайёрлаш курсларини таққослади
АҚШнинг нуфузли Питтсбург университети ўқув ишлари ва халқаро дастурлар бўйича проректор ўринбосари, эпидемиолог Маргарет МaкДоналд халқаро делегация таркибида Тошкент тиббиёт академиясида бўлиб турибди.
Мутахассис юртимизнинг бўлажак тиббиёт ходимларининг илмий ва амалий фаолияти билан танишиб, ўзининг таклиф ва тавсияларини билдириб ўтди.
Хусусан, Питтсбург университети вакили юртимиз тиббиёт олий таълим муассасаларидаги ҳамширалик курсларини АҚШдаги ўрта тиббиёт ходимларини тайёрлаш курслари билан таққослади.
— Академия ўқитувчилари билан учрашув жараёнида олий ҳамширалик курслари ҳақида қизиқарли маърузаларини мароқ билан тингладим, — дейди Маргарет МакДоналд. — Сизларда яхши мутахассислар тайёрлашга астойдил киришилганини сезилиб турибди. Мен бунга ҳамшираликка ўқитиш йўналишидаги музокараларимиздан сўнг амин бўлдим.
Бизда ҳам ҳамширалик курслари мавжуд. Фарқли жиҳати — бизда курслар 4 йиллик. Яна бир фарқли томони шундаки, ҳамшираларни олий тоифадаги амалиёт кўрган ҳамширалар ўқитади.
Сизларда эса 3 йиллик хамширалик курси тингловчиларига шифокор-педогоглар дарс берар экан. Биз ТТА профессор ўқитувчилари билан бу масалада ҳам тажрибалар алмашишга келишиб олдик.
Таклифим, ҳамшираларни педагоглар билан бир қаторда малакали ва амалиётда тажриба орттирган олий тоифали ҳамширалар тайёрласин. Ўз амалиётидаги тажрибаларини ўргатсин. Бу жараёнда кўпроқ амалиёт муҳим, — дейди америкалик мутахассис.
Сўз анжуман меҳмонларига
Сергей Багненко: "Пандемия сабаб бундай нуфузли анжуманларни соғинган эдик"
Аввал ҳабар қилганимиздек, Самарқанд вилоятида "Шошилинч тиббий ёрдамни ташкил қилишнинг долзарб муаммолари: шошилинч тиббий ёрдамда минимал инвазив технологияларнинг роли ва ўрни" мавзусидаги XVI Республика илмий-амалий анжумани ўтказилмоқда.
Унинг меҳмонлари мавзу доирасида ўз фикрларини билдирди.
Сергей Багненко, Россия Фанлар академияси академиги:
— Анжуман учун ўта долзарб мавзу танланган. Шошилинч тиббий ёрдамда минимал инвазив технологияларни қўллаш ҳозирда бутун дунёда тренд бўлиб турибди. Бу усул шошилинч тиббий ёрдам тизимида инсон ҳаётини сақлаб қолиш имкониятини янада оширади. Чунки ўз-ўзидан жарроҳлик амалиёти бемор учун қўшимча травма бўладиган ҳолат, кўпинча у буни ҳатто кўтара олмаслиги ҳам мумкин. Кам инвазив технологиялар эса ҳаёт учун муҳим функцияларни тиклашга ёрдам бериш билан бирга жарроҳлик аралашувидан қочишга кўмаклашади.
Ушбу тадбирда нафақат Ўзбекистоннинг ҳудудларидан, балки бошқа давлатлардан ҳам етакчи мутахассислар жалб қилингани таҳсинга лойиқ. Биз пандемиянинг узоқ синовларидан сўнг бундай тажриба алмашишларни соғинган эдик.
Ўз маърузамда дунёда йилига 28 минг киши юрак фаолиятининг тўхтаб қолиши сабабли оламдан ўтиши ҳақида айтиб ўтдим. Бундай беморларга малакали тиббий ёрдам кўрсатиш, уларнинг ҳаётини сақлаб қолиш шошилинч ва тез тиббий ёрдам хизматининг вазифаларидан биридир.
Аммо бу ишни муваффақиятли амалга ошириш қатор омилларга боғлиқ.
Биринчидан, ўша беморнинг ёнида бўлиб қолиши мумкин бўлган оддий фуқароларни биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатишимиз керак, яъни бу борада доимий тарзда аҳоли билан ишлашимиз лозим.
Иккинчидан, тез тиббий ёрдам хизмати вақтида етиб келиши ва мутахассис юрак-ўпка реанимациясини амалга ошириши керак.
Учинчидан, "тез ёрдам" машинаси кардиомассаж аппарати билан жиҳозланган бўлиши ва бемор шифохонага етказилгунича реанимация муолажаларини давом эттириш зарур. Шифохонада эса махсус жамоа ишга киришади.
Бу барча бўғинлар яхши ишласагина беморни сақлаб қолиш имконияти бўлади. Айтиш лозимки, ҳаттоки битта сақлаб қолинган ҳаёт ҳам барча бўғинлар яхши ишлаётганидан дарак беради.
Гурбанхан Муслюмов: "Ўзбекистоннинг мураккаб операцияларни чекка ҳудудларнинг ўзида амалга ошириш тажрибаси ўрганишга арзийди"
Самарқанд вилоятида "Шошилинч тиббий ёрдамни ташкил қилишнинг долзарб муаммолари: шошилинч тиббий ёрдамда минимал инвазив технологияларнинг роли ва ўрни" мавзусидаги XVI Республика илмий-амалий анжуманида Боку шаҳридаги М.А.Топчибашев номидаги Жарроҳлик илмий марказининг бўлим бошлиғи, профессор Гурбанхан Муслюмов ҳам иштирок этмоқда.
— Шошилинч тиббий ёрдам тизимидаги жарроҳлик амалиётларига янги технологияларни жорий қилишга бағишланган бугунги анжуманнинг моҳияти ривожланган давлатларда қўлланилаётган янги технологиялар, уларнинг ютуқлари билан иштирокчиларни таништириш, яқин келажакда шу усулларни ўзимизда ҳам қўллашдан иборат, дейди мутаҳассис. — Энг асосий мақсад эса — тажриба алмашиш. Қайси давлат ва клиникадан бўлишимиздан қатъий назар, бундай тадбирларда тажриба алмашиш имкониятига эга бўламиз, бу эса яхши натижаларни беради. Чунки тиббиёт ўта тез ривожланувчи соҳа бўлиб, ҳар куни нимадир янгилик бўлади. Айниқса, жарроҳлик соҳасида ишлаган мутахассис доимо изланишда бўлиши, янги нарсаларни ўрганиши ва халқаро миқёсда ҳамкасблари билан тажриба алмашиб туриши муҳим.
Анжуман олдидан Самарқанд вилоятида ўзбекистонлик ҳамкасбларим билан ҳамкорликда беморларни кўрикдан ўтказдим ва бир нечта жарроҳлик амалиётларини амалга оширдим. Ҳозирги шароит, шифокорларнинг малакаси билан яқиндан танишдим. Ўзбекистонда бундан 5 йил аввал бўлганим учун солиштириш имконим бўлди. Тўғриси, фарқ жуда катта. Шифохоналарнинг жиҳозланиши, янги замонавий даволаш протоколларининг жорий қилингани, тиббиёт ходимларини тайёрлаш ва малакасини ошириш борасида жуда кўп янгиликларнинг гувоҳи бўлдим.
Бугунги гибрид усулида ташкил қилинган тадбир ҳаммамиз учун фойдали бўлди, чунки биринчи марта амалий анжуманни бир вақтнинг ўзида ҳам оффлайн ўтказилиши, ҳам онлайн трансляция қилинишини кўриб турибмиз. Бу тажрибани Озарбайжонда ҳам қўллаб кўришни ният қилдик.
Президент мактабларини тугатган ўқувчилар учун Янги Ўзбекистон университети ташкил этилади
Бугун "Тошкент беш ташаббус ҳаракати" доирасида ёшлар билан очиқ мулоқотда бош вазир ўринбосари Беҳзод Мусаев Янги Ўзбекистон университети ташкил этилиши ҳақида маълумот берди.
Бош вазир ўринбосарига кўра, Янги Ўзбекистон университети президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этиляпти.
«2021 йил 1 cентябрдан бошлаб республиканинг барча ҳудудларида Президент мактаблари фаолиятини бошлайди. Бу ерда Кембриж таълим тизими асосида дарс берилади. Президентимиз Шавкат Мирзиёев шу ерга келганда масаланинг иккинчи томонини ҳам ўйладилар ва саволни ўртага ташладилар: Кембриж таълим тизими бўйича ўқишни битирган болалар қаерда ўқийди? Шу мақсадда Ўзбекистонда Янги Ўзбекистон университетини ташкил қилиш бўйича дастлабки қадамлар ташланди», – деди Б. Мусаев очиқ мулоқот давомида.