Энг юқори ўсиш кўрсаткичлари:
📌 Наманган вилояти 7739 та (5471 та) — 41 фоиз,
📌 Жиззах вилояти 5262 та (4165 та) — 26 фоиз,
📌 Сурхондарё вилояти 9154 та (7402 та) — 24 фоиз.
❗️ЖССТ коронавируснинг янги тўлқини бошланишидан хавотирда
🦠 Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълум қилишича, “омикрон” штаммининг янги XBB.1.5 субварианти 29 мамлакатда рўйхатга олинди. Қолаверса, у бир неча ҳафта ичида АҚШда доминант версияга айланди. Ҳозир янги мутация Европа мамлакатларида ҳам кенг тарқалмоқда.
🎤 “Биз ўсиш суръатларидан ташвишдамиз, — дейди ЖССТ эксперти Мария Ван Керхове. — Чунки ҳозиргача маълум вариантлар орасида XBB.1.5 нинг юқувчанлиги юқори. Хавотирли жиҳати, у дунёда коронавирус пандемиясининг янги тўлқинига сабаб бўлиши мумкин".
🔬 Ташкилот раҳбари Тедрос Гебрейесус ҳам 2022 йил охирида аниқланган мазкур мутация ҳақида тўхталар экан, у “омикрон” BА.2 версиясининг рекомбинанти эканлигини таъкидлади.
🖊 “Дунё бўйлаб касалланишнинг янги тўлқини кутилмоқда, — дейди у. — Аммо бу ўлим кўрсаткичлари ошишига олиб келмаслигига ишонамиз. Чунки биз ўтган даврда мазкур вирусга қарши курашиш борасида етарли тажриба тўпладик”.
‼️ Шундан келиб чиқиб, мутахассислар СOVID-19га қарши бустер дозада эмланиш энг тўғри чора эканлигини таъкидламоқда.
Амрилло Иноятов: Соғлиқни сақлаш вазирлигини коррупциядан холи вазирликка айлантиришга бел боғладик!
Соғлиқни сақлаш вазири лавозимида иш бошлаган Амрилло Иноятов бошчилигида вазирлик марказий аппарати ходимлари, барча ҳудудий бошқармалар ҳамда туман тиббиёт бирлашмалари, ихтисослаштирилган марказлар ва тиббиёт олий ўқув юртлари масъуллари иштирокида кенгайтирилган Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида белгилаб берилган устувор вазифалар ижроси юзасидан бўлиб ўтган йиғилишда тиббиётнинг коррупция авж олган бир қатор йўналишлари ҳақида ҳам cўз борди.
“Хусусан, ишга жойлаштириш, туғруқхоналардаги “суюнчи пули”, “кесарча кесиш” учун белгиланган “ставка”лар, тиббий йўлланма беришдаги таниш-билишчилик каби иллатлар мавжудлигини ҳамма билади. Афсуски, шу ишларни амалга ошираётган айрим нопок шахслар туфайли бутун тизим шаънига доғ тушмоқда”, — дейди вазир.
А.Иноятов янги 2023 йилда Соғлиқни сақлаш вазирлигини коррупциядан холи вазирликка айлантириш учун бел боғлаганини маълум қилди.
Бунинг учун ишонч телефонлари ташкил этилиши, улар орасида вазирнинг шахсий телефон рақами ҳам бўлишига ваъда берилди.
Шунингдек, 2023 йил “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб эълон қилингани муносабати билан соғлиқни сақлаш тизимида ҳам бу йил тиббий таълим ва кадрлар тайёрлаш масаласи устувор вазифа бўлиши, бу борада турли бюрократик ва инсон омили билан боғлиқ тўсиқларга барҳам берилиши маълум қилинди.
Айтилишича, “Узлуксиз касбий таълим академияси”ни ташкил этиш орқали малака ошириш ва қайта тайёрлаш тизими 11 та институт, 23 та ихтисослаштирилган марказ, 26 та кўп тармоқли клиника ва хусусий муассасада йўлга қўйилади.
Малака тоифасини беришда инсон омили аралашмайдиган, шаффоф, 3 босқичли янги тизим жорий этилади.
“Таълим йўналишидаги бюрократик тўсиқларга барҳам берилади. Жумладан, методик қўлланмалар, монографиялар, услубий қўлланмалар, илмий ишларга хулосалар беришни вазирлик томонидан тасдиқлаш тизими бекор қилиниб, бу борадаги барча ваколатлар ОТМ ва ихтисослаштирилган марказларга берилади.
Бундан ташқари, 2023 йил 1 апрелдан бошлаб, малака тоифаси олиш бўйича тақдим этиладиган ҳужжатларни Давлат хизматлари марказлари орқали фақат электрон шаклда қабул қилиш тартиби жорий этилади. Малака тоифа сертификатлари QR-код қўйилган ҳолда электрон шаклда расмийлаштирилади. Кейинги йилдан бошлаб фармацевтика ва тиббиёт ходимлари фаолиятини босқичма-босқич лицензиялашга ўтамиз, — деди А.Иноятов”.
Шунингдек, олий таълим муассасаларининг ўқув дастурлари АҚШ, Жанубий Корея, Германия ва Россия стандартлари асосида қайта кўриб чиқилиб, 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб бакалавриат, магистратура ва клиник ординатура ўқув режаларига нанотехнология, тиббиёт генетикаси, IT-технологиялар каби фанлар киритилиши ва хорижий педагогларни жалб қилган ҳолда ўқув жараёнлари ташкил этилиши, таълим муассасасини битираётган ҳар бир мутахассис камида 1 та чет тилига мукаммал эга бўлиши учун ҳаракат қилиниши белгилаб берилди.
Вазир тиббиётда етакчи бўлган хорижий университетлар дарслик ва илмий ишлари асосида ўзбек ҳамда қорақалпоқ тилларида янги авлод тиббий адабиётлари яратилиши, талабаларнинг назарий ва амалий билим-кўникмаларини баҳолаш бўйича икки босқичли янги тизим жорий этилиши ҳақида ҳам айтиб ўтди.
❗️ССВ: Ўзбекистонда тиббиётни рақамлаштиришга Туркиядан етакчи мутахассислар жалб қилинади
🇺🇿 🇹🇷 Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов Туркия Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Шуайиб Биринджи билан видеомулоқот ўтказди.
🏥 Қайд этилганидек, Туркия тиббиёти дунёда етакчи ўринлардан бирини эгаллайди. Айниқса, юқори технологик операциялар, шошилинч тиббий ёрдам, тиббий суғурта, рақамли тиббиёт ва кластер тизими каби қатор йўналишларда ушбу қардош мамлакатдан ўрганадиган жиҳатларимиз кўп.
📊 Қолаверса, бу ерда аҳолининг ўртача умр кўриш даражаси 78,6 ёшга тенг бўлиб, бу дунёдаги юқори кўрсаткичлардан биридир.
Туркия соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари билан видеомулоқотда тиббиёт соҳаси бўйича икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
📍 Хусусан, мамлакатимизда тиббиётни рақамлаштириш жараёнини жадаллаштириш мақсад қилинган. Тизимда электрон хизматлар қамрови ошиши эса аҳолига қўшимча қулайликлар яратади.
✅ Бундан ташқари, Ўзбекистонда халқаро тажриба асосида давлат тиббий суғуртаси тизимини босқичма-босқич жорий этишга киришилган. Биринчи босқич синов тариқасида Сирдарё вилоятида амалга ошириляпти.
📌 2023 йилдан бошлаб, бу механизм Тошкент шаҳрида ҳам йўлга қўйлади. Шунингдек, янги тизим Навоий вилоятида татбиқ этилиши режалаштирилган.
🛫 Ана шу ислоҳотлар самарадорлигини ошириш мақсадида Туркиядан энг тажрибали мутахассисларни мамлакатимизга жалб қилиш мақсад қилинган.
✅ Шу билан бирга, тиббиёт кластерлари фаолиятини йўлга қўйиш ва ривожлантириш, кадрлар тайёрлаш тизимига илғор ўқитиш методикаларини татбиқ этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
✅ Мулоқот давомида Туркия Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Ш. Биринджи юқорида келтирилган йўналишларда Ўзбекистон билан ўз тажрибаларини алмашишга тайёр эканлигини маълум қилди.
❗️Томонлар келишувига мувофиқ, яқин кунларда туркиялик етакчи мутахассислар мамлакатимизга ташриф буюради. Улар юртимизда соҳани рақамлаштириш, тиббий суғурта тизимини кенг жорий этиш, тиббиёт кластерлари фаолиятини йўлга қўйиш ва ривожлантириш жараёнига яқиндан кўмаклашади.
❗️Расмий хабар: барча таълим муассасаларида қишки таътил узайтирилди
Ўзбекистонга аномал совуқ об-ҳаво кириб келиши муносабати билан барча бўғиндаги таълим муассасаларида қишки таътил муддати 17 январга қадар узайтирилди.
Ўқув машғулотлари 18 январь, чоршанба кунидан бошланади.
❗️ЖССТ: Коронавирус туфайли ҳафтасига ўн минг киши ҳаётдан кўз юммоқда
🦠 Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти бош директори Тедрос Гебрейесуснинг таъкидлашича, коронавирусга қарши кураш борасида маълум натижаларга эришилган бўлса-да, аммо хавф ҳали чекингани йўқ.
📊 Чунки сўнгги ойларда ҳафтасига ўртача ўн минг киши CОVID-19 қурбонига айланмоқда.
🎤 "Бу фақат бизга маълум рақамлар, — дейди ЖССТ раҳбари. — Реал кўрсаткичлар эҳтимол бундан-да юқори бўлиши мумкин. Қолаверса, кейинги пайтларда коронавирус туфайли шифохонага ётқизиш ҳолатлари кўпайган. Айниқса, шимолий ярим шарда эпидемиологик вазият мураккаб. Бу минтақада мавсумий грипп ҳам кенг тарқалмоқда.”
💉 Шу боис ЖССТ, аввало, хасталик профилактикасини кучайтириб, аҳолининг бустер доза билан эмланиши орқали жамоавий иммунитетни шакллантириш самарали чора, деб ҳисоблайди.
Дори воситалари сифатини назорат қилиш ва стандартлаштириш лабораторияси томонидан ўтказилган “Док-1 Макс” ҳамда “Амбронол” дори воситаларининг чуқурлаштирилган сифат назорати натижаларига кўра, ушбу препаратлар норматив ҳужжатда кўрсатилган таркибга номувофиқлиги аниқлангани ҳақида хабар берган эдик.
Шу сабабли ушбу препаратларни дорихоналардан йиғиб олиш бўйича соҳа вакилларига тезкор топшириқ берилган.
❓Хўш, айни пайтда ушбу вазифа ижроси қай даражада таъминланяпти?
"Замон" информацион-таҳлилий дастури ижодкорлари мазкур масала юзасидан жойлардаги вазиятни ўрганди.