Олий судда содир этган жинояти учун тайинланган жазонинг асосий қисмини ўтагани, қилмишига иқрор ва пушаймон бўлгани, ёши ҳамда кафолат хатлари инобатга олиниб, 14 нафар аёлнинг тайинланган жазолари енгиллаштирилиб, жазодан озод қилинди ҳамда оиласи, яқинлари бағрига қайтарилди. Шунингдек, 2 нафар маҳкума аёлга тайинланган жазолар енгиллаштирилди.
Тан жароҳати етказиш билан боғлиқ жиноятлар ҳақида
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 64-моддасида оила жамиятнинг асосий бўғинидир ҳамда жамият ва давлат муҳофазасида бўлиш ҳуқуқига эга эканлиги белгилаб қўйилган.
Олий суд раисининг биринчи ўринбосари аёлларни эшитди
Ўзбекистон Республикаси Олий суди раисининг биринчи ўринбосари Р.Маҳмудова Каттақўрғон шаҳрида сайёр қабул ўтказди. Сайёр қабулда асосан Каттақўрғон шаҳри ва Каттақўрғон туманида “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”га киритилган хотин-қизлар, тадбиркор аёлларнинг муаммолари тингланди.
Замонавий технологиялар очиқлик ва шаффофликни таъминлашга хизмат қилади
Сир эмаски, жамият ҳаётининг барча соҳаларига ахборот-коммуникация технологиялари кенг жорий этиляпти. Судлар фаолияти ҳам бундан мустасно эмас, албатта. Бунинг натижасида фуқаролар қолаверса тадбиркорлар ҳам ўз ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш учун судга бемалол мурожаат қила оляпти.
Хоразм вилоятида Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К. Комилов раҳбарлигида Олий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги ҳамда Давлат божхона қўмитаси раҳбар ходимлари иштирокида фуқароларнинг суд-ҳуқуқ соҳасидаги мурожаатларига самарали ечим топиш учун янада қулай шароит яратиш мақсадида ташкил этилган оммавий сайёр қабуллар бўлиб ўтмоқда.
Суд, прокуратура, ички ишлар, адлия ва божхона органларининг мутасаддилари 4-6 март кунлари мобайнида мурожаатчилар билан мулоқот ўтказишади.
Талабалар овоз бериш тартиби ҳақида батафсил маълумотларга эга бўлишди
Ёшларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш мақсадида Навоий вилоят суди раисининг ўринбосари Абдуманнон Шайдоев ва вилоят суди судьялари Навоий вилоят юридик техникумида таҳсил олаётган талаба ёшлар билан учрашишди.
Судьялар фаолияти халқаро ташкилотлар эътиборида
Урганч шаҳрида Хоразм вилоят суди судьялари учун тизимдаги янгиликларни амалиётга татбиқ этиш ва мавжуд муаммоларни биргаликда муҳокама қилиб, ечимини топиш бўйича семинар ўтказилди.
Қабулда аниқланган ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Олий судига таклиф берилди
Навоий вилоят маъмурий суди ҳамда вилоят Адлия бошқармаси билан ҳамкорликда Навоий вилоятининг Ғозғон шаҳрида сайёр қабул ташкил қилинди. Қабул жараёнида фуқаролар томонидан уларнинг иш ҳақларига район коэффициенти тўланмаётганлиги ҳақидаги масала кўтарилди. Ушбу мурожаат мавжуд қонун ҳужжатлари асосида ўрганиб чиқилди.
Сайёр судда 6 нафар шахс жавобгарликдан озод қилинди
Жиноят ишлари бўйича Тойлоқ туман судининг раиси М.Эргашев томонидан туман Халқ қабулхонасида ўтказилган сайёр суд мажлисида 12 нафар шахс йўловчи ташиш фаолияти билан лицензиясиз шуғулланганлиги учун уларга нисбатан маъмурий иш кўриб чиқилди.