“Mening mahallam – mening sudyam” g‘oyasi ostidagi tadbirlar Bulung‘ur tumanida o‘tkazildi
ЎҒИРЛИК ЖИНОЯТИ БЎЙИЧА СУД ҲУКМИ ЭЪЛОН ҚИЛИНДИ
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 53-моддасига мувофиқ мамлакат иқтисодиётининг негизини турли шаклдаги мулк ташкил этади. Мулк мутлоқ даҳлсиз ҳисобланади ва давлат томонидан қўриқланади, унга нисбатан ҳар қандай тажовуз қонунга зид деб топилади.
Судлар фақатгина жиноятга жазо тайинловчи орган эмас
Сирдарё вилоят судларининг жорий йил биринчи ярмидаги фаолияти сарҳисобига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
ЎҚУВ МУАССАСАСИДА ЖИНОЯТЧИЛИК МУҲОКАМАСИ
Сўнгги пайтларда жиноятчилик ва ҳуқуқбузарлик ҳолатларининг аксарияти ҳам ёшлар ўртасида кузатилаётгани аччиқ ҳақиқат. «Ёшлик – бебошлик» дея ножўя ҳаракатларга қўл уриб, жиноят кўчасига кириб кетаётган ёшлар афсуски, бугун учраб турибди.
Жиноят ишлари бўйича Чилонзор туман судининг хукми билан Жиноят кодексининг 266-моддаси (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) да назарда тутилган жиноятни содир этган автобус ҳайдовчисига 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди
ADOLAT YO‘LIDA
Har bir sud ishi insonlar taqdiriga ta’sir qiladi. Shuning uchun adolat tushunchasi makon va zamon tanlamaydigan eng oliy mezondir. Sudda ana shu adolatni ta’minlash oson emas. Buning uchun sudlarga taqdim etilayotgan tergov organlari hujjatlari, ayblov xulosalari har qanday xato-kamchiliklardan xoli bo‘lishi kerak. Chunki, tergovdagi har bir kamchilik pirovardida adolat mezoniga salbiy ta’sir qilishi mumkin. Zero, har bir sud ishi ortida insonlar taqdiri hal bo‘ladi.
Samarqand viloyat sudida aynan shu masalaga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘ldi. Tadbirda 2022 yil 1-choragi davomida jinoyat ishlari bo‘yicha sudlar tomonidan ishlarni ko‘rishda aniqlangan dastlabki tergov organi tomonidan yo‘l qo‘yilgan bir qator xato va kamchiliklar tahlil qilindi.
БРИФИНГ | Мўйдинжон Салимов – Андижон вилояти маъмурий суди раиси
Хоразмда судьялар "Менинг маҳаллам - менинг судьям" ғояси асосида "Аёллар дафтари"га киритилган хотин-қизларнинг мурожаатларини "маҳаллабай" ўрганишмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг таклифига биноан Чўлпонота шаҳрига жўнаб кетди.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова отбыл в город Чолпон-Ату.
#Mirziyoyev #sammit #Maslahatuchrashuvi #hamkorlik
Охрана земель. Что говорит национальное законодательство?
Основными задачами осуществления контроля за использованием и охраной земель являются соблюдение юридическими и физическими лицами, органами государственного управления, органами местного самоуправления требований законодательства.