Сайт I Telegram I Facebook
ЖAМИЯТДA ҲУҚУҚИЙ МAДAНИЯТНИ ЮКСAЛТИРИШ AСОСИЙ МAҚСAДЛAРИМИЗДAН БИРИДИР
Жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириб бориш қонун устуворлигини таъминлаш ва қонунийликни мустаҳкамлашнинг энг муҳим шартларидан бири ҳисобланади.
Сирдарё вилоят судининг фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати судьялари томонидан Мирзаобод туманидаги "Аёллар дафтари"га киритилган хотин-қизларга манзилли ҳуқуқий ёрдамлар кўрсатилди
TALABALAR XUSUSIY AJRIM MUHOKAMASI
Fuqarolar o‘z huquq va burchlari, mas’uliyatini puxta bilishi, buni hayotiy ehtiyoj sifatida anglamog‘i lozim. Chunki, jamiyatning demokratiya yo‘lidan jadal rivojlanishi, islohotlarning muvaffaqiyati ko‘p jihatdan fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyati darajasiga bog‘liq.
Batafsil 👈
Жиноят ишлари бўйича Денов туман судида вояга етмаган ёки меҳнатга лаёқатсиз шахсларни моддий таъминлашдан бўйин товлаш билан боғлиқ ишлар кўриб чиқилди
Фуқаролик ишлари бўйича Жиззах туманлараро судининг сайёр мажлиси
Ислоҳотларни коррупциянинг чангалидан қутқаринг!
Коррупция – ниҳоятда ижтимоий-сиёсий вайронкор куч, унинг оқибатида миллий иқтисодиётга путур етади, ижтимоий тенгсизлик чуқурлашади, халқнинг давлат бошқаруви ҳокимияти органларига ишончи йўқолади, уюшган жиноятчилик кучаяди, жамиятда маънавият издан чиқа бошлайди. Шундай иллатларга қарши курашиш, коррупцияни барвақт олдини олиш мақсадида Янги Наманган тумани юридик хизмат кўрсатиш маркази томонидан “Коррупция тараққиёт кушандаси” мавзусида очиқ мулоқот ташкил этилди. Унда Жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳар судининг судьяси ва туман адлия бўлими бошлиғи маъруза қилди.
АДОЛАТ МИНБАРИ | Фирибгарликка оид ишлар бўйича суд амалиёти қандай олиб борилиши бўйича жиноят ишлари бўйича Андижон шаҳар суди раиси Улуғбек Каримовнинг шарҳи
БЎСТОН ТУМАНИДА “АЁЛЛАР ДАФТАРИ”ГА КИРИТИЛГАН ХОТИН-ҚИЗЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ МУАММОЛАРИ ЎРГАНИЛДИ
“Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларнинг ижтимоий муаммоларини ҳал этиш билан бирга, уларни қийнаб келаётган турли ҳуқуқий масалаларга қонуний ечим топиш давлат идоралари мутасаддилари олдидаги муҳим вазифалардан бири. Андижон вилояти суди раиси Талъатжон Мелибоевнинг Бўстон туманида ўтказилган учрашув ва сайёр қабулида ҳам ўттизга яқин хотин-қизларнинг суд-ҳуқуқ йўналишига тааллуқли мурожаатлари ўрганиб чиқилди.
ХИВАДА ФУҚАРОЛАРНИНГ МУРОЖААТИ ЎРГАНИЛДИ
Инсон қадрини улуғлаш тамойили асосида ўтказилаётган сайёр қабуллар аҳолининг узоқини яқин қилишга, идорама-идора сарсон бўлиб юришининг олдини олишга хизмат қилади. Шу сабабли Хоразм вилоят суди томонидан фуқароларнинг судга доир масалаларини давомли ўрганиш мақсадида чекка туман ва маҳаллаларда қабуллар ўтказилиб келинмоқда.
Навбатдаги сайёр қабул Хоразм вилоят суди раиси Б.Полванов бошчилигида раис ўринбосарлари ва судьялар томонидан Хива туманида бўлиб ўтди.
Хоразм вилоят суди томонидан бир кунда 300 нафар хотин-қизларнинг мурожаати ўрганилди
Хотин-қизларнинг суд-ҳуқуқ тизимига доир мурожаатларини ўрганиш мақсадида Хоразм вилоят суди томонидан туманларда очиқ мулоқот ва сайёр қабуллар ўтказилмоқда. Айниқса, бу тадбирларда “Аёллар дафтари”да рўйхатда турувчи опа-сингилларимизга турмушида учраётган муаммоли вазиятларига ечим топиш учун ҳуқуқий маслаҳатлар бериш кўзда тутилган.
Вилоят суди раиси ўринбосарлари, жиноят, иқтисодий ва фуқаролик ишлари бўйича судьялар Қўшкўпир туманидаги маҳаллаларда бўлиб, иштирокчиларнинг ўз йўналишига тааллуқли мурожаатларини эшитиб, шу ернинг ўзида зарур ҳуқуқий маслаҳатларни беришди.