Forwarded from Prezident matbuot kotibi | Sherzod Asadov
Вилоят ҳокимларига ҳам ўз ҳудудида экспортчилар сонини ошириш ва янги лабораториялар очиш бўйича дастур қабул қилиш топширилди.
Инвестиция вазирлигига:
- халқаро сертификация талабларининг ичига кириб, қайси лабораторияни модернизациялаш ва қайси стандартни ўзгартириш каби масалаларни ҳал қилиш;
- йил якунигача текстиль, электротехника, агро ва озиқ-овқат саноати бўйича 27 та халқаро кўргазмада иштирок этиб, камида 100 тадан экспортчиларни Европа бозорига олиб чиқиш топширилди.
Техник тартибга солиш агентлиги йил якунига қадар халқаро стандартлар жорий қилинган корхоналар сонини 3 баравар ошириб, 1 минг 200 тага етказиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Ушбу корхоналарда Европанинг 1,5 мингта стандартлари жорий этилади. Бу орқали, ҳар бир корхона халқаро лаборатория хулосалари учун 1 миллиард сўм иқтисод қилиб, экспортга кетадиган вақти 3 ҳафтагача қисқаради.
Бундан ташқари, агентликка 121 та лаборатория хулосаларини халқаро стандартларга мослаштириб, камида 100 та давлатда тан олинишини таъминлаш топширилди.
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигига:
- Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва вилоят ҳокимлари билан бирга мева-сабзавот етиштирилаётган 200 минг гектар майдонни халқаро талабларга мослаштириш;
- йил якунигача 249 та мева-сабзавот кластерлари билан ишлаб, халқаро бозорларга экспорт қиладиган корхоналар сонини 400 тагача ошириш топширилди.
Йил якунигача 13 та ҳудудий агрокимё лабораторияни жиҳозлашга 10 миллион доллар йўналтирилади.
Ветеринария қўмитасига вилоят ҳокимлари билан бирга йил якунига қадар чорвачилик маҳсулотларини экспорт қилувчилар сонини 1,5 бараварга ошириб, 700 тага етказиш топширилди.
Санитария-эпидемиологик осойишталик хизматига вилоят марказларидаги 14 та лабораторияни халқаро аккредитациядан ўтказиш вазифаси қўйилди.
Божхона қўмитасига 1 октябргача экспорт, импорт ва транзит бўйича барча сертификат ва рухсатномаларни “Ягона дарча” орқали юритишни йўлга қўйиш топширилди.
Йиғилиш якунида мутасаддиларнинг ҳисоботи эшитилди.
TALABALAR XUSUSIY AJRIM MUHOKAMASI
Fuqarolar o‘z huquq va burchlari, mas’uliyatini puxta bilishi, buni hayotiy ehtiyoj sifatida anglamog‘i lozim. Chunki, jamiyatning demokratiya yo‘lidan jadal rivojlanishi, islohotlarning muvaffaqiyati ko‘p jihatdan fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyati darajasiga bog‘liq.
Ислоҳотларни коррупциянинг чангалидан қутқаринг!
Коррупция – ниҳоятда ижтимоий-сиёсий вайронкор куч, унинг оқибатида миллий иқтисодиётга путур етади, ижтимоий тенгсизлик чуқурлашади, халқнинг давлат бошқаруви ҳокимияти органларига ишончи йўқолади, уюшган жиноятчилик кучаяди, жамиятда маънавият издан чиқа бошлайди. Шундай иллатларга қарши курашиш, коррупцияни барвақт олдини олиш мақсадида Янги Наманган тумани юридик хизмат кўрсатиш маркази томонидан “Коррупция тараққиёт кушандаси” мавзусида очиқ мулоқот ташкил этилди. Унда Жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳар судининг судьяси ва туман адлия бўлими бошлиғи маъруза қилди.
БЎСТОН ТУМАНИДА “АЁЛЛАР ДАФТАРИ”ГА КИРИТИЛГАН ХОТИН-ҚИЗЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ МУАММОЛАРИ ЎРГАНИЛДИ
“Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларнинг ижтимоий муаммоларини ҳал этиш билан бирга, уларни қийнаб келаётган турли ҳуқуқий масалаларга қонуний ечим топиш давлат идоралари мутасаддилари олдидаги муҳим вазифалардан бири. Андижон вилояти суди раиси Талъатжон Мелибоевнинг Бўстон туманида ўтказилган учрашув ва сайёр қабулида ҳам ўттизга яқин хотин-қизларнинг суд-ҳуқуқ йўналишига тааллуқли мурожаатлари ўрганиб чиқилди.
ХИВАДА ФУҚАРОЛАРНИНГ МУРОЖААТИ ЎРГАНИЛДИ
Инсон қадрини улуғлаш тамойили асосида ўтказилаётган сайёр қабуллар аҳолининг узоқини яқин қилишга, идорама-идора сарсон бўлиб юришининг олдини олишга хизмат қилади. Шу сабабли Хоразм вилоят суди томонидан фуқароларнинг судга доир масалаларини давомли ўрганиш мақсадида чекка туман ва маҳаллаларда қабуллар ўтказилиб келинмоқда.
Навбатдаги сайёр қабул Хоразм вилоят суди раиси Б.Полванов бошчилигида раис ўринбосарлари ва судьялар томонидан Хива туманида бўлиб ўтди.
Хоразм вилоят суди томонидан бир кунда 300 нафар хотин-қизларнинг мурожаати ўрганилди
Хотин-қизларнинг суд-ҳуқуқ тизимига доир мурожаатларини ўрганиш мақсадида Хоразм вилоят суди томонидан туманларда очиқ мулоқот ва сайёр қабуллар ўтказилмоқда. Айниқса, бу тадбирларда “Аёллар дафтари”да рўйхатда турувчи опа-сингилларимизга турмушида учраётган муаммоли вазиятларига ечим топиш учун ҳуқуқий маслаҳатлар бериш кўзда тутилган.
Вилоят суди раиси ўринбосарлари, жиноят, иқтисодий ва фуқаролик ишлари бўйича судьялар Қўшкўпир туманидаги маҳаллаларда бўлиб, иштирокчиларнинг ўз йўналишига тааллуқли мурожаатларини эшитиб, шу ернинг ўзида зарур ҳуқуқий маслаҳатларни беришди.