#Қонунчиликдаги_янгиликлар
❗️Талабалар учун давлат-хусусий шериклик асосида турар жойлар қурилади
“Республика олий таълим муассасаларида талабаларни турар жой билан қамраб олиш даражасини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (563-сон, 09.09.2021 й.) қабул қилинди.
🔰 Қарорга кўра, талабалар турар жойлари давлат-хусусий шериклик асосида қуйидаги шаклларда барпо этилади:
➖ лойиҳаларни тадбиркорнинг ўз маблағидан келишиладиган шартлар асосида молиялаштириш;
➖ лойиҳаларни тадбиркор ва Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан аралаш молиялаштириш (камида 200 ўринли турар жойни барпо этиш учун);
➖ лойиҳаларни тадбиркорнинг тўлиқ ўз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш (камида 400 ўринли турар жойни барпо этиш шарти билан).
✅ Турар жойларни қуриш учун вилоят ҳокимлари томонидан ОТМга 0,5 гектаргача ер унга яқин жойлардан ажратилади.
❕Тадбиркорга тегишли ер ёки бинода камида 50 ўринли турар жой ташкил этиш тизими жорий этилади.
💰 Бунда, тўлов ОТМ билан келишилади ҳамда у ерда яшаган ҳар бир талаба учун тадбиркорга бир ўқув йили учун Тошкент шаҳрида БҲМнинг 10 баравари, бошқа ҳудудларда эса 5 баравари миқдорида субсидия ажратилади.
☑️ ОТМларнинг ошхона ва буфетларини олган тадбиркорларга давлат кўчмас мулкидан фойдаланганлик учун ижара тўловининг энг кам ставкалари қўлланилади.
Бунда, тадбиркорлар талабалар учун сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари ва таомлар тайёрлаш ҳамда уларни арзон нархларда сотиш мажбуриятини олади.
📌 2021 йил 1 сентябрдан талабалар билан ишлаш бўйича “гуруҳ мураббийи” институти бекор қилинди ҳамда ўрнига 1–3-курс талабалари учун муаммоларни бартараф этишда яқиндан ёрдам кўрсатувчи тьюторларни бириктириш амалиёти йўлга қўйилди.
💼 Ҳар 120–150 нафар талабага 1 та штат бирлиги ҳисобида “Тьютор” лавозими киритилади.
✅ Қарорга кўра, республика бўйича жами 228 та талабалар турар жойлари (400 ўринли) барпо этилади. Шундан ҳудудларда 2022 йилда 47 та, 2023 йилда 67 та, 2024 йилда 62 та, 2025 йилда 52 та талабалар турар жойларининг қурилиши белгиланган.
📌 Endi talabalar ijara shartnomasini ortiqcha ovoragarchiliklarsiz rasmiylashtirishi mumkin
▪️Olmazor tumani Davlat soliq inspeksiyasi va “Yoshlik” shaharchasi hokimiyati hamkorligida talabalarga qulaylik yaratish, uy-joy ijarasini rasmiylashtirishda koʻmaklashuvchi ishchi guruh shtabi tashkil etildi.
🔰Ijara shartnomasini tuzish uchun kerakli hujjatlar:
1⃣ Ijarachi (uy egasi)ning shaxsini tasdiqlovchi hujjat va uy kadastri;
2⃣ Ijara oluvchi (talaba)ning shaxsini tasdiqlovchi hujjat va talabalik guvohnomasi yoki (1-kurslar uchun) talabalikka qabul qilinganlik toʻgʻrisida maʼlumotnoma.
✔️ Maʼlumot uchun, talabalar turar-joyi bilan qamrab olinmagan talabalarga ijara haqining 50 foizi miqdorida Davlat byudjeti hisobidan qoplab berish may oyidan boshlab yo‘lga qo‘yilgan.