Prezident.uz|Facebook|Instagram|YouTube|X
Forwarded from Sherzod Shermatov
Чет тилларини ва масофадан хизмат кўрсатиш мумкин бўлган касбларни биладиган ёшларимизга юқори маошли ишчи ўринларини янада кўпайтириш ҳаракатидамиз
Президентимиз ташаббуслари билан Ўзбекистонни АйТи хабга айлантириш бўйича мамлакатимиз ижобий тажрибасини Жаҳон банкининг биринчи Глобал рақамли саммитида сўзлаб бериш имкони бўлгани ҳам юртимиздаги ўзгаришларга халқаро ташкилотларнинг эътибори юқорилигини кўрсатади.
Охирги 2 йилнинг ўзида чет эл капитали иштирокидаги IT Park резидент компаниялари сони 20 баробарга ҳамда IT хизматлари экспорти 7,5 баробарга ортгани ҳақидаги маълумотлар Нью Йоркдаги биринчи Ўзбекистон аутсорс конференцияси иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди ва кўпчилиги Ўзбекистонда аутсорсни кенгайтириш ҳаракатини бошладилар.
Лекин ҳамма учрашган компанияларимиз вакилларининг асосий саволи ёшларимизнинг қанчаси чет тиллари ва масофадан хизмат кўрсатиш мумкин бўлган касбларни эгаллаган ва бизда қайси соҳада талантлар кўп эканлиги ҳақида бўлди.
Бу дегани эса юқори даромадли ишга эга бўлмоқчи бўлган ёшларимиз чет тиллари ва масофадан хизмат кўрсатиш мумкин бўлган касбларни (нафақат data science каби талаб ортаётган АйТи йўналишлари, балки исталган масофадан хизмат кўрсатиш мумкин бўлган касблар, масалан, АҚШ тизими бўйича бухгалтерия, юридик хизматлар ва ҳ.к.) тезроқ ўрганишлари зарурдир.
Янги тажриба сифатида АҚШдаги элчихонамизда экспортни ривожлантиришга масъул вакилимизни қолдирдик, чунки АҚШга Ўзбекистоннинг экспортини ярмидан кўпи айнан бизни соҳамизга тўғри келади: Султонмурод https://www.linkedin.com/in/sultanrasulov
Чет элдаги ватандошларимиз ҳам у билан боғланиб, агар Ўзбекистонда масофавий ишчи ўринлари яратишга ёрдам берсалар, уларни рағбатлантириш механизмини ҳам жорий этдик. Марҳамат ушбу имкониятдан фойдаланиб, кўпроқ компанияларни Ўзбекистонга жалб этинг ва қўшимча даромадга эга бўлинг!
PS. Ушбу янги тажрибани йўлга қўйишга ёрдам берган АҚШдаги ҳурматли элчимиз Фурқат Сидиқов ва унинг жамоасига алоҳида миннатдорчилик билдирамиз
Xizmatdan foydalanishda tegishliligi boʻyicha quyidagi hujjatlardan biri ilova qilinadi: