⚡️ Global IT-kompaniyalar O‘zbekistonni tanlamoqda
🤝 Toshkentda bo‘lib o‘tgan uchinchi Xalqaro investitsiya forumida ko‘plab sohalar kabi ITni rivojlantirish bo‘yicha ham muhim sessiyalar o‘tkazildi. Qolaversa, yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy kelishuvlarga ham erishildi.
Tadbirning birinchi kunida Saudiya Arabistonining “Data Volt” kompaniyasi tomonidan mamlakatimizda “Yashil” ma’lumotlar markazini qurish loyihasiga start berildi.
📩 Telegram 📱 Facebook 📱 Instagram 📺 Youtube 🐦 X 🌐 LinkedIn 🐦 Threads
Тошкент халқаро инвестиция форуми чет эллик компанияларни Ўзбекистонга аутсорс қилишга қизиқишини ортишига ҳам катта ёрдам берди
Президентимиз қарорлари билан Ўзбекистонда IT, BPO аутсорсинги учун жуда яхши имкониятлар яратилган, лекин бу ҳақида хали жуда кўпчилик давлатлардаги компаниялар эшитмаган. АҚШ, Европа ва бошқа иқтисодий ривожланган давлатлардагиларда ўзи умуман Ўзбекистон ҳақида тасаввур ҳам етарли эмас.
Шунинг учун Форумда бу масалада алоҳида сессия қилишдан ташқари, Форумнинг асосий сессияси модератори сифатида иштирок этган машҳур CNN Business бошловчиси Ричард Квестга жонли эфирда интервью бериб ушбу имкониятларни дунё бизнесменларига кенгроқ етказишга ҳаракат қилдик.
Бу эса ўз навбатида чет тили ва масофадан хизмат кўрсатиш мумкин бўлган касбларни ўрганаётган ёшларимизга қўшимча юқори маошли масофадан ишлаш имкониятларини кенгайтиришга ёрдам беради.
Юқорироқ сифатдаги видео:
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Toshkent shahrida bo‘lib o‘tayotgan uchinchi Xalqaro investisiya forumi doirasi Visa kompaniyasining vitse-prezidenti, MDH va Janubi-Sharqiy Yevropadagi Visa mintaqaviy menejeri Kristina Dorosh bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida naqd pulsiz iqtisodiyotni rivojlantirish va raqamlashtirish hamda davlat xizmatlari sohasida raqamlashtirishni rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.