Олий Мажлис Конунчилик палатаси
НОРМАТИВ-ҲУҚУҚИЙ ҲУЖЖАТЛАР ЛОЙИҲАЛАРИ МУҲОКАМАСИ ПОРТАЛИ
Ўзбекистон Республикаси давлат бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳамда бошқа ташкилотлар томонидан ишлаб чиқилаётган лойиҳаларнинг муҳокама жараёнларини амалга ошириш учун норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали (regulation.gov.uz) йўлга қўйилган.
Бугунги кунга келиб ушбу порталда жами 6459 та лойиҳаларнинг муҳокама жараёни амалга оширилган бўлиб уларнинг:
🔸439 таси Ўзбекистон Республикаси Қонуни;
🔸194 таси Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони;
🔸595 таси Ўзбекистон Республикаси Президенти Қарори;
🔸1987 таси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарори;
🔸2072 таси Ҳоким қарори;
🔸1160 таси Идораларнинг буйруқ ёки қарорлари ташкил қилмоқда.
Айни пайтда порталдаги муҳокама жараёни давом этаётган лойиҳаларнинг тўлиқ матни билан ушбу ҳавола орқали танишишингиз мумкин.
ДАВЕРГЕОДЕЗКАДАСТР ҚЎМИТАСИНИНГ ДАВЛАТ РЎЙҲАТИДАН ЎТГАН АХБОРОТ ТИЗИМЛАРИ ВА АХБОРОТ РЕСУРСЛАРИ
Давлат органларининг ахборот тизимлари ва ахборот ресурслари реестрида Давергеодезкадастр қўмитасининг бир қатор ахборот тизимлари ва ахборот ресурслари рўйҳатдан ўтган.
Жумладан, Ахборот тизимлари:
🔸“Кўчмас мулк-3” ахборот тизими;
🔸“Қишлоқ хўжалиги экин майдонларининг норматив қийматини аниқлаш” ахборот тизими;
🔸"Yerresurs" ахборот тизими;
🔸“Кадастр хизмати” ахборот тизими;
🔸«YERELEKTRON» ахборот тизими;
🔸Электрон ҳужжат айланиш тизими;
🔸“АUDIOSELEKTOR” ахборот тизими;
🔸“Масофавий ўқитиш” ахборот тизими.
Ахборот ресурслари:
🔹Кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқлар ва у ҳақда тузилган битимларнинг давлат реестри;
🔹Геодезия ва картография фаолияти учун лицензиялар реестри;
🔹Маълумотлар бериш картаси;
🔹Давлат картография ва геодезия фонди;
🔹Давлат ер фонди;
🔹DAVREESTR.UZ
Давлат органларининг ахборот тизимлари ва ахборот ресурслари реестри орқали бошқа вазирлик ва идораларнинг давлат рўйҳатидан ўтган ахборот тизимлари ва ахборот ресурслари ҳақида тўлиқ маълумот олишингиз мумкин.
ЎЗБЕКИСТОНДА ШОЛИ ЕТИШТИРИШ
Республикада қишлоқ хўжалигида фойдаланиладиган мавжуд ер майдонларининг шўрланиш даражаси ортиб бормоқда ва бугунги кунда қарийб 15 фоизга яқини кучли шўрланган майдонларга тўғри келмоқда.
Шоли етиштирилганда ернинг мелиоратив ҳолати яхшиланади, шўрланиш даражаси камаяди, бир йиллик бегона ўтлар кўпайишининг олди олинади, бошқа экинларни суғоришдан чиққан оқова сувлар билан шолини бемалол суғориш мумкин бўлади, бу билан сувни тежалади, экологик тозаликка эришилади.
Шоли экишга ер тайёрлашда шудгор ишлари кузда ўтказилади. Бунда ботқоқ-ўтлоқи, бўз-ўтлоқи тупроқларда 22-25 см енгил структурали тупроқларни 18-20 см чуқурликда ҳайдалади. Шоли экиладиган майдонлар бегона ўтлар билан ифлосланган бўлса, уларнинг илдиз массалари асосий қисми жойлашган тупроқ қатламидан чуқурроқ қилиб кузги шудгор ўтказилади. Кузги шудгор ўтказишни иложи бўлмаган далалар баҳорда чимқирқарли плуглар билан ҳайдалади.
Шолини экиш муддатлари
Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида экилиши районлаштирилган шоли навларини экиш муддатларини белгилашда ҳудудларнинг тупроқ иқлим шароити ҳисобга олиниб шолипоядаги сувнинг ўртача кунлик ҳарорати 14 даражага етганда экишга киришиш мақсадга мувофиқ.
Республиканинг шимолий ҳудудлари, Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида асосий майдонларга шолининг ўртапишар навлар 10-20 май кунлари, эртапишар навлари 20-30 май кунларига тўғри келади. Такрорий майдонларга шолининг фақат эртапишар навлар кўчати усулида 25 июнгача экилиши тавсия этилади.
Марказий ҳудудлар Сирдарё, Тошкент вилоятлари ва Фарғона водийсида асосий майдонларга шолининг кечпишар навлар 25 апрелдан 10 майгача, ўртапишар навларни 10-20 май кунлари ва эртапишар навларни 20 майдан 10 июнгача, такрорий майдонларда кўчат усулида 1 июлгача экиш тавсия этилади.
Жанубий ҳудуд Сурхондарё вилоятида асосий экин сифатида кечпишар навлар учун 15 апрелдан 5 майгача, ўртапишар навлар учун 25 апрелдан 10 майгача экилади.
Шоли экиш меъёрлари
Экилган шоли майдонларида районлаштирилган навларнинг кўчат қалинлиги 1 м2 да 250-300 донани ташкил қилганда энг юқори ҳосил олиш мумкин. Бунда навларга боғлиқ ҳолда қуруқликка 1 гектар ерга 200-220 кг (6-7 млн. дона), сувга 130-180 кг (4-5 млн дона) уруғлик шоли дон экилади. Агар шоли экиш муддатидан кеч экилса ёки ер сифатсиз тайёрланганда экишда уруғлик меъёри 10 фоизгача оширилади.
Республика ҳудудларининг тупроқ-иқлим шароитидан ва сув таъминотини ҳисобга олган ҳолда асосий майдонларда Қорақолпоғистон Республикасида 40 минг гектар, Хоразм вилоятида 14 минг гектар, Сирдарёда 7,2 минг гектар, Тошкентда 5 минг гектар, Фарғонада 3,9 минг гектар, Андижонда 2,4 минг гектар, Наманганда 2,2 минг гектарда шоли экиш кутилмоқда.
Бугунги кунда, ҳудудларда шолининг “Лазурный”, “Искандар”, “Уз РОС 7-13”, “Мустакиллик”, “Авангард”, “Аланга”, “Нукус-2”, “Санам” ва “Нукус-70” каби навлари кенг экилмоқда.
ИНШООТЛАР КОМПЬЮТЕР ОРҚАЛИ БОШҚАРИЛАДИ
Сирдарё-Сўх ирригация тизимлари ҳавза бошқармасига қарашли кўпгина иншоотлар компьютер, телефон орқали бошқаришга ўтказилаётир. Масалан, “Исфайрам-Шоҳимардон” ирригация тизими бошқармасига қарашли, 1993 йилда барпо этилган, 390 метр куб сув кўтариш қувватига эга бўлган “Водил” сув тақсимлаш иншоотининг 5 та дарвозаси компьютер орқали бошқариш тизимига ўтказилгандан сўнг самарадорлик сезиларли даражада ошди.
“Водил” сув тақсимлаш иншоотидан Марғилонсой 330 м3, Олтиариқсой 50 м3 сув олиб экин майдонларига етказиб беради. Қора-Янтоқ сойи орқали юқори Водил ҳудудидаги 1635 гектар, Водил ҳудудидаги 1980 гектар ер суғорилмоқда.
– Айни пайтда сув тақсимлаш иншоотининг сой тармоқларида таъмирлаш-тиклаш, тозалаш ишлари олиб борилмоқда, – дейди “Водил” сув тақсимлаш иншооти раҳбари Комилжон Назиров.
– Бунинг натижасида сув йўллари сел тошқинларига бардошли бўляпти ва сув исрофгарчилигининг олди олиняпти.