⚽️ЖЧ-2026: бугун Ўзбекистон Қирғизистонга қарши майдонга тушади
Ўзбекистон миллий жамоаси 2026 йил бўладиган футбол бўйича Жаҳон чемпионатига чиқиш учун яхши имкониятга эга. А гуруҳидан жой олган жамоамиз 13 очко билан 2-ўринни эгаллаб турибди. 6 учрашувдан кейин ўзбекистонликлар 4 ғалаба, 1 дуранг ва 1 мағлубият қайд этган.
Қирғизистон термасининг ЖЧга чиқиш имконияти пастроқ бўлиб, жамоа 6 учрашувдан кейин 3 очко тўплаган. Улар ягона ғалабасини ўз майдонида Шимолий Корея устидан қўлга киритган.
Бугунги учрашув соат 21:00 да “Бунёдкор” стадионида бошланади. Ўзбекистоннинг 3 та телеканалида трансляция қилиниши айтилмоқда.
Ўйинда Ўзбекистон МТЖ аъзолари оқ либосда ҳаракатланади.
Жуда кўп миқдордаги хорижий валютанинг мамлакатимиздан ноқонуний олиб чиқилишига чек қўйилди
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан божхона идоралари билан ҳамкорликда Тошкент вилоятининг Тошкент туманида жойлашган “Навоий” чегара-божхона постида тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир жараёнида мамлакатимиздан қўшни давлат томон ҳаракатланаётган “Ласетти” русумли автомашина тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилганда, унда йўловчи сифатида кетаётган, Тошкент туманида яшовчи, 1978 й.т. фуқарога тегишли целлофан пакетда 874 минг АҚШ доллари борлиги маълум бўлди.
Аниқланишича, у мазкур пул маблағини декларациясиз, божхона назоратидан яшириб, Қозоғистон Республикасига олиб ўтмоқчи бўлган.
"Жиноятга жазо муқаррарлигини таъминлаш кучайтирилади" — бош прокурор
Ўзбекистон Республикаси бош прокурори мамлакат аҳолисига мурожаат билан чиқди.
Унда таъкидланишича, ҳар бир маҳалла, хонадонгача тушиб, ҳуқуқбузарлик омилларини аниқлашга эътибор кучайтирилади, жиноят содир этган ва бунга мойиллиги бор фуқаролар билан бевосита учрашувлар ўтказиб, “фуқаробай” иш тизими жорий қилинади.
Ҳуқуқбузарлик ва жиноятга сабаб бўлаётган оилавий, ижтимоий, моддий ва психологик муаммоларни ҳал қилишга, ҳар бир фуқарода “жиноятчиликка қарши иммунитет”ни болаликдан шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилади.
“Жиноятга жазо муқаррар”лигини таъминлаш, жабрланганларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чоралари янада кучайтирилади.