Туркияда мухолиф сиёсатчи Акром Имомўғлининг ҳибсга олиниши ортидан норозилик намойишлари бошланди
Маҳаллий матбуотнинг хабар беришича, минглаб одамлар, жумладан, талабалар ҳам норозилик намойишларига чиқишди. Ҳуқуқ-тартибот ходимлари уларни тарқатишда кескин чораларни қўлламоқда.
Эслатиб ўтамиз, Имомўғли келгуси сайловларда Эрдоғаннинг асосий рақиби сифатида кўрилаётган эди. Бугун полиция ходимлари мухолиф сиёсатчининг уйига бостириб кириб, уни ҳибсга олди. Имомўғли коррупцияда гумон қилинмоқда.
Қолаверса, Туркиядаги ушбу воқеалар фонида машҳур ижтимоий тармоқлар - "Х", YouTube, ТикТок ва Instagram фаолиятида узилишлар кузатилди. NetBlocks мутахассислари фойдаланувчилар киришда муаммоларга дуч келганини тасдиқлади.
Туман ММТБларга қўшимча штат ажратилади
Президент фармони билан: Мактабгача ва мактаб таълими бўлимларига ўқувчилар билимини баҳолашни мониторинг қилиш, ўқувчиларга хорижий тил ва касбга ўргатиш вазифаларини амалга ошириш учун қўшимча штатлар ажратилади.
Бундан ташқари, ҳудудий бўлинмалар ходимларингнинг кўп йиллик хизмати учун рағбатлантириш жорий этилмоқда (вазирлик тизимидаги қарийб 15 минг нафар бошқарув ходимларига кўп йиллик хизмати учун рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади).
Шу билан бирга, мактаб ходимлари мукофот пули миқдорини меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 75 фоизигача (амалда 50 фоизгача) ошириш белгиланмоқда.