Навоийда чигит экишга старт берилди
Бугун Навоий вилоятининг Навбаҳор туманидаги “Ҳамид Сардор” фермер хўжалиги дала майдонида тегишли ташкилот раҳбарлари ҳамда фермерлар иштирокида ўқув-амалий семинар ташкил этилиб, чигит экиш ишларига старт берилди.
Семинар давомида мутахассислар томонидан тупроқ-иқлим шароитидан келиб чиқиб, пахтадан юқори ҳосил олиш мақсадида чигитни экишга ер тайёрлаш ва чигит экиш ишларини ўз муддатида ва сифатли ўтказиш, 2025 йилда пахтачиликда сертификатланган уруғлик чигит экишнинг афзалликлари бўйича батафсил тушунчалар берилди.
Семинарда замонавий, юқори унум билан ишловчи қишлоқ хўжалиги техника воситалари кўргазмаси ҳам ташкил этилди. Пахтачилик соҳасига илмий, инновацион ғояларни кенг татбиқ этиш бўйича фермер хўжаликларига амалий йўл-йўриқ ва кўрсатмалар берилди.
Тадбир сўнгида нуронийлар иштирокида яхши ниятлар билан чигит экишга фотиҳа берилди.
Маълумот учун айтиш керакки, Навоий вилоятида 24730 га ер майдонига чигит экилади.
Тошкент шаҳри Олмазор туманида жойлашган кўп қаватли уйнинг констуркциясини бузган мулкдорга қонуний тартибда чора кўрилди.
Берилган ёзма кўрсатмаларга асосан қоидабузарлик бартараф этилди.
7000 туп мевали дарахт кўчатлари экилди
Президент топшириғи амалда — “Яшил макон” умумий лойиҳаси доирасида 7000 туп мевали дарахт кўчатлари экилди.
Тошкент Тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан биргаликда “Яшил макон” умумий лойиҳаси доирасида 7000 туп мевали дарахт кўчатларини экиш акцияси бўлиб ўтди. Унда институт раҳбарияти, докторонтлари, устоз-мураббийлари ва барча талабалар фаол иштирок этишди.
Кўчат экиш ишлари доирасида 1 мартдан 30 мартгача долзарб 30 кунлик эълон қилинган. Бугунги кунгача 2,5 миллиондан ортиқ кўчатлар ерга қадаб бўлинди. Шунингдек, ҳар бир экилган кўчат Экология бошқармасининг махсус платформасида қайд этилади.
Конституциявий тузумга тажовуз – Истанбул мэри Акром Имомўғлининг ҳибсга олиниши тафсилотлари эълон қилинди
Туркия Бош прокуратураси томонидан олиб борилаётган тергов ҳаракатлари доирасида 106 нафар гумонланувчига, жумладан, Истанбул шаҳри мэри Акром Имомўғлига нисбатан ҳибсга олиш тўғрисида қарор чиқарилган. Ушбу жиноят иши доирасида прокуратура 2 та тергов ҳаракатларини олиб бормоқда.