Меҳр-оқибат, бағрикенглик ва янгиланиш рамзи – Яккасаройда Наврўз тантанаси
Пойтахтнинг Яккасарой туманидаги Карим Зарипов номидаги Республика эстрада ва цирк коллежида Наврўз байрамига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ушбу тантанада туман ҳокими ўринбосари Д.Расулмуҳамедова, республика ишчи гуруҳи аъзолари, устозлар, талаба-ёшлар ва меҳмонлар иштирок этди.
Тадбир миллий қадриятлар ва анъаналарни намоён этувчи кўтаринки руҳда ўтди. Наврўзнинг асрлардан буён халқимиз ҳаётида тинчлик, меҳр-оқибат, бағрикенглик ва янгиланиш рамзи сифатида нишонланиши алоҳида таъкидланди.
Коллеж ўқувчилари томонидан тайёрланган театрлаштирилган чиқишлар, куй-қўшиқлар, рақслар ва саҳна кўринишлари байрамга янада файз киритди. Миллий чолғулар садолари остида ёш ижрочилар томонидан ижро этилган қўшиқлар ва мумтоз рақслар меҳмонларга ҳақиқий байрам кайфиятини улашди.
«Умра» фаолиятини лицензиясиз амалга оширган 19 та фирмага жарима қўлланди
Ўзбекистонда Ҳаж зиёрати 364-сонли ҳукумат қарорига асосан, Дин ишлари бўйича қўмита ва Саудия Арабистони Ҳаж ва Умра вазирлиги ўртасида ҳар йили имзоланадиган шартнома асосида Ўзбекистон мусулмонлари идораси томонидан амалга оширилади. Бу ҳақда эслатган Дин ишлари бўйича қўмитага кўра, Ҳаж зиёратига олиб бориш фаолияти билан бошқа ташкилотларнинг шуғулланишига йўл қўйилмайди.
Умра зиёрати учун эса Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳузуридаги Ҳаж-умра маркази ҳамда 12 та тадбиркорлик субъектларига лицензия берилган.
Маълум қилинишича, айни кунларда Дин ишлари бўйича қўмита ҳамда мутасадди идоралар Ҳаж ва Умра зиёратларини тартибга солиш бўйича чоралар кўрмоқда.
Хусусан, сўнгги икки ойда Ҳаж ва Умра зиёратини қонунга хилоф равишда ташкил этишнинг олдини олиш мақсадида ўтказилган текширувларга кўра:
– «Умра» лицензиясига эга бўлмасдан, ушбу хизматни кўрсатаётган 31 та сайёҳлик фирмаси масъулларига нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилди;
– «Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги қонун талаблари асосида Умра фаолиятини лицензиясиз амалга оширган 24 та турфирмада текширув ўтказилди ҳамда уларнинг 19 тасига 75 млн сўмдан жарималар қўлланди. Улардан 5 таси «Реклама тўғрисида»ги қонунчиликка асосан Рақобат қўмитасига ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга қонуний кўриб чиқиш учун юборилди.
Номаълум ҳайвон қўйларни бўғизлади
Айтишларича, Жиззах вилояти, Зафаробод тумани, Ёрқин (Охунбобоев) ШФЙдаги «Барлос« маҳалласида 2-3 кун ичида 30 га яқин қўйларни номаълум ҳайвон ичак-чавоқларини чиқариб, бўғизлаб кетган.
Шу ҳудудда истиқомат қилаётган аҳолининг айтишича, бу ҳайвон кўп эҳтимол билан бўри бўлиши мумкин. Одамлар ҳаттоки, кўчага чиқишга ҳам қўрқиб қолишган. Нобуд бўлган қўйларни СЕС ҳодимлари ёқиб, кўмиб юбораётгани айтилмоқда.
Трамп Путин билан суҳбатдан мамнун
Трамп «тинчлик шартномасининг кўплаб элементлари» муҳокама қилинганини ва келишув жараёни бошланганини айтди.