Бироқ, ўтган даврлар учун маркетплейс билан муҳокама қилинадиган масалалар мавжуд. Ҳозирда музокаралар олиб борилмоқда.
Ушбу жараён якунига етказилиб, унинг фаолияти юзасидан якуний хулоса эълон қилинади,
Қўмита ахборотида қўшимча тафсилотлар келтирилмаган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 26 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасида электрон тижорат соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг 2-банди билан электрон тижорат операторлари, хусусан, электрон савдо платформалари операторлари сифатида фақат юридик шахслар — Ўзбекистон резидентлари фаолият юритиши мумкинлиги белгиланган.
Маркетплейслар соҳаси регулятори – Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигига кўра, ўтган йили ўзбекистонликлар Temu'дан жами 10 млн доллардан ортиқ нархдаги товарларни харид қилган.
Гаров мулки сотилмаса банклар 25 фоиз арзон нархда ўзида қолдириши мумкин
Сенатнинг бешинчи ялпи мажлисида кредиторларнинг гаровдаги мулкка нисбатан ҳуқуқлари устуворлигини таъминлаш ва гаровдаги мол-мулк ҳисобидан кредит қарздорликни ундириш жараёнларини соддалаштиришга оид қонун маъқулланди.
Ҳужжатга кўра, гаровга қўйилган мол-мулк эгаси жиноят ёки бошқа ҳуқуқбузарлик содир этганда ундан мол-мулки олиб қўйилса, давлат мусодара қилган мол-мулкдан банклар ўз талабларини қондира олади.
Гаровдаги мулкни бозор қийматида савдога чиқариш белгиланди. Агар қарз қолдиғи гаров қийматининг 15 фоиздан кам бўлса, мулкка ундирув қаратилмайди.
Қонунда ундирув гаровга қўйилган мол-мулкка қаратилганда унинг кимошди савдосидаги бошланғич сотиш нархи суд қарори билан белгиланади.
Гаровдаги мол-мулк сотилмаса, банк ёки бошқа кредитор уни аукцион савдолари ёки савдо ташкилотлари томонидан қайта реализация қилиш чоғидаги бошланғич нархидан 25 фоиз паст баҳода ўзида қолдириши мумкин.