Алимент тўлашдан қочиб юрган ота тўйхонада ушланди
Сурхондарё вилоятида вояга етмаган бир фарзандининг моддий таъминоти учун алимент тўлашдан бўйин товлаган ота укасининг никоҳ тўйида ушланди.
Қайд этилишича, суднинг 2020 йил июль ойидаги буйруғи билан қарздор ота А.Қ. алимент тўлаши белгиланган бўлса-да, у йиллар давомида йиғилиб қолган қарийб 36 миллион сўм маблағни тўлашдан бўйин товлаган. Бу қилмиши учун унга ўтган йил август ойида 15 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган. Бу жазодан ҳам тегишли хулоса чиқармаган қарздор ота алимент пулини тўлашдан қасддан бўйин товлаб келгани учун МИБ Сурхондарё вилоят бошқармаси жиноят иши қўзғатиб, суриштирув ва тергов ҳаракатларини бошлаган.
Билдирилишича, боласига алимент тўламаслик мақсадида МИБдан яширингани учун унга қидирув эълон қилиниб, ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида тезкор қидирув тадбирлари ўтказилган. Натижада қарздор ота укасининг никоҳ тўйида қўлга олинган.
Ўзбекистонда Наврўз байрами муносабати билан расмий дам олиш кунлари белгиланди. Беш кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар кетма-кет уч кун – 21, 22 ва 23 март кунлари дам олишлари мумкин.
Олти кунлик иш тартибида ишлайдиганлар учун фақат 21 ва 23 март дам олиш кунлари, 22 март (шанба) эса иш куни бўлиб қолади.
Ушбу тартиб 2025 йил учун тасдиқланган иш вақти тақвимига мувофиқ белгиланган.
👍6👎2
Мобиль алоқадан қанча аҳоли фойдаланади?
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилнинг 1 январь ҳолатига кўра, Ўзбекистонда мобиль алоқа билан таъминланган абонентлар сони 30,1 млн бирликни ташкил этган.
Аҳолининг мобиль алоқа билан таъминланганлиги ҳар 100 киши ҳисобига 81 бирликни ташкил этди.
Йиллар кесимида ҳар 100 доимий аҳолига тўғри келадиган абонентлар сони (1 январь ҳолатига):
— 2021 йил – 71,3 бирлик;
— 2022 йил – 72,8 бирлик;
— 2023 йил – 75,6 бирлик;
— 2024 йил – 79,2 бирлик;
— 2025 йил – 81,0 бирликни ташкил этган.