Яккасарой туманида содир этилган жиноят бўйича олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида 1995 йилда туғилган Акмал Шукуров терговдан қочиб яширинганлиги сабабли Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 277-моддаси ("Безорилик") ва 104-моддаси ("Қасддан баданга оғир шикаст етказиш") билан айбланиб, унга нисбатан "Қамоққа олиш" эҳтиёт чораси қўлланган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан олиб борилган тезкор тадбирлар натижасида А. Шукуров Қозоғистон Республикасида қўлга олинди. Ҳозирда уни Тошкент шаҳрига экстрадиция қилиш чоралари кўрилмоқда.
АҚШда торнадо қурбонлари сони кўпаймоқда
Жорий йилнинг 14 март куни АҚШнинг Ўрта, Ғарбий ва Жанубий ҳудудларида содир бўлган кучли торнадолар оқибатида камида 40 киши ҳалок бўлди. Бу ҳақда CNN хабар берди.
Қайд этилишича, ўтган ҳафта охирида мамлакатда 75 га яқин торнадо қайд этилган. Энг кўп Алабама, Арканзас, Оклахома, Техас, Миссури ва Миссисипи штатлари жабр кўрган. Хусусан, Миссури штатида 12 киши ҳалок бўлган. Техас ва Канзас штатларида эса кучли шамоллар чанг бўронларини келтириб чиқарди. Оқибатда йўл-транспорт ҳодисалари юз бериб, ўнлаб одам ҳалок бўлди.
АҚШнинг 100 миллиондан ортиқ аҳолиси яшайдиган ҳудудини қамраб олган бу экстремал об-ҳаво шароити Оклахома штатида 150 га яқин ҳалокатли ўрмон ёнғинларини келтириб чиқарди. Ҳалок бўлганлар Арканзас, Алабама ва Миссисипи штатларида ҳам қайд этилган.
Техас, Луизиана, Алабама, Арканзас, Теннесси, Миссисипи, Жоржия, Кентукки ва Шимолий Каролина штатлари сув тошқинлари бўйича огоҳлантириш олган.