Шахсларни ўз розилигисиз фото ва видеога олиш тақиқланиши мумкин
Адлия вазирлиги жамоатчилик муҳокамаси учун чиқарган қонун лойиҳасига кўра, шахсларни тасвирга ёки уни идентификация қилиш имконини берадиган ташқи белгилар йиғиндиси олиш фақат ушбу шахснинг розилиги билан йўл қўйилиши белгиланган.
Бунда қуйидагилар истисно:
➖ хизмат вазифасини бажаришда давлат хизматчиларини суратга олиш;
➖ тўй ёки бошқа оммавий тадбирларда умумий жараённи тасвирга тушириш;
➖ ҳамма фойдаланиши мумкин бўлган манбадан олинган тасвирлар;
➖ хавфсизликни таъминлаш мақсадида ўрнатилган кузатув камераларида олинган тасвирлардан фойдаланишда рухсат талаб қилинмайди.
⠀
Тошкентда соҳадан бехабар фуқаро билан автобус ҳайдовчиси ҳуқуқбузарлик содир этган.
Effect.uz га навбатдаги мурожаат Хоразм вилояти Урганч шаҳри Адулғози Баҳодирхон кўчасида жойлашган кўп қаватли уйларда яшовчи аҳолидан келиб тушган.
Мурожаатга кўра,Аҳоли яшаш жойларига яқин жойда чиқинди ташлаш жойида чиқиндилар тўпланиб қолганлиги ва ундан чиқаётган ҳар хил ёқимсиз ҳидлардан ва чиқиндининг кўплигидан яшаш уйнинг олди ҳам чиқиндига тўлиб кетганлиги айтилади.
Бу бўйича аҳоли кўп маротаба маҳаллага ва тегишли жойларга мурожаат қилганлиги ва мурожаатдан кейин чиқинди олиб кетилиши ва бу ҳолат яна қайтарилиш ҳолати кузатилаётганлигидан норози эканликларини билдиришди.
Фарғоналиклар ичимлик сувисиз қолдими?!
Фарғона вилояти Фарғона шаҳрида бир нечта маҳалла ҳудудига сув етказиб берувчи қувурда носозлик кузатилган. Жойга етиб борган мутахассислар қувурлар устига бетон қопламалар билан ўраб олинганини аниқлашган.