👉 https://effect.uz/uz/6258
Юридик фанлар и доктори Отабек Нарзиев фаолларни қонунчиликни яхшироқ ўрганиб чиқишга чақирди
Эксперт Абдураҳмон Ташановнинг жавобини изоҳлаган
"Куни кеча, ижтимоий тармоқларда ҳуқуқбон Ташановнинг яна бир бор ўзига мос ва хос “шедевр” жавобини ўқиб қолдим, эмишки, биз профессор тушмагур шунчалик катта қовун туширибмизки, товон пули миқдорини Судлар фаолиятини таъминлаш департаменти даъво қилаётган экан
Шу гапнинг ўзи билан ушбу инсон ўз ҳуқуқий билимлари нечоғлик саёз эканлигини яна бир бор исботлади. Аслида эса, қовунни каттасини ҳуқуқбон ўзи тушурганидан хабари йўқ, чунки суднинг қарорига кўра даъвогар Нурманова Хулкар Саидовна жавобгар эса “Ўзагросуғурта” АЖ ва Судлар фаолиятини таъминлаш департаменти Сурхондарё вилоят ҳудудий бўлими ҳисобланади"
Отабек Нарзиевнинг фикрича, Ташанов маълумотнома билан суднинг ҳал қилув қарорини фарқи ва ҳуқуқий аҳамиятини тушунмаган.
Қайд этилишича, Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик процессуал кодексининг 249-моддаси талабига кўра, суд ишни мазмунан кўриб чиқиш натижалари бўйича ҳал қилув қарорини қабул қилади, ҳал қилув қарори Ўзбекистон Республикаси номидан қабул қилинади.
Яъни, маълум бир фуқаролик иши суд томонидан кўриб чиққанидан сўнг қабул қилинадиган ҳужжат – бу суднинг ҳал қилув қарори ҳисобланади.
"Ташанов ўзининг постига илова қилган маълумотнома эса, мазкур фуқаролик ишида тарафлардан бири бўлган Судлар фаолиятини таъминлаш департаменти Сурхондарё вилоят ҳудудий бўлими томонидан тақдим этилган ва мазкур фуқаролик иши йиғма жилдига тикиладиган ҳужжатлардан бири эканлигини, наҳотки ўзини инсон ҳуқуқлари ҳимоячиси ҳисоблаган шахс билмаса, ажабланарли ва ачинарли ҳолат
Ўтган галги постимизнинг мазмун-моҳиятини ҳам ижтимоий тармоқлар фаоли англамаганлигини кўриш мумкин, чунки унинг асосий мақсади кимдир ҳақ ёки ноҳақлигини кўрсатиш эмас, вазиятга тўғри ҳуқуқий баҳо бериш бўлиб, билмасангиз ижтимоий тармоқда “бақир-чақир” қилмасдан, биладиганларга мурожаат қилинг, деган ғояни етказиш эди".
Ташановга мурожаат қилиб айтар гапим, сиз биз каби илм билан шуғулланадиганларга эмас ўзингизга ўхшаганларга ачинганингиз яхшироқ. Сизга ўхшаган етарли ҳуқуқий билимга эга бўлмасдан, оммани бошини айлантирадиганларга ачиниш керак, аслида.
Экспертнинг қайд этишича, Қонунчилигимиз, ҳар бир фуқаронинг сўз эркинлигини кафолатлайди. Шу билан биргаликда бошқаларнинг шаъни, қадр-қиммати ҳам қонунларимиз ҳимоясида. Қолаверса, туҳмат, ҳақорат, обрўсизлантиришга ҳаракат қилиш учун жавобгарлик чоралари ҳам белгиланган.
"Бу маълумотларни ёзишдан мақсадим ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларимизга уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятларини, бу тармоқларда ёзилган ҳар бир сўзнинг ҳуқуқий оқибати борлигини эслатиб қўйиш, холос.
Биз эса қуёш гулзорга ҳам, ботқоққа ҳам бирдек нур сочгани каби ўз ишимизда, аҳолимиз, ижтимоий тармоқ фаоллари, айниқса ёшларимизнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини оширишда давом этаверамиз."