Шу йилнинг 3 мартидан бошлаб ипотека кредитлари бўйича субсидиялар тўлашнинг тасдиқланган мақсадли кўрсаткичлари доирасида аризалар қабул қилинмоқда.
Аризаларни Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона портал (my.gov.uz) орқали юбориш лозим. Бунда ариза берувчи хоҳиши билан унинг даромадлари ҳисоб-китобига яқин қариндошларининг ҳам даромадлари киритилиши мумкин.
Шунингдек, аризачи ёки унинг турмуш ўртоғининг (шу жумладан, кафил сифатида келтирган яқин қариндошлари) ўртача даромади қуйидагича бўлиши керак:
➖ Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда — меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 2,7 бараваридан 8 бараваригача (ҳозирда 3,11 млн — 9,24 млн сўм);
➖ Тошкент шаҳрида — меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 2,7−9,2 баравари (ҳозирда 3,11 млн сўм — 10,62 млн сўм).
➖ хизмат вазифасини бажаришда давлат хизматчиларини суратга олиш;
➖ тўй ёки бошқа оммавий тадбирларда умумий жараённи тасвирга тушириш;
➖ ҳамма фойдаланиши мумкин бўлган манбадан олинган тасвирлар;
➖ хавфсизликни таъминлаш мақсадида ўрнатилган кузатув камераларида олинган тасвирлардан фойдаланишда рухсат талаб қилинмайди.
Тошкентда соҳадан бехабар фуқаро билан автобус ҳайдовчиси ҳуқуқбузарлик содир этган.
Effect.uz га навбатдаги мурожаат Хоразм вилояти Урганч шаҳри Адулғози Баҳодирхон кўчасида жойлашган кўп қаватли уйларда яшовчи аҳолидан келиб тушган.
Мурожаатга кўра,Аҳоли яшаш жойларига яқин жойда чиқинди ташлаш жойида чиқиндилар тўпланиб қолганлиги ва ундан чиқаётган ҳар хил ёқимсиз ҳидлардан ва чиқиндининг кўплигидан яшаш уйнинг олди ҳам чиқиндига тўлиб кетганлиги айтилади.
Бу бўйича аҳоли кўп маротаба маҳаллага ва тегишли жойларга мурожаат қилганлиги ва мурожаатдан кейин чиқинди олиб кетилиши ва бу ҳолат яна қайтарилиш ҳолати кузатилаётганлигидан норози эканликларини билдиришди.