15 март куни Хоразм вилояти ИИБга ҳам янги бошлиқ тайинланганди. Ушбу лавозимни Тошкент шаҳар Юнусобод тумани ички ишлар фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи лавозимида фаолият юритиб келган Абдумажид Шермуҳамедов эгаллади.
Тошкент вилоятида фуқаронинг уйидан қарийб 20 минг дона психофаол дори топилди
Департаментнинг Чирчиқ шаҳри бўлими, ДХХ ва ИИБ ходимлари ҳамкорлигида тезкор тадбир ўтказилган. Унда фуқаро А.П. фуқаро Б.Р.га таркибида кучли таъсир қилувчи модда мавжуд бўлган 18 турдаги 7 129 дона дори воситаларини 5 050 АҚШ долларига сотган вақтида ушланган.
А.П.нинг хонадони кўздан кечирилганда, у ерда турли номдаги 19 974 дона кучли таъсир қилувчи дори воситаларини сотиш мақсадида сақлаб келаётгани аниқланиб, жами 27 103 дона дори воситалари ашёвий далил сифатида олинган.
Қайд этилишича, мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 251-1-моддаси (гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган кучли таъсир қилувчи моддаларни тарғиб қилувчи маҳсулотни тайёрлаш, тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш ёки бундай моддаларни ёхуд заҳарли моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Ҳусийлар 2023 йилдан буён АҚШ кемаларига 319 марта ҳужум уюштирган
Пентагон вакилининг қайд этишича, ушбу ҳужумларнинг 174 таси минтақада фаолият юритаётган АҚШ ҳарбий кемаларига қарши, 145 таси эса муҳим денгиз бўғози бўлган Боб ал-Мандеб бўғози ва унинг атрофидаги тижорат кемаларига қарши амалга оширилган.
“Америка овози” ва “Озодлик” радиоси Трампнинг фармони туфайли фаолиятини тўхтатди
Бугун, 16 март кунидан бошлаб “Америка овози” ва “Озодлик радиоси” ўз фаолиятини тўхтатди. Бу ҳақда “Озодлик радио”сининг Х ижтимоий тармоғида хабар берилди. Қайд этилишича, “Америка овози” вакиллари 1,3 мингдан ортиқ журналист, продюсер ва радио ходимлари таътилга чиқарилгани ҳақида электрон хат олган.
“Афсонавий “Америка овози” 83 йил ичида биринчи марта овозини ўчирганидан чуқур қайғудаман. У бутун дунё бўйлаб эркинлик ва демократия учун курашда муҳим роль ўйнаган”, деб ёзган унинг директори Майкл Абрамовитс.
АҚШ Глобал медиа агентлиги (USAGM) нафақат “Америка овози”ни, балки “Озодлик радиоси” ва “Озод Осиё радиоси”ни молиялаштиришни тўхтатган.
“Америка овози” радиоси 1942 йилда Германия тарғиботига қарши курашиш учун ташкил этилган. “Озодлик” радиоси 1950 йилдан бери ишлайди, у Шарқий Европанинг коммунистик мамлакатларида, 1953 йилдан эса СССРда ҳам эфирга узатила бошланган.
👍16👎11
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда — меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 2,7 бараваридан 8 бараваригача (ҳозирда 3,11 млн — 9,24 млн сўм);
Тошкент шаҳрида — меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 2,7−9,2 баравари (ҳозирда 3,11 млн сўм — 10,62 млн сўм).