Ҳозирда у ерда 1000 га яқин ходим меҳнат қилмоқда.
❗️Ёшлар орасида миокард инфаркти кўпайиб бормоқда
Сўнгги йилларда миокард инфаркти ёшлар орасида ҳам кенг тарқала бошлади. Илгари бу хасталик 50-60 ёшлиларда кўп учраган бўлса, ҳозир 30-40 ёшлилар, ҳатто 20 ёшли ёшлар ҳам ушбу хатарга дуч келмоқда.
Сабаблар:
➖ Нотўғри овқатланиш – фаст-фуд, ёғли, қовурилган таомлар ва шакарли ичимликлар;
➖ Камҳаракатлилик – спорт билан шуғулланмаслик, компьютер ва смартфондан узоқ фойдаланиш;
➖ Стресс – доимий зўриқиш ва асабийлик;
➖ Тамаки ва алкоголь истеъмоли – қон томирларни торайтириб, юракка қон етиб боришини қийинлаштиради;
Олдини олиш чоралари:
➖ Жисмоний фаолликни ошириш;
➖ Тўғри овқатланиш;
➖ Стрессдан қочиш;
➖ Зарарли одатлардан воз кечиш.
Мутахассислар ёшларни ўз саломатлигига эътиборли бўлишга чақиради!
Алишер Усмоновнинг синглиси Гулбаҳор Исмоилова Евроиттифоқ санкциялари рўйхатидан чиқди
Венгрия уч нафар россияликни санкциялар остидан чиқаришга эришди. Улар орасида тадбиркор Алишер Усмоновнинг синглиси Гулбаҳор Исмоилова ҳам бор.
Bloomberg хабарига кўра, Венгрия Европа Иттифоқининг икки мингдан ортиқ россияликка нисбатан санкцияларни олти ойга узайтириш тўғрисидаги қарорини қўллаб-қувватлашга розилик эвазига санкциялар рўйхатидан саккиз нафар россияликни, жумладан, тадбиркорлар Михаил Фридман ва Алишер Усмоновни чиқаришни талаб қилган. Бу жараёнда Венгрия уч нафар россияликни санкциялар таъсиридан чиқаришга муваффақ бўлган.
Алишер Усмоновнинг синглиси, унинг хориждаги активларининг бир қисмига эгалик қилади. Бу ҳолат 2022 йилда Европа Иттифоқи томонидан унга нисбатан санкциялар жорий этилишига сабаб бўлган.
Шунингдек, у 2015 йилда Кипр фуқаролигини олган, аммо кейинчалик уни фуқароликдан маҳрум қилинган.
“Қобул Дўсовни қамоққа олишмоқчи. У туҳмат ва ҳақоратга оид учинчи жиноят ишида айбланмоқда!" – адвокат Комилова
дея ёзади адвокат Комилова ўз Телеграм саҳифасида.
Шунингдек, Комилованинг айтишича, жиноят иши материаллари 2024 йилнинг 28 ноябридан кейин (ўша куни унинг озодлиги чекланган) тармоқдаги чиқишларини ўз ичига олади. Мазкур жиноят ишида жабрланувчи сифатида мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова ҳам бор.
деб ёзади Комилова.
Бугун Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Тергов департаменти ҳозирги вақтда Сирдарё вилояти Ҳавас туманида жойлашган тергов ҳибсхонасида сақланаётган Қобил Дўсовни қамоққа олиш учун борган. Гап шундаки, Қобил Дўсов туҳмат ва ҳақоратга оид учинчи жиноят ишида айбланмоқда.
Процессуал нормативларга кўра, жиноят иши доирасида суд гумондорнинг эҳтиёт чорасини белгилаши керак. Афтидан, тергов органи Қобилни қамоққа олиш ва тергов изоляторига жойлаштириш учун илтимоснома киритган,
Хуллас, Қобил Дўсов манзил колониядан ҳақиқий қамоққа кетиш арафасида. Ўйлайманки, 2025 йил январь ойидан ўз фаолиятини бошлаган тергов судьяларимиз “қамоққа олиш” эҳтиёт чорасини ўрнига бошқа эҳтиёт чораси қўллайди деб умид қиламиз. Чунки, ўзи қамоқда сақланаётган шахсни яна қамоққа олиш мантиқсизлик ҳисобланади. Қонунчиликда “қамоққа олиш” эҳтиёт чорасидан бошқа эҳтиёт чоралари ҳам бор,