Ўзлаштириш кўрсаткичига қараб талабаларга грантларни қайта тақсимлаш тартиби тасдиқланди
Ҳукуматнинг тегишли қарори билан (№149, 10.03.2025) Олий таълим ташкилотларида талабаларга грантларни тақдим этиш ва қайта тақсимлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, таълим грантига талабгорлардан жорий ўқув йилида ўзлаштириш кўрсаткичи бўйича ГПА кўрсаткичи 3,5 ва ундан юқори бўлиши талаб этилади. Ўзлаштириши ушбу кўрсаткичдан паст бўлган талабаларнинг таълим грантини табақалаштирилган тарзда қайта тақсимлашда иштирок этишига рухсат этилмайди ва таълим гранти ўрни вакант қолади.
Таълим грантига талабгорлар учун олий таълим ташкилотининг расмий веб-сайтида онлайн рўйхатдан ўтиш ва эришган ютуқларини асословчи ҳужжатларни юклаш имконияти яратилади.
Таълим грантига талабгорларнинг ўзлаштириш кўрсаткичлари мутаносиб тарзда 80 баллик мезонда баҳоланади, бунда ГПА кўрсаткичини “16” сонига кўпайтириш орқали аниқланади.
Таълим грантига талабгорларнинг ижтимоий фаоллик кўрсаткичи 20 баллик мезонда баҳоланади, бунда баҳолаш мезонига асосан ҳисобланган натижани “5” сонига бўлиш орқали аниқланади.
Белгиланган таълим гранти ўринлари доирасида танлов чегарасида бир хил натижа кўрсатган талабгорларнинг академик ўзлаштириш кўрсаткичига устуворлик берилади. Агар ўзлаштириш кўрсаткичида ҳам бир хил натижа аниқланган ҳолатда мазкур талабгорлар учун ўзлаштирилган семестрларда ўтилган мутахассислик фанларидан тест синовлари ўтказилади.
Олий таълим ташкилоти кенгашининг қарорига асосан таълим грантини олувчи талабалар рўйхати ҳар йили 25-августга қадар олий таълим ташкилотининг расмий веб-сайтида эълон қилинади
Эндиликда ички ишлар вазирининг шахсан ўзи ҳар ойда бир марта фуқароларни қабул қилади
Фуқароларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ҳафта давомида кундалик меҳнат фаолияти билан банд бўлган аҳолига қулайлик яратиш мақсадида эндиликда ҳар ҳафта ва ойнинг якшанба кунлари ички ишлар вазири, унинг ўринбосарлари ҳамда ҳудудий ички ишлар органлари раҳбарларининг шахсий қабуллари ва жойларда оммавий сайёр қабуллари ўтказилади.
🔹 ички ишлар вазири ҳар ойнинг охирги якшанба куни;
🔹ҳудудий ички ишлар органлари раҳбарлари ҳафтанинг ҳар якшанба куни фуқароларни қабул қилади.
Сайёр қабулларнинг вақти ва жойи тўғрисида эса ИИВнинг расмий интернет саҳифаси, Қорақалпоғистон Республикаси ИИВ, Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти ИИББ ҳамда вилоятлар ИИБлари томонидан маълум қилинади.
Томорқасига экин экмаганлар молиявий жиҳатдан жазоланади
Бир муддат аввал томорқасида экин экмаган ва қаровсиз қолдирганларга нисбатан ер солиғи уч карра юқори миқдорда ҳисобланиши айтилган эди.
Мазкур топшириқ ижроси юзасидан, ҳоким ёрдамчилари аҳоли хонадонларидаги томорқада экин экилиши бўйича хатлов ўтказишни бошлаган.
Эслатиб ўтамиз, хатлов давомида, томорқа ерларида экин экмаган ва қаровсиз қолдирганларга кредит ажратилмайди, тегишли моддий ёрдамлар тайинланмайди ва ер солиғи уч карра юқори миқдорда ҳисобланади. Хатловда, томорқангиз бўйича қандай маълумот киритилганлигини маҳаллангиздаги ҳоким ёрдамчисидан аниқлаб олишингиз мумкин.
👎14👍5
Mercedes-Benz га қизиқувчилар, шу ердамисиз? Сизга янгилик!
Mercedes-Benz ўзининг янгиланган CLA 2026 моделини тақдим этди. У бир зарядда 800 км масофани босиб ўтади ва 0-100 км/соат тезликка бор-йўғи 4,8 сонияда эришади. Автомобиль гибрид ва электр версияларда ишлаб чиқарилади.
Сотувлар күзда бошланиши кутилмоқда, нархи 55 000 доллардан бошланади. Дизайни сизга ёқдими? Фикрингизни изоҳларда ёзиб қолдиринг! Бизни кузатишда давом этинг, обуна бўлишни унутманг.
Шаҳарда ҳаракатланиш тезлиги 70 км/соатгача оширилиши мумкин
Янги қонун лойиҳасига кўра, шаҳардаги транспорт воситалари учун рухсат этилган тезлик чегараси оширилиши мумкин. Шунингдек, тезлик ўлчов ускуналарининг хатолиги ҳисобга олиниб, маъмурий жарималар қўллашда қайд этилган тезликдан 10 км/соат чегириб ташланиши таклиф қилинмоқда.
Ҳозирги амалиётда эса бу чегирма 5 км/соатни ташкил қилади. Масалан, 60 км/соат белгиланган ҳудудда радар 69 км/соат тезликни қайд этса, ҳайдовчига 64 км/соат тезлик учун жарима қўлланади. Лойиҳа тасдиқланса, ҳайдовчилар шаҳарда 70 км/соат тезликда ҳаракатланиши мумкин бўлади.