Юборилган аризани кўриб чиқиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари миқдорида тўлов қилиш талаб қилинади. Лицензия берилгани учун давлат божи базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараварига тенг.
Яшил макон умуммиллий лойиҳаси
Айни дамда Тошкент Тўқимачилик ва Енгил Саноат институти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим фан ва иннаватсялар вазирлиги томонидан Яшил макон умуммиллий лойиҳаси доирасида ташкил этилган кўчат экиш жараёнида қатнашяпмиз.
Ўзбекистон Республикаси президентининг 430-сонли қарорига асосан ҳудуддаги йирик саноат корхоналари ўз Яшил белбоғларини ташкил этмоқда. Ҳужжатга кўра ҳудудда 430 минг туп кўчат экилади. Йирик саноат корхоналари томонидан вилоятнинг 5 та ҳудуди - Навоий, Зарафшон шаҳарлари, Кармана, Конимех ва Учқудуқ туманлари кўкаламзорлаштирилиши режалаштирилган. Хусусан, "Қизилқумцемент" АЖ 8 км масофали яшил камарни экишни аллақачон бошлаб юборган.
Шунингдек, ҳар бир экилган кўчат Экология бошқармасининг махсус платформасида қайд этилади.
“Иссиқликтаъминоти” АЖ ташкил этилади
Президент қарорига мувофиқ, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ҳузурида “Иссиқликтаъминоти” АЖ ташкил этилади ҳамда вазирликка иссиқлик таъминоти соҳасида ягона давлат сиёсатини юритишни юкланади.
молиялаштириш манбаларидан қатъи назар қурилишда техник шартлар олиниши талаб қилинадиган бино-иншоотларни қуриш ҳамда реконструкция қилишни лойиҳалаштиришда ушбу объектларнинг лойиҳа ҳужжатларида биноларнинг ўз эҳтиёжлари учун қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари ва муқобил иссиқлик тизимлари ҳамда энергия тежовчи ускуналарни мажбурий ўрнатиш талаби киритилади;
кўп квартирали уй-жойлар ва биноларнинг ички иссиқлик ва иссиқ сув тарқатувчи тизимларининг қурилиши, иншоотлар ва тармоқларда ҳисоблагичларнинг тўлиқ ўрнатилиши мажбурий ҳисобланади;
марказлашган иссиқлик таъминоти мавжуд ҳудудларда янги қурилаётган кўп квартирали уй-жойлар, маъмурий бинолар, ижтимоий соҳа муассасалари, саноат ва тадбиркорлик субъектлари бино ва иншоотларининг иссиқлик тармоқларига уланиши мажбурий ҳисобланади.
Журналист тасодифан микрофонни Трампнинг юзига теккизиб юборди
Президент аввалига уни бир назарда кузатиб, жим турди. Кейин эса кулиб: "У ҳозиргина бу кечанинг катта хабар қаҳрамонига айланди" — деди.
USAID махфий тарзда Қўштепа каналини молиялаштирган
Қайд этилишича, ёрдамнинг тўхтатилиши Афғонистондаги Қўштепа сув иншооти қурилишининг тўхтаб қолишига олиб келади. Маълумотларга кўра, лойиҳа Афғонистоннинг аввалги ҳукумати даврида АҚШ Халқаро тараққиёт агентлигидан яширин молиявий ёрдам олган ва ёрдам "Толибон" даврида ҳам давом этган. Лойиҳа қиймати 700 миллион долларни ташкил этади ва каналнинг 80 фоизи қуриб битказилган.
Қурилиш Марказий Осиё учун ҳаётий аҳамиятга эга бўлган Амударёдан сув оқимининг бурилиши Туркманистон ва Ўзбекистонда сув инқирозига олиб келади. USAIDнинг ушбу лойиҳани молиялаштириши Марказий Осиёдаги вазиятни беқарорлаштириш ва Кобул устидан таъсир ўтказиш учун мўлжалланган бўлиши мумкин эди.
Қўқонда тез тиббий ёрдам машинасида ўтин ташилди
Жорий йилнинг 13-март куни Қўқон шаҳар 10-сонли оилавий поликлиникага тегишли тиббий ёрдам автомашинасида ҳайдовчи Ғ.А. ўз бошимчалик билан дарахт кўчатларини юклаган ҳолатда ҳаракатлангани аниқланди.
Поликлиникада ижтимоий тармоқларда муҳокамаларга сабаб бўлган ушбу ҳолат бўйича Қўқон шаҳар тиббиёт бирлашмаси масъуллари иштирокида танқидий йиғилиш ўтказилди. Унда ҳайдовчи Ғ.А. билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинди.
Шунингдек, поликлиника бош шифокори F.M.гa ўз хизмат вазифасига масъулиятсизлик билан ёндашгани, автомашиналардан унумли ва самарали фойдаланиш чораларини кўриш бўйича ҳайдовчилар ўртасида етарли даражада йўриқнома ўтказиб, тушунтириш ишларини олиб бормагани учун ҳайфсан интизомий жазоси берилди.