Ҳарран гумбазли уйлари ҳақида эшитганмисиз?
Тахминан 260 йил олдин қурилган Ҳарран гумбазли уйлари ажойиб ички ва ташқи дизайни билан ўзига хос архитектурага эга бўлиб, Шанлиурфанинг энг муҳим маданий меросларидан бири сифатида ажралиб туради. Уйларнинг ҳовлисидаги тегирмон тошлари биноларнинг чуқур тарихини бошқа нуқтаи назардан ёритади.
👉 https://effect.uz/6254
Энди талабалар касал бўлганида нима қилиши керак?
my.gov.uz давлат хизматлари порталининг соғлиқни сақлаш бўлимида 25 та электрон тиббий хизмати мавжуд.
Тўғридан-тўғри уйда турган ҳолда шифокор қабулига ёзилишингиз, керакли маълумотларни олишингиз ёки касаллик варақангизни юклаб олишингиз мумкин.
Электрон давлат хизматларидан фойдаланинг ва поликлиникаларда соатлаб навбат кутманг!
Фарғона, Наманган ва Андижон вилоятларида коррупция билан боғлиқ ҳолатлар аниқланди
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, “Фарғона сув таъминоти” АЖ Қўқон шаҳар бўлимининг муқаддам судланган 2 нафар инспектори ўз хизмат вазифаларидан фойдаланиб, Қўқон шаҳрида маҳаллий қурилиш фирмаси барпо этаётган янги кўп қаватли уйлардаги жами 555 та хонадонга ичимлик суви учун ҳисоблагич ўрнатиш, шахсий карточка очиш, сертификат қилиб бериш ва бошқа хизматлар эвазига 51 минг АҚШ доллари олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг 25,168-моддасининг 4-қисми “а” банди ва 28,211-моддасининг 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Сирдарёда муаммолар ўз ечимини топмоқда
Сирдарё вилоятида аҳоли ўртасида очиқ мулоқотни йўлга қўйиш, долзарб муаммоларни аниқлаш, мурожаатлар қонуий ва сифатли кўриб чиқилиши ҳамда ижобий ҳал этилиши борасида қатор зарурий чоралар кўриб чиқилмоқда.
Ҳокимлик томонидан ишга туширилган платформага фуқаролардан кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда. Ўтган 20 кун мобайнида 697 нафар фуқаролар мурожаатларига ечим топилди.
Ўзбекистонда гўшт нархи МДҲ давлатларига нисбатан қиммат
Ўзбекистон мол гўшти нархи бўйича дунёда 127 та давлат орасида 91-ўринни эгаллади.