Тоғли ҳудудларга 30 та автобус қўйилади
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги 3 ярим йил олдинги қарорга асосан боғча болалари учун олис ва тоғли ҳудудларда махсус жиҳозланган 30 та автобус фаолияти йўлга қўйилишини билдирган. Аммо қачон қўйилишини айтмаган.
Хабарга кўра, ушбу автобуслар Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 3 августдаги тегишли қарори асосида йўлга қўйилади. Махсус автобуслар, асосан, боғча болалари учун мўлжалланган бўлиб, 2400 нафарга яқин бола қамраб олинади ҳамда автобусда мобил гуруҳлар фаолияти ташкил қилинади.
Мазкур мобил гуруҳлар зарур мебел ва спорт жиҳозлари, ўйинчоқлар, дедактик материаллар ҳамда болалар адабиёти билан тўлиқ таъминланади.
Қашқадарёда маҳаллийлаштириш доирасида янги гидроэнергетик қувват ишга туширилди
30 январ куни Қашқадарё вилояти Шаҳрисабз туманида, Ҳисорак сув омбори қошида янгидан барпо этилган Ҳисорак кичик ГЭСнинг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.Раматов, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ Бошқаруви раиси А. Сангинов, Қашқадарё вилояти ҳокими ўринбосари М.Азизов, шунингдек, соҳа мутахассислари, маҳаллий аҳоли ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Италияда Хитойнинг DeepSeek чат-боти блокланди
Бу ҳақда маҳаллий регулятор Garante хабар берди. Аввалроқ Италия назорат органи DeepSeek'ни ишлаб чиққан компанияга мурожаат қилиб, уларнинг чат-боти италиялик фойдаланувчиларнинг қандай шахсий маълумотларини йиғиши, шунингдек, улар қандай сақланиши ва қайта ишланиши ҳақида маълумот беришни сўраган. Буларнинг барчаси 2018 йилдан буён Европа Иттифоқида амал қилувчи “Маълумотларни ҳимоя қилиш регламенти” (GDPR) талабларига мувофиқ бўлиши керак эди.
Регуляторнинг баёнотига кўра, чат-ботни ишлаб чиққанларнинг жавоби уни қониқтирмаган. DeepSeek вакиллари Италияда ишламасликларини ва Европа қонунчилиги уларга татбиқ этилмаслигини билдирган.
Ўзбекистон ва Озарбайжон фуқароларига чет элга чиқиш паспортини олмасдан туриб чегарани кесиб ўтиш имконини берувчи ID-карталарни ўзаро тан олиш масаласини муҳокама қилди. Бу ҳақида «Дунё» ахборот агентлиги хабар берди.