Маълумот учун, Чалленгер гуруҳида қатнашаётган Нодирбек Ёқуббоев (2659) 10-турда оқ доналарда нидерландиялик Бенжамин Бок билан муросага келди. Ёқуббоев 3 ғалаба, 4 дуранг ва 3 мағлубият билан 5 очко жамғарган ҳолда турнир жадвалида 9-поғонадан жой олган.
Солиқ қўмитаси фаолияти "қониқарсиз" деб баҳоланди
Энг яхши текширувчи Ҳисоб палатаси +95 балл билан биринчи ўринни, энг ёмон текширувчи эса Солиқ қўмитаси - 45 балл билан охирги ўринни эгаллади.
Бизнес-омбудсман давлат органлари ва ташкилотларининг тадбиркорлик субъектларидаги давлат назоратига оид фаолиятини баҳолади.
Энг яхши кўрсаткични Ҳисоб палатаси (95 балл) қайд этган. Ундан кейинги ўринларда Дин ишлари бўйича қўмита (90 балл) ва Фуқаро авиацияси агентлиги (90 балл). Умуман олганда, 10 та регуляторнинг фаолияти “яхши” деб топилган.
Шунингдек, яна 7 та давлат ташкилотининг ҳаракати “қониқарли” дея баҳоланган. Ушбу тоифага кирган давлат ташкилотлари орасида, хусусан, Марказий банк, Божхона қўмитаси ва Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги бор.
Тадбиркорлик соҳасидаги текширувларнинг самарадорлиги бўйича энг ёмон кўрсаткични Солиқ қўмитаси (-45 балл), Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги (-40 балл) ҳамда Қурилиш инспекцияси (– 35 балл) қайд этган. Уларнинг фаолияти манфий даражада баҳоланган.
Яна 9 та вазирликнинг (Мактаб, Камбағалликни қисқартириш, Олий таълим, Соғлиқни сақлаш, Адлия, Ички ишлар, Қишлоқ хўжалиги, Фавқулодда вазиятлар, Экология) иш фаолияти ҳам “қониқарсиз” деб топилган.
Доналд Трамп Вашингтондаги авиаҳалокатда ҳеч ким тирик қолмаганини билдирди
АҚШ президенти бу ҳақда матбуот анжумани чоғида маълум қилди. Трампнинг сўзларига кўра, ҳалокатга ҳарбий вертолёт экипажининг хатоси сабаб бўлган.
"Вертолёт қандайдир сабабга кўра йўловчи лайнери билан бир хил баландликда бўлган ва бу фожиани келтириб чиқарган. Йўловчи самолёт экипажи тўғри ҳаракат қилган, ҳалокатга вертолёт сабаб бўлган",
— деди президент.
Трамп, шунингдек, парвоз стандартларини яна қатъийлаштиришини билдирди. У бу стандартларни биринчи президентлик муддати давомида кучайтирганини, аммо кейинчалик Байден уларни юмшатганини айтди.
"Байден ва Обама сиёсатни биринчи ўринга қўйган, мен эса хавфсизликни устувор деб биламан",
— дея таъкидлади Трамп.
Бундан ташқари, АҚШ президенти фожиа учун инклюзивлик сиёсатини айблади. Унга кўра, бу сиёсат (турли жинсий ва бошқа озчилик вакилларининг ишга олинишини рағбатлантирилиши) профессионаллик даражасини пасайтирган.
Журналистнинг "Нега айнан инклюзивлик сиёсатини авиаҳалокат сабабчиси сифатида кўрсатмоқдасиз?" деган саволига, Трамп "Бу соғлом фикр" деб жавоб берди.