Шу боис Картошкачилик илмий-тадқиқот институтига иқлимга мос, серҳосил навларни яратиш, “ин-витро” усулида йилига 3 миллион дона туганаклар етиштириб, тарқатиш вазифаси қўйилди”, – дейди давлат раҳбари.
ҲАМАС саккиз нафар асирни озод қилди
ЦАХАЛ матбуот хизматининг хабар беришича, гуруҳ 3 нафар исроиллик ва бошқа давлат фуқароси бўлган беш нафар асирни Қизил Хоч вакилларига топширди.
Хабарларга кўра, озод қилинган хорижликлар Таиланд фуқаролари бўлиши мумкин, чунки бугунги режага кўра, ҲАМАС уларни қўйиб юбориши керак. Асирлар Ғазо секторидан Исроилга йўл олган.
Бунга жавобан Исроил бугун 110 нафар фаластинлик маҳбусни қамоқдан озод қилади. Бу 19 январда кучга кирган Исроил ва ҲАМАС ўртасидаги ўт очишни тўхтатиш келишуви доирасидаги учинчи асирлар алмашинуви ҳисобланади.
“Миллий тикланиш” демократик партияси Бухоро вилояти Кенгаши ҳамда партия туман ва шаҳар Кенгашларининг II-қўшма Пленуми бўлиб ўтди
Унда сўзга чиққан “Миллий тикланиш” демократик партияси Бухоро вилоят Кенгаши раиси Ражаббой Хасанов партия Марказий кенгаши Пленумида белгиланган вазифалар, 2024 йилда амалга оширилган ишлар, эришилган натижалар, шу билан бир қаторда йўл қўйилган камчиликлар, 2025 йилдаги фаолиятнинг асосий йўналишлари хусусида тўхталди.
Таъкидланишича, бугунги кунда партия аъзолари сони 69 481 нафарни иборат бўлиб, шулардан 30 ёшгача бўлган ёшлар сони 36 302 нафарни ташкил этади. Партиянинг мақсад вазифалари юзасидан ўтган 2024 йил давомида 2 890 та тадбир ташкил этилиб, 52 717 нафар аҳоли вакиллари қамраб олинди.
Сарҳисоб даврида 48 та масала Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сессияларида кўрилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди. Шунингдек, партия гуруҳи аъзолари томонидан йил мобайнида 234 та депутат сўровлари юборилиб, уларнинг қарийб 223 таси ижобий ҳал этилди, доимий комиссиялар йиғилишларида 50 та масалалар дастлабки тарзда кўриб чиқилиб, 78 та мансабдор шаҳсларнинг ахборотлари эшитилди.
Бундан ташқари, партиянинг “Уйма-уй” лойиҳаси доирасида 1854 та хонадонга ташриф буюрилиб, 3971 нафар аҳоли вакиллари билан учрашувлар ташкил этилди. Лойиҳа доирасида хотин-қизлар масалалари бўйича 635 та муаммоли ҳолат қайд этилиб, тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда ижобий ҳал этилди.
Пленум музокарасида сўз олган партия фаоллари ва депутатлар ўзларининг фикр-мулоҳазалари ҳамда таклифларини билдирди.
Пленум давомида “Миллий тикланиш” демократик партиясига хайрихоҳлик билдирган бир гуруҳ фаоллар партия аъзолигига қабул қилинди.
Якунида муҳокама этилган масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.