Ҳар бир вагонда 68 тонна картошка бўлган. Тадбиркорлар кўрган зарар миллионлаб тенгени ташкил этмоқда.
Трамп мигрантларни Гуантанамога юбормоқчи
АҚШ ҳарбий-денгиз кучларининг Гуантанамодаги базасида махсус марказ ташкил этилади, у ерда 30 000 мигрант сақланиши мумкин бўлади.
"Америкаликлар учун таҳдид солаётган энг хавфли ноқонуний жиноятчилар айнан шу марказда ушлаб турилади. Баъзи мигрантлар шу қадар хавфли эканки, уларни ўз ватани ҳам қабул қилишни истамайди", — дея фикр билдирди АҚШ президенти.
Трампнинг чегара хавфсизлиги бўйича вакили Том Ҳоман эса бу марказ "энг ёмон жиноятчилар" учун фойдаланилишини ва АҚШнинг ҳозирги ҳукумати уни кенгайтиришини таъкидлаган.
Гуантанамода ҳозирда ҳам мигрантлар учун қамоқхона мавжуд бўлиб, у террорчиликда гумон қилинган хорижлик шахслар сақланадиган қаттиқ тартибли колониядан алоҳида жойлашган. Бу махсус марказ 2002 йилда АҚШнинг собиқ президенти Жорж Буш томонидан 2001 йил 11 сентябр терактларида иштирок этганликда гумон қилинган жангариларни сақлаш учун ташкил этилган. Ҳозирда у ерда 15 нафар маҳбус қолган.
АҚШнинг собиқ президентлари Барак Обама ва Жо Байден ушбу қамоқхонани ёпиш ниятида эканликларини бир неча бор билдирган, аммо фақат маҳбуслар сонини қисқартиришга эришган. Гуантанамо қамоқхонаси маҳбусларга нисбатан қийноқлар қўлланилиши ва инсон ҳуқуқлари бузилиши ҳақидаги кўплаб айбловлар билан танилган.
Ўзбекистонда дорихоналарнинг гиёҳвандлик воситаларини бериш тартиби белгиланди
Жорий йил 27 январь куни «Гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларни сақлаш, реализация қилиш, бериш, тақсимлаш ва ҳисобга олиш тартиби тўғрисидаги»ги низом давлат рўйхатидан ўтказилди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Низом лицензия асосида гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорлар муомаласи билан боғлиқ фаолият билан шуғулланувчи юридик шахсларга нисбатан татбиқ этилади.
Дорихоналарда гиёҳвандлик воситаларини жисмоний шахсларга дорихона мудири, фармацевт (провизор) ёки унинг ассистенти шифокор рецепти асосида беради. Улар махсус пушти рецепт бланка асосида тақдим этилади.
Даволаш-профилактика муассасаларига гиёҳвандлик воситалари учун зарур бўлган рецепт бланкалари Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ҳудудий бошқармалари томонидан берилади.
Бир дона рецепт бланкасида шифокор томонидан фақат битта номдаги гиёҳвандлик воситаси миқдори етти кунлик эҳтиёждан оширилмаган ҳолда ёзилиши керак.
Дорихонанинг гиёҳвандлик воситалари сақланадиган хонада гиёҳвандлик воситалари бўйича берилган рецептлар беш йил давомида муҳрланган ҳолда сақланади.
Даволаш-профилактика муассасасининг дорихонасида гиёҳвандлик воситалари захираси бир ойлик эҳтиёждан ошмаслиги, бўлимларида эса уч кунлик эҳтиёждан ошмаслиги керак.
Вашингтонда вертолёт билан тўқнашган самолётнинг барча йўловчилари ҳалок бўлгани тахмин қилинмоқда
Маълумотларга кўра, самолёт бортида 60 нафар йўловчи ва 4 нафар экипаж аъзоси бўлган. Самолёт билан тўқнашган вертолётда эса 3 киши бўлган.
АҚШ фигурали учиш федерацияси Вашингтонда ҳалокатга учраган самолёт бортида спортчилар ҳам бўлганини маълум қилди. Бироқ уларнинг исмлари ва бошқа тафсилотлар ошкор этилмади.
American Airlines самолётининг қулаши АҚШдаги энг йирик авиаҳалокатлардан бири бўлиши мумкин. 2009 йилда Colgan Air авиакомпаниясининг самолёти Нью-Йоркда қулаб тушган эди. Ўшанда бортдаги 49 киши ва ерда яна бир одам ҳалок бўлган.