Ипотека кредитларини олган фуқароларнинг ёши бўйича таҳлил шуни кўрсатадики, 31—50 ёш оралиғидаги фуқаролар энг кўп улушга эга — жами мижозларнинг 68 фоизи айнан шу тоифага киради. 18—30 ёшдаги фуқаролар эса 22 фоизни ташкил қилади. 50 ёшдан юқори фуқаролар улуши эса 10 фоиз бўлиб, бу тоифага 5 626 фуқаро киради.
2024 йилда Узум Маркет истеъмолчиларнинг энг кўп шикоят қилган платформасига айланди
Электрон тижорат бозори истеъмолчилар учун қулайлик яратгани билан бирга, турли муаммоларни ҳам юзага келтирмоқда. 2024-йилда Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасига электрон тижорат билан боғлиқ 1328 та мурожаат келиб тушган бўлиб, улардан 1085 таси ҳал қилинган, 190 тасига тушунтириш берилган, 17 та мурожаат эса тегишли органларга йўналтирилган. Ҳозирда 33 та мурожаат кўриб чиқилмоқда.
Ўтган йилда истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини тиклаш бўйича муҳим натижаларга эришилди. 423 истеъмолчининг ҳуқуқлари тикланиб, уларга 88,9 миллион сўм маблағ қайтарилди. Бундан ташқари, 31,6 миллион сўмлик маҳсулотлар алмаштирилди.
Электрон савдо майдонларида юзага келаётган муаммоларнинг катта қисми маиший техника сотуви билан боғлиқ бўлиб, барча мурожаатларнинг 77,9 %и айнан шу соҳа билан боғлиқ экани аниқланди. Асосий муаммолар сифатсиз ёки нуқсонли маҳсулотларнинг сотилишидир.
Электрон тижорат платформаларига истеъмолчиларнинг эътирозлари тобора ортиб бормоқда. Энг кўп шикоятлар Узум Маркет платформасига тегишли бўлиб, умумий мурожаатларнинг 39,6 %ини ташкил этди. Алиф Шоп платформаси 9,9 % шикоят билан иккинчи ўринда туриб, ундан кейин Узум Насия (6,5 %) ва ЗоодМалл (6 %) платформалари жойлашди.
Шунингдек, Асахий уз бўйича 3,8 %, ИДEА платформаси бўйича 2,5 %, Ҳопшоп ва 100К уз бўйича эса 2,1 % шикоятлар келиб тушган.
Электрон тижорат платформаларининг истеъмолчилар шикоятларига қандай муносабатда бўлаётгани ҳам таҳлил қилинди. Натижаларга кўра, Опеншоп уз энг яхши кўрсаткичга эга бўлиб, барча шикоятларни (100%) ҳал қилган. Ҳопшоп платформаси 92,9%, Селло уз 87,5%, Алижаҳон уз 81,5% ва ЗоодМалл 81% шикоятларни ҳал этган. 100К уз платформасида бу кўрсаткич 78,6% ни ташкил этди. Алиф Шоп 67,2%, Узум Насия 66,3%, Узум Маркет эса 60,2% шикоятларни ижобий ҳал қилган.
Айрим электрон савдо платформаларида истеъмолчилар шикоятларига эътибор етарли даражада қаратилмаяпти. Қайд этилишича, шикоятларнинг аксарияти ҳал қилинмай қолмоқда. Энг паст кўрсаткичга эга платформалар орасида Сандиқшоп атиги 21,4 % мурожаатни қаноатлантирган бўлса, Боокномй платформасида бу кўрсаткич 28,6 %ни ташкил этган.
Электрон тижоратда истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида, Қўмита оммавий оферталарни қонунчиликка мослаштириш, электрон савдо иштирокчиларининг малакасини ошириш бўйича чора-тадбирларни амалга оширмоқда. Ушбу саъй-ҳаракатлар истеъмолчилар учун қўшимча қулайлик яратиш билан бирга, электрон тижорат соҳасида рақобат муҳитини яхшилашга ҳам хизмат қилади.
Тошкентда 203 нафар фуқаронинг номига машина олган автосалончи фирибгарларга суд ҳукми ўқилди.
Маълум қилинишича, судланувчилар чет элдан машина олиб сотиш масаласида МЧЖ фаолиятини йўлга қўйган. Аниқланишича, умумий зарар 62 млрд сўм бўлган.
судланувчига ЖКнинг 59-моддаси тартибида тайинланган жазони қисман қўшиш йўли билан, 9 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Ўқишга кириш кўрсаткичлари бўйича республика миқёсида Навоий вилояти етакчи ўринда
Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова раҳбарлигида ўтказилган ҳайъат йиғилишида маълум қилинди.
Ушбу йиғилишда битирувчилари олий таълим муассасаларига ўқишга кириш кўрсаткичлари бўйича Республикамиз миқёсида Навоий, Бухоро вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳри энг юқори ўринларда экани, битирувчиларнинг олий таълимга кириш кўрсаткичларида ўртача балл ҳисобида туман шаҳарлар ўртасида Зарафшон шаҳри 1-ўринда, Навоий шаҳри 2-ўринда экани алоҳида эътироф этилди.
“Тошкент-АЭРО” ИБК тезкор тузилмалари томонидан марихуана етиштириш учун мўлжалланган нарколаборатория фаолиятига чек қўйилди
“Тошкент-АЭРО” ИБК Контрабандага қарши курашиш шуъбаси ходимлари томонидан “Бош почтамт” ТИФ божхона пости ҳамда ДХХ ва Тошкент шаҳар ИИББ, ИХБ ходимлари билан ҳамкорликда “Тошкент” халқаро аэропорти” чегара божхона пости кичик инспектор-кинологи Б.Рўзиевга бириктирилган “Арчи” лақабли хизмат ити иштирокида пойтахтимизнинг Юнусобод туманида тезкор тадбир ўтказилган.
Тезкор тадбир давомида мазкур туманда истиқомат қилувчи фуқаро 1 дона қоғоз қути ичида бўлган, Марказий божхона лабораторияси суд экспертиза хулосаларида умумий оғирлиги 886,426 гр этиб кўрсатилган марихуана гиёҳвандлик моддалари бўлган курьерлик жўнатмасини қабул қилиб олган вақтида тезкор ходимлар томонидан тўхтатиб қолинган.
Ушбу фуқаронинг Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги далаҳовлиси кўздан кечирилганда эса, марихуана етиштириш учун мўлжалланган лаборатория ташкил қилгани фош бўлди.
Далаҳовлидан жами 200 туп марихуана ўсимлиги ҳамда тахминан 5 кг оғирликдаги қуритилган марихуана кукунлари топилиб, ашёвий далил сифатида вақтинча сақловга олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.