2024 йилнинг июлида “Ҳудудгазтаъминот” бошқарув раиси этиб Маъруф Хўжаев тайинланди.
Жанубий Кореяда бортида 167 йўловчи бўлган самолёт ёниб кетди
Жанубий Кореяда бортида 170 дан ортиқ одам бўлган самолёт бутунлай ёниб кетди. Бу ҳақда 24kz ёзган.
Яхшиямки, йўловчилар ва экипаж аъзолари ўз вақтида эвакуация қилинган ва уларнинг барчаси тирик қолган. Воқеа Пусан ​​аэропортида юз берган. Гонконгга учаётган самолёт ҳавога кўтарилиш арафасида ёниб кетган. Ёнғин нимадан бошлангани номаълум.
Эслатиб ўтамиз, бир ой аввал Жанубий Кореянинг Муан шаҳридаги аэропортга ғилдиракларини пастга туширган ҳолда қўнган самолёт бетон тўсиққа бориб урилгандан сўнг дарҳол портлаб, ёниб кетган эди. 181 кишидан фақат иккитаси тирик қолганди.
Франция Трампнинг Гренландия ҳақидаги таҳдидларига жавобан орол қўшин юбориш масаласини кўриб чиқмоқда
Франция Трампнинг Гренландия ҳақидаги таҳдидларига жавобан орол қўшин юбориш масаласини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда Франция Ташқи ишлар вазири Жан-Ноэл Барро маълум қилди.
Politico нашрига кўра, Барро бу масалани Дания бош вазири Метте Фредериксен билан муҳокама қилган.
Барро Франциянинг Sud radio радиосига берган интервюсида "Дания билан Гренландияга қўшин жойлаштириш масаласини муҳокама қилиш бошланганини айтди. Унга кўра, Европа Иттифоқининг бошқа давлатлари ҳам зарурат туғилса, қўшин юбориш масаласини кўриб чиқишга тайёр.
"Агар Дания ёрдам сўраса, Франция ёрдам беради. Европа чегаралари суверенитетга эга. Шимол, жануб, шарқ ёки ғарб бўлишидан қатъи назар, ҳеч кимни бизнинг чегараларимизга таҳдид қилишга ҳаққи йўқ", — дета таъкидлади Франция ТИВ раҳбари.
Шу билан бирга, у АҚШнинг Гренландияга бостириб киришига ишонмаслигини таъкидлади.
Бу орада Дания Ташқи ишлар ва Мудофаа вазирликлари раҳбарлари "Трамп Гренландияни босиб олмайди", дея баёнот берди.
Дания бош вазири Метте Фредериксен Берлинда ва Парижда АҚШ президенти Доналд Трампнинг таҳдидларини муҳокама қилди. Бундан ташқари, Брюсселда НАТО бош котиби билан учрашув ўтказиши кутилмоқда.
Андижон туманида китобхон оналарнинг коммунал тўловлари тўлаб берилади
Андижон туманида 20 ёшдан 45 ёшгача бўлган оналар ўртасида «Маърифатли она» китобхонлик танлови ўтказилади.
Бу борада Андижон туман ҳокими Бобуржон Юлдашев ташаббус билан чиққан.
Ҳоким танловга маҳаллалардан оилаларни жалб қилиш ва бу орқали ёш авлоднинг дунёқарашини ўзгартириш, китобга меҳрини уйғотиш мумкинлигини таъкидлайди.
Қайд этилишича, танлов якунлари бўйича уч нафар 1-ўрин эгаларига 6 ойлик электр, газ, ичимлик суви ва бошқа турдаги коммунал тўловларга ваучер берилади. Учта 2-ўринга 4 ойлик ҳамда учта 3-ўринга 2 ойлик коммунал тўловларга ваучер берилади.