"Қадриятларга қайтиш вақти етди" — Нормат Турсунов
Навоий вилояти ҳокими Нормат Турсунов вилоятнинг Конимех тумани Зафаробод шаҳарчасида сайёр қабулда бўлиб, қадриятларга қайтиш ҳақида гапирди.
Дин ишлари қўмитаси Умра зиёратини амалга оширувчи корхоналар рўйхатини эълон қилди
Умра тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш фаолиятини амалга ошириш учун якка тартибдаги лицензия бериш бўйича Танлов комиссиясининг қарорига мувофиқ қуйидаги талабгорлар танлов ғолиби деб топилган:
1. “Ihlos travel 1” МЧЖ;
(Андижон вилояти, Андижон шаҳар, Ўзбегим МФЙ, Бобур шох кўчаси 40в-уй)
2. “Yuksak travel Air” ХК;
(Фарғона вилояти, Марғилон шаҳар, Б.Марғилоний кўчаси 3б-уй)
3. “Muhtasham travel” МЧЖ;
(Наманган вилояти, Наманган ш, Шодлик МФЙ, А.Навоий кўчаси 2/1-уй, 3с-хонадон)
4. “Мусаффо туризм хизмати” МЧЖ;
(Наманган вилояти, Наманган шаҳар, Бобур мавзеси 10,4-уй)
5. “Risola travel lux” МЧЖ;
(Наманган вилояти, Наманган шаҳар, Уйчи кўчаси 1-уй)
6. “Хоразм умра жамияти” МЧЖ
(Хоразм вилояти, Урганч шаҳар, П.Маҳмуд кўчаси 350-уй)
7. “Hikmat Umra Travel” МЧЖ;
(Тошкент шаҳар, Миробод тумани, А.Темур шох кўчаси 43-уй, 41-хонадон)
8. “Real dreams” МЧЖ;
(Тошкент шаҳар, Олмазор тумани, Зарқайнар 14-берк кўчаси, 75-уй )
9. “Travel with family” МЧЖ;
(Тошкент шаҳар, Олмазор тумани, Кичик ҳалқа йўли 21-уй )
10. “Sofa Marva tour” МЧЖ;
(Тошкент шаҳар, Олмазор тумани, Зиё МФЙ, Кичик ҳалқа йўли 19-уй)
11. “B2 Manajment” МЧЖ;
(Тошкент шаҳар, Яккасарой тумани, Ўрикзор кўчаси 124-уй)
12. “Safar Time Exclusive” МЧЖ;
(Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, 2-Чарх Камолон МФЙ, Бунёдкор кўчаси 2-уй)
Қўмита хабарида эслатилишича, лицензияда кўрсатилмаган манзил бўйича “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш фаолияти билан шуғулланиш таъқиқланади.
Маълумот учун, “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича фаолият учун лицензия олиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар учун юридик шахсларга солинадиган жарималар миқдорлари БҲМнинг 200 баравари (75 млн. сўм) этиб белгиланган.
BBC: Cоcа-Cola Белгия, Люксембург ва Нидерландияги ўз маҳсулотларини сотувдан қайтариб олди
Қайд этилишича, бу партиялардаги ичимликлар таркибида хлорат миқдори меъёрдагидан ошган.
Буюк Британияда ҳам шундай бир неча партиядаги маҳсулотлар аниқланган, аммо улар аллақачон сотиб юборилган. Буюк Британия ҳудудида Cоcа-Cоla ичимликлари билан боғлиқ шикоятлар қайд этилмаган.
Хлорат сувни ёки озиқ-овқат саноатини хлор асосидаги дезинфекция воситалари билан ишлов беришда ҳосил бўлиши мумкин. У кўнгил айниши, қусиш, диарея ва қонни кислород сингдириш қобилиятининг чекланишига олиб келиши мумкин. Бу модда, шунингдек, қалқонсимон без билан боғлиқ муаммоларни келтириб чиқариши, айниқса болалар ва гўдакларга салбий таъсир қилиши мумкин.
Компания "истеъмолчилар учун хавф даражаси жудаям кам" эканини ва "ўз маҳсулотларининг сифати ва хавфсизлигини энг устувор вазифа" деб билишини таъкидлади.