Учинчи томон P2P платформаларидан ёки бошқа хизматлардан фойдаланиш қонун бузилиши ҳисобланади ва жавобгарликка тортилиши мумкин.
Uzbekistan Airways Европа ҳудудига парвозларни Россия ва Беларус ҳудудини айланиб ўтган ҳолда амалга оширмоқда
Бу ҳақда авиакомпания бошқаруви раиси Шуҳрат Худойқулов 28 январ кунги матбуот анжуманида хабар берган.
Uzbekistan Airways рейслари 2025 йил 20 январдан бошлаб Озарбойжон ва Туркия ҳудудлари орқали амалга оширилмоқда.
"Бу Европа авиация хавфсизлиги агентлиги тавсияси, чунки биз Европа фуқароларига ҳам хизмат кўрсатамиз. Бу Озарбойжон ҳаво йўллари самолёти ҳалокати билан боғлиқ эмас. Шунчаки эҳтиёт чоралари ва маълум даражада йўналишларни оптималлаштириш", — дейилади Uzbekistan Airways изоҳида.
Милош Вучевич истеъфога чиқишини эълон қилди
Сербия бош вазири Милош Вучевич истеъфога чиқади. У 2024 йилнинг кузидан бери давом этиб келаётган норозилик намойишлари туфайли шундай қарор қабул қилди.
Навбатдан ташқари матбуот анжуманида Вучевич ўз мандати давомида амалга оширилган барча ишлардан, хусусан, мамлакат иқтисодий тараққиёти соҳасида эришилган натижалардан ғурурланишини таъкидлаган. «Нови-Саддаги улкан фожиа соя солди ва шундан буён Сербия ушбу ҳалокатга боғланиб қолгандек», — дейди Вучевич.
Вучевичнинг сўзларига кўра, жамиятда юзага келган бўлиниш чегара сабаб бошланган, Нови-Сад вокзалидаги воқеадан эса «сиёсий жиноятда» фойдаланилган. Вучевичнинг маълум қилишича, Нови-Сад мэри Милан Дурич ҳам бугун истеъфога чиқади.
Вучевич 2024 йил майда Сербия бош вазири этиб тайинланган эди, бунга қадар бош вазир ўринбосари, мудофаа вазири ва Нови-Сад мэри лавозимларида фаолият юритган.
“Ташаббусли бюджет”даги лойиҳалар учун зарур мезонлар маълум қилинди
2025 йил 1 февралдан “Ташаббусли бюджет” жараёнларининг 1-мавсуми бошланади. Илгари сурилган лойиҳалар Ишчи комиссия томонидан қуйидаги мезонлар асосида танлаб олинади:
—лойиҳада акс этган муаммо/тадбир тегишли туман (шаҳар) ҳудудига тегишли бўлиши;
—жамоавий муаммоларни ҳал этишга қаратилгани (йўлларни таъмирлаш, хиёбонлар ва болалар майдончаларини барпо этиш, ижтимоий соҳа обектларини таъмирлаш ёки жиҳозлаш, экологияни яхшилаш, ичимлик ва оқова сув таъминотини яхшилаш, кўча чироқларини ўрнатиш (таъмирлаш) ва шу кабилар);
—жамоатчилик томонидан билдирилган таклифлар идоравий ёки шахсий хусусиятга эга бўлмаслиги (шахсий автомашина, турар жой, бино-иншоотларни харид қилиш, маъмурий биноларни таъмирлаш);
—тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватламаслиги ҳамда лойиҳани амалга ошириш натижасида пулли хизмат асосида фойдаланилмаслиги;
—бюджет ташкилотини сақлаб туриш билан боғлиқ харажатларни ўзида акс эттирмаслиги (иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар, коммунал, алоқа ва интернет хизмати учун тўловлар, шунингдек, канстовар ва бошқа тез эскирувчи моддий қийматликлар);
—маҳаллий давлат ҳокимияти, давлат органларининг биноларини қуриш, таъмирлаш ва жиҳозлаш ҳамда бошқа эҳтиёжларини қондиришга қаратилган бўлмаслиги;
—бошқа дастур ёки Ҳукумат топшириқлари асосида молиялаштириш манбаси аниқ белгилаб берилган обект ёки ишларни ўз ичига олмаслиги;
—лойиҳани амалга оширишнинг умумий қиймати базавий ҳисоблаш миқдорининг 4 минг баробари — 1,5 млрд сўмдан ошмаслиги лозим.
Хабарга кўра, бир хил мазмундаги бир неча лойиҳалар илгари сурилган бўлса, улардан маълумоти тўлиқ кўрсатилган дастлабки киритилган лойиҳа қабул қилинади.