Ўртоқ мутасаддилар! Келаётган ёзда пойтахт атрофидаги минглаб иссиқхоналарни табиий газ билан иситиш чораларини кўришимиз керак,
Ёшлар ўртасидаги ажримлар асосан ўрта махсус маълумотлилар орасида кўп учрамоқда
Оила ва гендер институтида ўтказилган тадқиқотларга кўра, 2023-2024 йиллар кесимида ёшлар ўртасидаги ажрим ҳолатларининг 40-44 фоизи ўрта махсус маълумотлилар орасида кузатилган. Бу ҳақда 27 январь куни АОКАда ўтказилган матбуот анжуманида хабар берилди.
Билдирилишича, Андижон, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Фарғона вилоятлари ва Тошкент шаҳрида 337 нафар респондентлар орасида интервью усули орқали ижтимоий сўровномалар ўтказилган бўлиб, тадқиқотга 18 ёшдан 30 ёшгача бўлган ажрашган оилалар жалб қилинган.
Ажрашган ёш оила вакиллари тасодифий эҳтимолий бўлмаган танлаш асосида сараланган. Лойиҳа доирасида 2023-2024 йиллар сўнгги ўн ойи даврида оилавий ажралишлар бўйича қиёсий статистик таҳлил амалга оширилган. Таҳлилларга кўра, ёшлар орасида оилавий ажралишлар асосан ўрта махсус ва ўрта маълумотга эга бўлганлар орасида кузатилган. Олий маълумотли ёшлар орасида эса ажралиш ҳолатлари камроқ кузатилган.
Тадқиқотга жалб этилган респондентларнинг таълим даражасига кўра, олий маълумотли аёллар ва эркакларда ажрим ҳолатлари 15-20 фоизни, ўрта махсус маълумотлиларда эса 40-44 фоизни, ўрта маълумотлиларда эса 40-41 фоизни ташкил этган.
Евроиттифоқ Сурияда фуқаролар уруши бошланганидан кейин жорий этилган санкцияларни бекор қилади
Бу ҳақда Европа дипломатияси раҳбари Кая Каллас маълум қилди.
"Европа Иттифоқи санкцияларни бекор қилиш масаласида “тезкор ҳаракат қилишни мақсад қилган”, бироқ Суриянинг янги ҳукумати мамлакатда “нотўғри қадамлар қўйган тақдирда” қарор қайта кўриб чиқилиши мумкин" — дея огоҳлантирди Каллас.
Европа дипломатияси раҳбари биринчи навбатда қайси санкциялар бекор қилинишини аниқлаштирмади.
Аввалроқ Reuters ахборот агентлиги манбаларига таяниб, ЕИ санкцияларини бекор қилиш режаси давлатга тегишли бўлган Syrian Arab Airlines авиакомпаниясидан чекловларни олиб ташлаш ва нефт экспортига тақиқларини қайта кўриб чиқишни кўзда тутишини хабар қилган эди.
Европа Иттифоқи 2012 йилда, Башар Асад режими ва исёнчи гуруҳлар ўртасидаги қарама-қаршилик фуқаролар урушига айланиб кетганидан кўп ўтмай, Сурияга қарши санкциялар жорий эта бошлаган. Жорий этилган санкциялар асосан ҳукумат ва ҳарбий тузилмалар билан боғлиқ.