Лавозимга тайинлов Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги хулосасига кўра амалга оширилди.
Долларнинг расмий курси кетма-кет учинчи кун пастлади
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 28 январь куни амалда бўладиган қийматини белгилади.
Унга кўра, долларнинг расмий курси 5,78 сўмга пасайиб, 12 963,27 сўмни ташкил қилди.
Евро курси 13,85 сўмга пастлаб, 13 597,17 сўм этиб белгиланди.
Россия рубли 0,55 сўмга кўтарилди ва 132,74 сўмни ташкил қилди.
Тошкентда она ва боланинг пичоқланиши юзасидан жиноий иш қўзғатилди
Тошкент шаҳрида 31 ёшли аёл ва унинг 12 ёшли фарзандини пичоқлаган шахсга нисбатан Жиноят кодексининг 25, 97-моддаси (Қасддан одам ўлдиришга суиқасд қилиш) билан жиноят иши қўзғатилди.
Бу ҳақда Бош прокуратураси матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов маълум қилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Маълум бўлишича, яқин қариндоши томонидан пичоқланган она ва унинг ўғли ишфохонага оғир аҳволда келтирилган.
«Бемор уйда яқин қариндоши томонидан орқа томонидан санчилиб кесилган жароҳатлар олган. Улар қўшниси томонидан Шошилинч марказига олиб келинган. Ҳозирда операция жараёни бошланди», – дейди Болалар жарроҳлиги бўлими шифокори Дониёр Асатуллаев.
Онанинг аҳволи қониқарли, унинг ўғли эса жонлантириш бўлимида муолажа олмоқда.
Ўйнаб гапирсанг ҳам, ўйлаб гапир!
Бошловчини ҳақоратлаган шахс жиноий жавобгарликка тортилди
Бошловчи Нилуфар Сотиболдиевани "Instagram" тармоғидаги изоҳлар орқали ҳақорат қилган, қўпол сўз ишлатиб, сўккан шахсга нисбатан ҳукм ўқилди
Судланувчи Жиноят кодексининг 140-моддаси 2-қисми билан айбдор деб топилган
Унга иш ҳақининг 10 фоизини давлат даромади ҳисобига ушлаб қолган ҳолда 1 йил муддатга ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланган
👍16👎6
АҚШ парчалана бошладими?
Калифорнияда АҚШдан ажралиш бўйича референдум ўтказиш учун имзо тўплаш жараёни бошланди.
Calexit (Калифорния мустақиллиги) ташаббуси фуқаролардан имзо тўплашга расман рухсат олди. Агар етарлича имзо йиғилса, Калифорниянинг АҚШдан ажралиш масаласи бўйича референдум ўтказилиши мумкин, деб ёзади The New York Post.
Мазкур ташаббус 2028 йилда овозга қўйилиши режалаштирилган ва унда қуйидаги савол кўриб чиқилади: “Калифорния АҚШдан ажралиб, мустақил давлатга айланиши керакми?”
Штатнинг АҚШдан ажралишини қонуний асосда амалга ошириш учун рўйхатдан ўтган сайловчиларнинг камида ярми овоз беришда иштирок этиши, шунингдек, уларнинг 55 фоизи ташаббусни қўллаб-қувватлаши талаб қилинади.