Аҳоли учун суюлтирилган газ тарифи 1 кг учун 2000 сўмгача оширилади.
Қўқонда талаба қиз ўз жонига қасд қилди
Қўқон давлат педагогика институти талабалар турар жойининг 3-қаватидан ўзини пастга ташлаб, оғир тан жароҳати олган талаба қиз вафот этди.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига кўра, воқеа 2024 йил 12 декабрь куни содир бўлган. Бир ойдан ортиқ муолажалар қилиниб, қизга тиббий ёрдам кўрсатилганига қарамасдан қиз вафот этган.
Прокуратура суриштирув натижаларига кўра, мазкур ҳолат шахсий муаммолар сабабли содир бўлгани аниқланган ва жиноят иши қўзғатиш рад этилган. Шунингдек, бундай ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида суицидга қарши профилактика ишларини кучайтириш тавсия этилган.
“Марҳума қизнинг дафн маросими яқинлари иштирокида ўтказилди. Институт раҳбарияти оиласига моддий-маънавий ёрдам кўрсатиб, оғир кунларда улар билан бирга бўлди”
, дейилади хабарда.
Вазирлик ҳозирда талабалар турар жойларида хавфсизликни таъминлаш учун махсус қоидалар жорий этилганини, кунлик назорат ва психологик кўмак йўлга қўйилганини қўшимча қилди.
Садир Жапаров оиласи билан "Амирсой"да дам олмоқда
Норасмий ташриф ўтган куни бошланганини Қирғиз президенти келиши арафасида Тошкентда йўллар маълум муддат ёпилганидан билиш мумкин.
Ташриф давомида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Қирғизистон президенти Садир Жапаров ўртасида мулоқот бўлиб ўтди. Учрашувда етакчилар икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари, шунингдек, халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорлик юзасидан фикр алмашди.
Қирғизистон президенти тоғ-чанғи мажмуасида яратилган шароитлар ва унинг жаҳоннинг юксак стандартларига мос замонавий инфратузилмасини юқори баҳолади.
Ўзбекистон ва Қирғизистонда икки мамлакатнинг ноёб геоландшафти ва хилма-хил табиатини ҳисобга олган ҳолда курорт-рекреация марказларини ташкил этишга қаратилган қўшма лойиҳаларни илгари суришга келишиб олинди.
👍81
Абдуқодир ҳақида машҳур россиялик журналист Игорь Рабинердан инсайд:
«Ҳусановга яқин бўлган инсон билан гаплашдим. Ҳаммаси жойида, жамоада барча қувватлаган, хусусан Грилиш алоҳида ёнига келган. Голга сабаб бўлган хато эса ҳаяжондан эмас, ҳатто «Ланс»даги дебютда ҳаяжон кўпроқ бўлганини айтди. Кўпроқ сабаб ўйин тонуси билан боғлиқ. У «Ланс»даги сўнгги ўйинини ахир 22 декабрда «ПСЖ» билан бир ой олдин ўтказганди. Шундан сўнг «Сити» билан музокаралар бошланди, натижа жароҳатдан сақлаш мақсадида клуб уни нафақат ўйинлар, балки умумий гуруҳ машғулотларидан ҳам четлатди. Катта пул масаласи.
Манчестерга келгач эса икки марта машғулот ва бирданига «Челси». Шу ҳолатдаям Пеп ишонгани қизиқ, демак у машғулотларда нимадир кўрсата олган. Ҳусанов инглизчани тушунади, фақат гапира олмайди. Французчада сўзлаша олади.
Ўйиндаги илк ҳаракатлар нормал бўлди, олдинга яхши пас амалга оширди. Балким шундан сўнг диққатини йўқотиб қўйди, ўша ўйин ва машғулотлардан узоқ бўлгани учун тонус етишмади. Аммо кейин ўзига келди, жамоа ғалаба қозонди - демак айни дамда у нормал руҳий ҳолатда.
Абдуқодирга омад!»