Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги журналист ва блогерлар билан конструктив мулоқот ва ҳамкорликка тайёр,
Қобил Дўсовга тайинланган озодликни чеклаш жазоси қамоқ жазосига алмаштирилди
Суд ажрими билан Бўстонлиқ тумани собиқ депутати, блогер Қобил Дўсовга тайинланган озодликни чеклаш жазоси озодликдан маҳрум этиш жазосига алмаштирилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби маълум қилди.
2024 йил ноябр ойи охирларида блогер Қобил Дўсов мактабгача ва мактаб таълими вазири ўринбосари Фарҳод Боқиевни ҳақорат қилганликда айбли деб топилиб, 1 йилга озодликни чеклаш жазосига ҳукм қилинган эди.
Унга 1 йил давомида соат 21:00–07:00 оралиғида яшаш жойидан чиқиш чекланиб, бунга қўшимча равишда интернетдан фойдаланмаслик, оммавий ва бошқа тадбирлар ўтказишда иштирок этмаслик, ҳар ойда бир марта яшаш жойи бўйича пробация бўлимидан рўйхатдан ўтиб туриш ва маҳкумларни назорат қилувчи органнинг розилигисиз яшаш жойини ўзгартирмаслик каби тақиқлар юкланганди.
Маълум қилинишича, 24 январ куни Тошкент шаҳар жиноят ишлари бўйича Яшнобод туман судида ИИО ФМБ бошлиғининг Қобил Дўсовга нисбатан тайинланган жазонинг ўталмай қолган қисмини озодликдан маҳрум қилиш жазо турига алмаштириш ҳақидаги тақдимномаси кўриб чиқилган.
Тақдимномада келтирилишича, маҳкум ахлоқан тузалиш йўлига ўтмаган, у чеклов тақиқларига риоя этмасдан, жазо ўташдан қасддан бўйин товлаб келган, бир неча маротаба у билан олиб борилган профилактик суҳбатлардан ўзига ижобий хулоса чиқармаган.
ИИВ ТКД Киберхавфсизлик маркази бош мутахассиси Дўсов фойдаланувида бўлган телефон рақамига очилган Telegram профилини кўздан кечирганида, ушбу расмийлаштирилган профил актив ҳолатда экани, унга 2025 йил 11 январ куни огоҳлантириш интизомий жазоси эълон қилинган вақтда ҳам, ундан кейинги кунларда ҳам ижтимоий тармоқлардан фаол фойдаланиб келингани аниқланган.
Қобил Дўсов суд мажлисида тақдимномада кўрсатилган ҳолатларга қўшилмаслигини, жазо ўташдан қасддан бўйин товламагани, у тадбиркорлик билан шуғулланиши, Telegramʼдан фойдаланмаслик имконсиз эканини билдирган.
Суд Яшнобод тумани ИИО ФМБ бошлиғи тақдимномасини қаноатлантирган ҳолда Жиноят ишлари бўйича Чилонзор туман судининг 2024 йил 22 ноябрдаги ҳукми билан маҳкум Қобил Дўсовга тайинланган ва ўталмай қолган 11 ой 2 кун озодликни чеклаш жазоси, шу муддатга озодликдан маҳрум этиш жазосига алмаштирилди. Жазони манзил-колонияларда ўташ белгиланганди.
Жазони ўташ муддати 2025 йил 24 январ кунидан бошлаб ҳисобланади. Маҳкум Дўсовни суд залида қамоққа олиш ва ИИВ ЖИЭД ҳузуридаги Марказий тергов ҳибсхонасига жойлаштириш белгиланган.