Ҳусанов қайси позицияларда ўйнаши маълум бўлди
"Манчестер Сити" бош мураббийи Хосеп Гвардиола жамоага янги келган Абдуқодир Ҳусанов қайси позицияларда ўйнай олиши мумкинлигини айтди.
Ўзбекистон терма жамоаси футболчиси ҳафта бошида "Ланс"дан "шаҳарликлар" сафига қўшилди. Трансфер нархи 40 миллион еврога баҳоланмоқда.
"Ҳусанов ўнг марказий ҳимоячи, ўнг қанот ҳимоячи, шунингдек, ўнг марказий учликда ва марказда ҳам ўйнай олади. У турли позицияларда ўйнашга қодир", - дея Гвардиоланинг сўзларини келтиради City Report.
Мазкур фармойиш қайта кўриб чиқилиб, бекор қилинган. Маблағлар "Камбағалликдан фаровонлик сари" дастурига йўналтирилиши белгиланмоқда",
Словакияда Роберт Фицонинг сиёсатига қарши кенг кўламли норозилик акциялари бошланди
Aktuality нашрининг ёзишича, норозилик акциялари мамлакатнинг Братислава, Попрад, Банска-Бистрица ва бошқа шаҳарларидада ўтказилмоқда. Намойишлар “Украина учун тинчлик” ташаббуси ва мухолифатдаги сиёсий партиялар томонидан ташкил этилди.
Ташкилотчиларнинг ҳисоб-китобларига кўра, Братиславадги акцияда тахминан 60 минг намойишчи йиғилган, Банска-Бистрицадаги намойишда эса 10 минг киши иштирок этмоқда. Намойишчиларнинг асосий талаби — Россияга мойил сиёсати сабабли мамлакат бош вазири Роберт Фицонинг истеъфосидир.
Аввалроқ ҳукумат раҳбари мамлакат разведкасининг қўлида “хориждан келган экспертлар” ҳақида маълумотлар борлигини айтди. Фицонинг сўзларига кўра, улар “кўча намойишлари ва маъмурий биноларни эгаллаш йўли билан” ҳокимиятни қўлга киритмоқчи.
Вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими такомиллаштирилади
Сенатнинг учинчи ялпи мажлисида “Вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиришлар киритиш ҳақида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Бугун дунёда юзага келаётган хавф-хатар ва таҳдидлар, ёшлар орасида турли ёт ғоялар тобора кенг тарқалишига сабаб бўлмоқда. Бу эса мамлакатимизда бундай ҳолатларни ўз вақтида олдини олиш ва уларга барҳам бериш бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари олдига янги вазифаларни қўймоқда.
2024-йил 5-февралдаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарори билан Ички ишлар органларининг вояга етмаганлар масалалари бўйича инспектор-психологлари (катта инспектор-психологлари) лавозимлари Миллий гвардия тузилмасига ўтказилганлиги ҳам ушбу йўналишда олиб борилаётган ишларнинг узвий давомидир.
Мазкур қарорга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясида Болалар билан ишлаш бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари ташкил этилди, шунингдек вояга етмаганлар масалалари бўйича катта инспектор-психологлар ва инспектор-психологлар лавозимлари жорий этилди.
Ушбу бўлинмалар томонидан мактабларда (10 134 та) ахлоқий-психологик муҳитни яхшилаш, ўқувчилар ўртасида назорацизликни келтириб чиқарувчи омилларни аниқлаш ва бартараф этиш, ўқувчиларда ватанпарварлик, Ватанга садоқат ҳиссини шакллантириш, уларда қонунбузилишларга нисбатан муросасиз муносабатда бўлиш ҳиссини шакллантириш юзасидан тегишли чора-тадбирлар кўриб келинмоқда.
Шу билан бирга муаммоли ўқувчилар билан уларнинг яшаш жойларида ота-оналари иштирокида манзилли ишлаш, шунингдек ўқувчиларнинг дарсларга қатнашиш давоматини яхшилаш бўйича энг асосийси “Хавфсиз мактаб” консепсияси мисолида мактабларда хавфсизликни таъминлаш учун муҳим ишлар амалга оширилмоқда.
Янги ташкил этилган лавозимларда хизмат қилувчи шахсларга, шу жумладан вояга етмаганлар масалалари бўйича катта инспектор-психологлар ва инспектор-психологларга ички ишлар органларининг вояга етмаганлар масалалари бўйича инспектор-психологларининг қонун ҳужжатларида белгиланган ваколатларини бериш зарурати юзага келмоқда.
Миллий гвардиянинг инспектор-психологлари феврал ойидан ҳозирги кунга қадар 44450 та Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 47-моддаси биринчи қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарликларни аниқлаб, ички ишлар органларининг профилактика инспекторлари орқали маъмурий жазо чоралари қўлланилишини таъминлаган ҳамда ота-оналар томонидан фарзандларини мактабга юбормаслик ҳолатлари бўйича 175 мингга яқин огоҳлантириш хатлари ёзилган.
Бугунги кунда 1 нафар инспектор-психологга мактаблардаги бола сонидан келиб чиқиб 3 тадан 10 тагача мактаб тўғри келмоқда.
Бироқ инспектор-психологлар томонидан вояга етмаган ҳуқуқбузарнинг ота-оналарига нисбатан маъмурий жазо чораларини қўллаш учун таянч пункти профилактика инспекторининг олдига олиб бориб, маъмурий жазо чоралари қўлланилиши – инспектор-психологларнинг иш самарадорлигига салбий таъсир кўрсатиб, ортиқча вақт сарфлашига ҳам сабаб бўлмоқда.
Шу боис мазкур Қонун Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси томонидан умумтаълим мактабларида хизмат қилувчи вояга етмаганлар масалалари бўйича инспектор-психологлар фаолиятида қонунийликни таъминлаш, шунингдек, мактабларда психологик муҳитни яхшилаш, вояга етмаганлар орасида қонунбузилишларга нисбатан муросасиз муносабатда бўлиш ҳиссини шакллантириш, муаммоли ўқувчилар билан уларнинг яшаш жойларида ота-оналари иштирокида манзилли ишлаш вазифаларни самарали амалга оширишга зарур шарт-шароит яратиш мақсадида ишлаб чиқилди.
Қонуннинг қабул қилиниши Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси органларининг вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикасига, шунингдек болаларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга доир фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Тошкентдаги боғчада бола калтакланиши сабаб оёғи синди
Аввалроқ, ижтимоий тармоқларда боғчада бола калтакланиши сабаб оёғи сингани акс этган видео тарқалиб, кенг муҳокамаларга сабаб бўлган эди. Болалар омбудсмани ҳолатни назоратга олди.
Ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси расмий муносабат билдирди. Маълум қилинишича, ҳолат жорий йилнинг 22 январь куни Сергели туманидаги "Солнышко" хусусий МТТда содир бўлган.
Унда тарбиячи ёрдамчиси Й.М. тарбияланувчи С.А.ни тинчлантириш мақсадида уни юзларига уриб, тортганича ётоқхонага олиб кирган. Жароҳат етказилиши оқибатида боланинг чап оёғи синган.
- дейилади хабарда
“Болага тез тиббий ёрдам кўрсатилган ва 16-сонли Республика шошилинч тез тиббий ёрдам шифохонасига етказилган”. Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан суриштирув ишлари олиб борилаётганлигини билдирамиз,