Telegram | Instagram | You Тube
«Бизга тоза ҳаво ва тинчлигимизни қайтаринглар!» — андижонлик фуқаролар Президентга мурожаат қилди
Таҳририятимизга Андижон вилояти Балиқчи тумани Мумтоз МФЙда истиқомат қилувчи бир гуруҳ фуқаролар мурожаат қилишди.
Муаммо бир қарашда оддийдек кўринади, аммо бу жуда долзарб масала. Негаки бу ерда инсонларнинг ҳаёти ҳақида сўз кетмоқда.
Маълум бўлишича, мазкур фуқаролар 2017 йил намунали уйларга кўчиб ўтишган ва 2022 йилгача тинч яшаб келишган.
Нега айнан 2022 йилгача демоқчимисиз? Чунки 2022 йилдан бошлаб намунали уйлар ёнгинасига пахтани қайта ишловчи завод ишга туширилган.
Андижонликлар заводнинг фаолияти тўхташи тарафдори эмас, балки ўзларининг ҳаётлари учун, тоза ҳаводан нафас олиш учун курашишмоқда.
“Биз бу тадбиркорнинг фаолиятига ҳеч қандай хусуматамиз йўқ, лекин биз — фуқаролар заводнинг шовқинидан, чанг-ғуборларидан азият чекмоқдамиз.
Куз мавсумида пахтани қабул қилиш жараёни бошланди, шу давр мобайнида юк машиналари ўзларидан катта миқдорда чанг чиқаришди.
Натижада бизнинг уйларимизга чанг кириб кетди. Бино баланд бўлишига қарамасдан заводдан кучли шовқин чиқади.
Завод кечда чангни чиқариб юбориши натижасида, ҳудуд аҳолиси тонгда тоза ҳаводан нафас ололмаяпмиз. Бундан ёш гўдакларимиз ва касалманд қарияларимиз азият чекиб келмоқда”, — дейди фуқаролардан бири.
Балиқчилик фуқаролар мазкур заводнинг устидан шикоят қилиб, бир неча маротаба юқори турувчи ташкилотларга мурожаат қилган.
Бироқ масъуллар уларнинг муаммоларига ечим топа олишмаган. Масъуллурдан фойда бўлмагач, улар президентга мурожаат қилишмоқда.
Умид қиламизки тегишли идоралар ушбу муаммога эътибор қаратиб, фуқаролар мурожаатини бефарқ қолдиришмайди.
👍27😱1
⚡️ Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси Спикери Мустафо Шентоп зилзиладан жабрланганларга иссиқ таом тарқатаётган ўзбекистонлик кўнгиллилар чодирини зиёрат қилиб, миннатдорчилик билдирди.