ДХХ: Яккабоғ туманида қурилиш билан боғлиқ ноқонуний ҳолат аниқланди
ДХХ Қашқадарё вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан вилоят ИИБ ҳамда ИЖҚКД вилоят бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Яккабоғ тумани ҳокимлиги ходими маҳаллий қурилиш фирмаси вакилидан ноқонуний тарзда 370 млн. сўм олган вақтида ушланди.
Аниқланишича, мазкур шахс Яккабоғ туманидаги иккита мактабгача таълим ташкилотида режалаштирилган 5 млрд. 250 млн. сўмлик капитал таъмирлаш ишларини амалга ошириш бўйича лойиҳани тендерда ютиб бериш эвазига ушбу сумманинг 7 фоизини талаб қилган.
Шунингдек, тезкор суриштирув ҳаракатлари давомида ушбу ноқонуний ишга алоқадор бўлган Яккабоғ тумани мактабгача таълим бўлими ходими ҳам ушланган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Telegram | Facebook | Instagram | YouTube | Sport
⚡️«Ишимизни тартибли ва чиройли бажарамиз!» – «Ташкент Индекс» Туркияга юборилаётган инсонпарварлик ёрдамининг асосий базаси бўлади
Қардош мамлакат – Туркиянинг бошига кулфат ёғрилди. Мамлакатнинг 10 та шаҳрида содир бўлган кучли зилзила ҳозиргача қарийб 25 минг нафар инсонни ҳаётдан эрта олиб кетди. Зилзиладан жароҳат кўрганлар айни вақтда 80 мингдан ошгани айтилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 февраль куни Туркиянинг Ўзбекистондаги элчихонасига ташриф буюриб, қардош турк халқига чуқур ҳамдардлигини билдирди.
Президент билан учрашган турк элчиси Олган Бекар ҳозирда зилзиладан азият чеккан Туркияга кўмак зарурлигини етказган.
11 февраль куни Президент Шавкат Мирзиёевнинг махсус топшириғига кўра, Бош вазир Абдулла Арипов Туркия элчиси Олган Бекар билан учрашиб, “Ташкент Индекс”ни асосий кўмак марказига айлантиришни таклиф қилди. Бу ерда ўзбекистонликларнинг Туркияга инсонпарварлик ёрдамларидан ташкил топган маҳсулотлари йиғилади.
Бош вазир Туркия элчисига марказий бошқарма бўлиши кутилаётган 16 минг квадрат метрлик “Ташкент Индекс”да 21 та ангар борлигини айтди. Бу ангарларга маҳсулотлар турига қараб, жамланади.
“Бу ерда йўналиш бўйича маҳсулотлар ажратилишини ва тартибли иш олиб борилади. Туркияга етказилишини ҳам чиройли ҳолатда ўзимиз ташкиллаймиз”, деди Бош вазир Абдулла Арипов.
Бунга жавобан элчи ҳақиқаттан шундай катта жойга эҳтиёж сезилганини айтиб, ҳозирда бу ишлар катта масштабда амалга оширилаётгани учун давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев ва ўзбекистонликларга Туркия томонидан чуқур миннатдорлигини билдирди.